Kaplnka vzkriesenia je menšia drevená kaplnka, nachádzajúca sa pod vrchom Krížová, nad mestskou časťou Kvetnica pri Poprade. Miesto je súčasťou krížovej cesty, ktorá vedie z Kvetnice. Dá sa sem podstúpiť pekný, nie príliš náročný výlet s možnosťou zastavenia sa na neďalekom vrchole Krížová, prípadne podstúpiť okružnú trasu z Kvetnice.

Poloha

Lokalita Kaplnky vzkriesenia je situovaná neďaleko vrcholu Krížová, čo je jeden z vrcholov pohoria Kozie chrbty. Kaplnka sa nachádza juhovýchodne od rázcestníka s názvom Pod Krížovou. Východiskovou lokalitou na výstup ku kaplnke je Kvetnica – jedna z mestských častí Popradu, ktorá leží na južnom okraji mesta. V minulosti sa v Kvetnici nachádzali klimatické kúpele. Nachádzal sa tu liečebný ústav, ktorý je v súčastnosti nefunkčný.

Ako sa dostať ku Kaplnke vzkriesenia

Ku Kaplnke vzkriesenia sa najpraktickejšie dostanete z Kvetnice, napríklad od miestneho parkoviska, vedľa ktorého sa nachádza menšie jazierko. Neďaleko sa mimochodom nachádza menší kostolík sv. Heleny spolu Kaplnkou Panny Márie Lurdskej, od ktorých ku Kaplnke vzkriesenia môžete podstúpiť i krížovú cestu.

Trasa ku Kaplnke vzkriesenia z Kvetnice je značená, keďže tade okrem krížovej cesty prechádza i náučný chodník Kvetnica-Zámčisko a tiež žltá turistická značka. Trasa vedie zväčša širšou štrkovou cestou až na rázcestie Pod Krížovou. Smerovník vás potom odnaviguje priamo ku kaplnke. Po ceste vás bude sprevádzať viacero drevených krížov a všimli sme si i zopár lavičiek. Z kaplnky potom môžete naspäť do Kvetnice zísť inším smerom, cez Hranovnickú dubinu a spraviť si tak okružný výlet. Nachádza sa tu pekná vyhliadka nad lokalitou Horáreň.

Kaplnka vzkriesenia pod Krížovou

Náročnosť

Výstup ku Kaplnke vzkriesenia patrí medzi ľahšie výstupy. Trasa je však neustále do kopca a pri stúpaní z Kvetnice prekonáte takmer 200 výškových metrov. Technicky je výstup nenáročný, keďže je zväčša vedený po pohodlnej, širokej ceste. Kvôli stúpaniu, by sme však výstup neodporučili príliš starým ľuďom, prípadne ľuďom čo majú problémy s pohybovým aparátom. Naopak výstup pre deti by nemal byť problém (ak si rozumejú s kopcami). Ak by ste sa vybrali ku kaplnke cez Hranovnickú dubinu a vyhliadku nad Horárňou, tak trasa vedie užším chodníkom. Na okraji sú strmšie zrázy, na čo si treba dávať pozor, najmä ak ste s deťmi.

Kaplnka vzkriesenia pod Krížovou

Pri kaplnke

Lokalita kaplnky sa nachádza na menšom vrchu, ktorý je v oblasti kaplnky čiastočne odlesnený. Okrem Kaplnky vzkriesenia tu narazíte ešte na kríž a posedenie v podobe drevených lavičiek. Kríž je drevený so sochou Krista, postavený na menšej vyvýšenine. Z niektorých miest v okolí kaplnky sú i výhľady smerom na Popradskú kotlinu, Poprad a Tatry. Do istej miery sú však obmedzené kvôli prítomnosti lesa, kde vám pri výhľadoch sčasti budú zavadzať koruny stromov.

Kaplnka vzkriesenia pod Krížovou

Kaplnka vzkriesenia

Samotná kaplnka je architektonicky zaujímavo riešená. Kaplnka vzkriesenia bola vybudovaná v rokoch 2014 – 2016. Za jej myšlienkou stál architekt Samuel Netočný. Je postavená z približne stovky drevených stĺpov, medzi ktorými je prázdny priestor, cez ktorý preniká do kaplnky svetlo. Vďaka tomu za vhodných svetelných podmienok, špecifická konštrukcia kaplnky vytvára v interiéri zaujímavú súhru svetla a tieňa.

Vo vnútri kaplnky sa nachádza drevený kríž a drobný oltár. Do interiéru sa veľa ľudí nezmestí, každopádne na to kaplnka ani nie je primárne určená. Jedná sa skôr o miesto, kde ľudia môžu v tichosti rozjímať. Kaplnka je krytá strieškou a tak v prípade, ak by vás tu zastihlo nepriaznivé počasie, dá sa tu i schovať.

Kaplnka vzkriesenia pod Krížovou

Otváracie hodiny a vstupné

Kaplnka vzkriesenia je prístupná po celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie na parkovisku v Kvetnici.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Kaplnka vzkriesenia
 • Obec / Mesto: Poprad
 • Ulica / Lokalita: Krížová
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.01336,20.27215
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Kalvárie, Kaplnky, Náboženské pamiatky, Výhľady