Trenčianske Teplice sú pekným kúpeľným mestom, ktoré sa nachádza v Trenčianskom kraji na západnom Slovensku a je známe svojimi termálnymi prameňmi a kúpeľmi. Presnejšie ho nájdete v údolí potoka Teplička, a to medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Do mesta sa dá dostať z dvoch smerov – od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a cez priesmyk Omšenie od Bánoviec nad Bebravou z južnej strany. Z Trenčianskej Teplej vedie do mesta Trenčianska elektrická železnica.

Kúpele Trenčianske Teplice

Mestečko leží na úpätí Strážovských vrchov v nadmorskej výške zhruba 270 metrov. Vďaka tomu, že je ohraničené zmiešanými lesmi, získalo pokojnú atmosféru. Mesto leží na prameňoch liečivej horúcej vody a postavené bolo v rôznych štýloch. Povedomie o teplých prameňoch siaha až na začiatok nášho letopočtu, keď ho poznali Kvádi či Markomani.

Trenčianske Teplice majú bohatú históriu, ktorá siaha až do rímskej doby. Prvýkrát sa mesto Trenčianske Teplice ako kúpeľné mesto zmieňuje v 13. storočí. V stredoveku sa stali obľúbeným miestom pre kráľov a šľachtu, ktorí sem prichádzali liečiť sa v miestnych termálnych prameňoch. V 19. storočí sa Trenčianske Teplice stali populárnym letoviskom pre európsku aristokraciu a významných umelcov, ako napríklad Franz Liszt. Dnes sú Trenčianske Teplice známe najmä svojou lázeňskou tradíciou a krásnym okolím.

Zaujímavosti v kúpeľoch

Trenčianske Teplice sa spájajú s mnohými ďalšími zaujímavosťami – ako je krásny lesopark, kúpeľ Hammam, ktorý sa využíva ako prezliekareň a na masáže a oddych po kúpeli. V meste sa pravidelne koná medzinárodný filmový festival, tiež sa tu nachádza pitný prameň s termálnou vodou a kúpalisko, ktoré je zasadené priamo do skaly. Okrem toho je tu známy aj najstarší hudobný festival komornej hudby v strednej Európe. Nachádza sa tu aj renesančný kúpeľný kaštieľ z druhej polovice 18.storočia, ktorý dnes slúži kúpeľným hosťom.

V Trenčianskych Tepliciach sa nachádza niekoľko kúpeľných hotelov a sanatórií, ktoré ponúkajú rôzne procedúry a liečebné pobyty. Okrem toho tu môžete navštíviť aj atraktivity, ako napríklad kúpeľný park s jazierkom.

Kúpele Trenčianske Teplice

Výlety v okolí

V okolí kúpeľov sa nachádza aj viacero turistických trás, ktoré vedú cez krásnu prírodu Strážovských vrchov. Môžete si vybehnúť na vrch Klepáč s viacerými zaujímavosťami po ceste. Nachádza sa južne od mesta. V týchto miestach sa nachádza bohatá spleť turistických chodníkov, takže celý kopec je vďačným miestom na prechádzky.

Severne na kúpeľmi potom môžete navštíviť vrch Grófovec, ktorý však neposkytuje žiadne výhľady. Tie si skôr užijete z vyhliadky na Bielej skale, či z vyhliadky Jeleň. Nachádza sa tu i menšia jaskyňa s názvom Jaskyňa pod Jeleňom. Ak nemáte radi kopce, no radi sa prechádzate, odporúčame pozrieť sa k vodnej nádrži Trenčianske Teplice. Tá sa nachádza východne od kúpeľov. Prejdete sem cez kúpeľný park a okrajom mesta.

Kúpele Trenčianske Teplice

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kúpele Trenčianske Teplice
 • Obec / Mesto: Trenčianske Teplice
 • Ulica / Lokalita: Kúpele Trenčianske Teplice
 • Okres: Trenčín
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.90891,18.17285
 • Geomorfologický celok: Strážovské vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kúpele, Mestá a obce, Voľnočasové lokality