Krížová v pohorí Kozie chrbty je jedným vrcholov v oblasti Kvetnice pri Poprade. Na Krížovú môžete podstúpiť nie príliš náročný výlet z Kvetnice. Samotný vrchol však výhľadový príliš nie je, zaujme však niekoľko vyhliadok v jej okolí. Môžete sem tiež narýchlo zbehnúť z neďalekej Kaplnky vzkriesenia.

Krížová - Kozie chrbty

Poloha

Vrchol Krížovej sa rozprestiera vo východnejšej časti Kozích chrbtov. Spolu s neďalekým vrcholom Zámčisko predstavujú dva dominantnejšie kopce tejto oblasti. Krížová zo západnej strany ohraničuje Kvetnicu, čo je jedna z mestských častí mesta Poprad. Kvetnica bola v minulosti známa svojimi liečebnými kúpeľmi. Nachádzal sa tu liečebný ústav, ktoré je v súčasnosti nefunkčný. Mesto Poprad leží na hlavnom ťahu smerom z Ružomberka do Prešova, vďaka čomu sa sem pomerne rýchlo dá dostať z diaľnice.

Ako sa dostať na Krížovú

Vrchol Krížovej je najlepšie dostupný z oblasti Kvetnice, ktorá sa nachádza južne od mesta Poprad. Vyraziť na výlet môžete od parkoviska z centra Kvetnice. Hneď pri ňom je menšie jazierko, okolo ktorého si môžete spraviť krátku prechádzku. Na vrchol Krížovej potom vedie náučný chodník Kvetnica-Zámčisko a pod jej vrchol sa dostanete aj po žltej turistickej značke.

Trasa z Kvetnice na Krížovú vedie neustále do kopca po širšej ceste, resp. chodníku, ktorý vás privedie až na rázcestie s názvom Pod Krížovou. Tu si môžete vybrať či sa vyberiete na vrchol Krížovej (je to už len pár minút chôdze), prípadne na neďalekú Kaplnku vzkriesenia. Odporúčame navštíviť obe miesta.

Krížová - Kozie chrbty

Náročnosť

Výstup na Krížovú patrí medzi ľahšie no kopcovité výlety. Celý čas totiž pôjdete do kopca, ktorý je na niektorých miestach vcelku strmý. Našťastie väčšinu výstupu pôjdete po pohodlnej širokej štrkovej, resp. lesnej ceste. Výstup sa dá zvládnuť za 40 – 50 minút v závislosti od vašej kondície. Pri výstupe z Kvetnice prekonáte zhruba 210 výškových metrov. Výstup je vhodný aj pre deti. Ideálne však je, ak im chodenie do kopca nerobí problém.

Krížová - Kozie chrbty

Vrchol Krížovej

Vrchol Krížovej sám o sebe až taký atraktívny nie je, keďže je v podstate obklopený lesom. Výhľady z vrcholu preto nečakajte. Jedine na čo tu narazíte je označenie vrcholu na drevenom kmeni stromu.

Krížová - Kozie chrbty

Výhľady

Zo samotnej Krížovej výhľady nie sú, je však viacero zaujímavých miest neďaleko vrcholu, ktoré výhľadové sú. Narazíte na nich napríklad v lokalite s Kaplnkou vzkriesenia, ktorá sa nachádza nie až tak ďaleko od vrcholu Krížovej. Na ďalšie výhľady sme narazili na neznačenom chodníku, ktorý od Krížovej vedie severovýchodným smerom. Z týchto výhľadov bol pekne vidieť napríklad Poprad a vrchol Zámčiska. Od kaplnky zas vidno smerom k Tatrám a na časť Popradskej kotliny.

Krížová - Kozie chrbty

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Krížovej je dostupný počas celého roka bez obmedzení. Neplatí sa za vstup. Naplatí sa ani na parkovisku v Kvetnici.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Krížová
 • Obec / Mesto: Poprad
 • Ulica / Lokalita: Kvetnica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.01629,20.26524
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce