Hrad Uhrovec, v súčasnosti národná kultúrna pamiatka, je pomerne rozložitá ruina hradu, týčiaca sa nad obcou Uhrovské Podhradie v Strážovských vrchoch. Hrad predstavuje skvelý tip na výlet, ktorého súčasťou je i trocha aktívnejšieho pohybu. Uhrovský hrad sa totiž rozprestiera na kopci a je nevyhnutné k nemu zdolať viacero výškových metrov.
Ako sa dostať a hrad Uhrovec
Hrad Uhrovec nájdeme v južnej časti Strážovských vrchoch na jednom z bočných hrebeňov. Východiskovým bodom na túru sem je zväčša Uhrovské Podhradie. Ak máte radi dlhšie výlety, dá sa sem dostať napríklad i z oblasti Jankovho vŕšku. Jedná sa však o dosť dlhšiu trasu a preto väčšina turistov sa na hrad vyberie skôr z Uhrovského Podhradia.
Trasa z Uhrovského Podhradia na hrad Uhrovec
Táto trasa vedie po zelenej turistickej značke, na ktorú sa napojíte priamo v obci Uhrovské Podhradie. V prípade, že ste sem prišli autom, tak to môžete nechať zaparkované v oblasti kameňolomu na východnom okraji obce.
Za obcou sa trasa značne zostrmí a v podstate až k hradu pôjdete neustále do kopca. Turistický chodník je azda „najkomplikovanejší“ hneď v úvode stúpania, kde je dosť strmý výšvih, navyše sa tu môže šmýkať keď je sneh alebo po daždi. V takom prípade sa aspoň čiastočne dajú využiť ako schody vyčnievajúce korene stromov. Následne sa trasa znormalizuje a už budete prechádzať po šišom lesnom chodníku, ktorý sa často stráca v nánose opadaného lístia.
Výstup z Uhrovského Podhradia na hrad Uhrovec zaberie približne 35 – 45 minút, ak ste tu s deťmi tak si do toho môžete zarátať oddychové prestávky navyše. Dĺžka trasy je okolo 1,5 km a prevýšenie 250 výškových metrov. Trasa je vhodná aj pre deti, ktoré vám však pravdepodobne budú „fňukať“ keď budú musieť zdolávať značné prevýšenie na pomerne krátkom úseku. Oplatí sa sem skôr prísť za lepšieho počasia. Keď je sneh alebo je po daždi, najmä v úvode sa môže dosť šmýkať.
Trasa z Jankovho vŕšku na hrad Uhrovec
Túto trasu odporúčame skôr aktívnejším turistom, keďže je dlhšia a aj prevýšenie je väčšie ako v prípade výstupu z Uhrovského Podhradia. Trasu môžete začať neďaleko Pamätníku SNP, kde je i parkovisko pre autá. Následne prejdete okolo amfiteátra a tak isto hotelu Partizán. Tu sa napojíte na červenú značku, ktorá vás privedie až na rázcestie s názvom Holý vrch Na tejto trase je mimochodom niekoľko zaujímavých vyhliadok do okolia.
Z Holého vrchu potom budete mať možnosť pokračovať na hrad po modrej turistickej značke, čo je priamejšia cesta, alebo po červenej turistickej značke až na Kňažinové Lúky, kde sa následne napojíte na zelenú turistickú značku, ktorá vás dovedie až k hradu. Z Kňažinovými lúkami sa tiahne k hradu atraktívny hrebeň, ktorý tiež ponúka viacero vyhliadok. Je to preto turisticky zaujímavejšia trasa.
My sme si napríklad spravili okruh a z Jankovho vŕšku sa vybrali smerom na Kňažinové lúky, z tade po zelenej značke na hrad a naspäť sa vrátili po modrej turistickej značke. Tento okruh predstavuje už slušný poldňový výlet a pokojne i celodenný výlet.
Trasa z Jankovho vŕšku po kombinácii červenej a modrej turistickej značke, cez Holý vrch zaberie približne 2 hodiny. Trasa cez Kňažinové lúky (červená / zelená turistická značka) sa dá zvládnuť za cca 3 hodiny.
Na Uhrovskom hrade
Hrad Uhrovec, hoci leží uprostred lesa, nás prekvapil svojou veľkosťou a „relatívnou“ zachovalosťou. Hrad je síce v súčasnosti ruinou, no dodnes sa dobre dochovali vonkajšie vysoké hradné múry a tiež vo vnútornej časti hradu badať mnoho viac, či menej zachovalých častí.
Tu však treba pripomenúť, že hrad je síce prístupný verejnosti, no počítajte s tým že viaceré časti hradu pripomínajú skôr stavenisko a preto sa možno nedostanete do úplne všetkých zákutí hradu. Idylické fotky si momentálne z interiéru hradu asi neodnesiete, každopádne na hrade prebieha konzervácia a tak situácia sa možno v budúcnosti zmení.
Ak si však odmyslíte stavebný materiál, či lešenie, na hrade nájdete viacero zaujímavých miest, prípadne vyhliadok. Dá sa dokonca pohybovať priamo v útrobách niektorých hradných budov. V jednej bolo napríklad zriadené menšie múzeum, kde nájdete rôzne dobové predmety, či makety pôvodného hradu.
Taktiež tu nájdete mini bar, kde si môžete objednať pivo, či limonádu a rôzne drobnosti. Je tu i miesto na posedenie. Či je možnosť občerstvenia počas celého roka netušíme, predpokladáme však, že počas turistickej sezóny by s tým nemal byť problém.
V útrobách hradu nás ďalej ešte zaujala kaplnka, do ktorej sa dalo pozrieť z vrchnej časti. Vybehli sme si tiež na vyhliadku v západnej časti hradu. Veľmi zaujímavý je potom vstup na hrad po drevenom moste, z kade si môžete odniesť pekné fotky. Kúsok za vstupnou bránou je jedna budova, ktorá, minimálne podľa novej strechy, vyzerá byť zrekonštruovaná.
Hradná jaskyňa
100 – 200 metrov východne od hradu, poniže zeleného turistického chodníka, ktorý smeruje na Kňažinové lúky natrafíte na Hradnú jaskyňu. Ak už sa na Uhrovskom hrade nachádzate a nemáte čo na práci, pokojne si sem zbehnite. Jedná sa o drobnú, verejnosti prístupnú jaskyňu. Meria na dĺžku 11 metrov. Jaskyňa predstavuje zvyšok systému starých podzemných chodieb, ktoré v minulosti zanikli ústupom svahu.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Uhrovec je prístupný pre verejnosť bez obmedzení a poplatkov. Môžete však zaplatiť dobrovoľný príspevok, čím prispejete na obnovu hradu. Neplatili sme ani za parkovanie v kameňolome, na okraji obce.