Králická tiesňava je menšia tiesňava, nachádzajúca sa neďaleko mesta Banská Bystrica na spodnom okraji obce Králiky. Azda jej najväčším lákadlom tiesňavy je Králický vodopád, ktorý sa nachádza na jej konci. Králická tiesňava však poskytuje i dobré podmienky na nenáročnú prechádzku uprostred pekného prírodného prostredia, na rozhraní Kremnických a Starohorských vrchov.

Králická tiesňava a Králický vodopád

Králická tiesňava je od roku 1993 chránenou prírodnou pamiatkou. Rozprestiera sa na rozlohe 20,89 ha v údolí, okolo Farebného potoka. Okrem 7 metrov vysokého Králického vodopádu sa v tiesňave nachádzajú dve menšie jaskyne – Jazierková a Puklinová. Tiesňava tiež zaujme svojimi dolomitovými skalnými bralami, ktoré tiesňavu lemujú prevažne z jej východnej strany. Okolie tiesňavy je porastené zmiešaným lesom s väčším výskytom tisa obyčajného. Vyskytuje sa tu tiež viacero ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Králická tiesňava je ľahko dostupná. Nachádza sa západným smerom od mesta Banská Bystrica. Stačí sa vybrať autom smerom na Tajov, do obce Králiky. Ešte pred vstupom do obce sa nachádza menšie parkovisko. Leží tesne pred zákrutou, no nemali by ste ho minúť, keďže je značené tabuľou. Okrem iného sa tu nachádza aj infopanel so základnými informáciami o Králickej tiesňave.

Cez Králickú tiesňavu vedie náučný chodník v dĺžke 2 km. Mal by tu však byť v budúcnosti vybudovaný okruh s dĺžkou približne 7 km. V tiesňave narazíte na niekoľko infopanelov. Absolvovanie trasy naprieč tiesňavou až ku Králickému vodopádu sa dá zvládnuť za zhruba 30 – 45 minút.

Králická tiesňava a Králický vodopád

Králický vodopád

Jednou z najväčších atraktivít tiesňavy je Králický vodopád. Má výšku približne 7 metrov. Preteká cez skalný prah, ktorý sa dá obísť a tak si obzrieť vodopád z vrchu. Pod vodopádom sa vďaka akumulácii vody vytvorilo menšie jazierko. Vodopád si najviac užijete po dažďoch, alebo topení snehu. My sme tu boli v suchšom období a vodopádom voda tiekla v obstojnom množstve. Takže nemusíte sa báť, že by voda vo vodopáde úplne absentovala, ako sa to pri mnohých vodopádoch stáva.

Králická tiesňava a Králický vodopád

Prechod Králickou tiesňavou

Prechod tiesňavou je bezproblémový. Vedie ňou niečo ako náučný chodník, ktorý vás prevedie celou tiesňavou až ku Králickému vodopádu, ktorý sa nachádza na jej konci. Trasa nie je náročná, jedná sa v podstate o prechádzku lesom. Nám sa však počas prvého prechodu tiesňavou podarilo minúť značenie a tak sme sa nechtiac museli predierať celou tiesňavou až ku Králickému vodopádu. Našťastie potok nebol extrémne rozvodnený a tak sme to zvládli bez namočenia. Nakoniec z toho bol príjemný zážitok, spestrený o skákanie po kameňoch a preskakovanie popadaných stromov. Táto trasa však nie je oficiálna a preto odporúčame držať sa po lesnom chodníku.

Trasa Králickou tiesňavou zväčša prechádza jej západným okrajom. Spočiatku trasa vedie priamo pri Farebnom potoku no neskôr, po prechode drevenej lávky bude prechádzať po okraji doliny. Z viacerých miest sa vám potom naskytnú pekné výhľady do tiesňavy. Ku Králickému vodopádu sa dostanete zostúpením z lesného chodníka priamo do tiesňavy. Jedná sa o vcelku strmý úsek o dĺžke niekoľko desiatok metrov. V prípade, že máte času nazvyš, Králický vodopád si môžete pozrieť aj z vrchu. Obídete ho z hornej strany po ceste, ktorou ste prišli ešte pred zostupom k vodopádu. Kúsok za ním je potom menší, krytý prístrešok s ohniskom a posedením. Výlet Králickou tiesňavou môžete zakončiť práve tu.

Králická tiesňava a Králický vodopád

Náročnosť

Výlet Králickou tiesňavou nie je náročný. V podstate jediným „kritickým“ úsekom nám prišiel záverečný zostup ku Králickému vodopádu. Je tu strmejší chodník v úseku niekoľkých desiatok metrov, hoci v niektorých miestach doplnený o provizórne zábradlie v podobe natiahnutého lana. V týchto miestach by sa však zišlo klasické zábradlie. Najmä v zime a po daždi sa tu môže dosť šmýkať. Výlet tiesňavou môžete absolvovať aj s deťmi, na ktoré sme tu často narazili. Možno tak v závere im budete trocha asistovať pri zostupe k vodopádu.

Otváracie hodiny a vstupné

Králická tiesňava aj s vodopádom je prístupná po celý rok. Za vstup sa neplatí, podobne ani na parkovisku pred tiesňavou sme nič neplatili.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Králická tiesňava
  • Obec / Mesto: Králiky
  • Okres: Banská Bystrica
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.73363, 19.04014
  • Geomorfologický celok: Starohorské vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Kaňony a tiesňavy, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Vodopády