Žibrid je atraktívny výhľadový vrchol v Súľovských vrchoch, typický svojim bralnatým reliéfom. Nájdeme ho medzi obcami Súľov-Hradná a Zbyňov, z ktorých si sem môžete spraviť výlet. Miesto vás odvďačí peknými výhľadmi a vizuálne zaujímavými skalnými bralami.
Poloha
Vrch Žibrid sa nachádza vo východnej časti Súľovských vrchov v podcelku Súľovské skaly. Lokalita je dobre dostupná smerom od obce Súľov-Hradná (okres Bytča), ale tiež od Zbyňova (okres Žilina). Vďaka tomu, že sem môžete prísť od západu aj z východu – z viacerých regiónov, môžeme miesto považovať za dobre prístupné. Je to aj vďaka tomu, že sa do východiskových obcí dá vcelku rýchlo dostať z diaľnice, či už od Bytče, prípadne aj Žiliny.
Z kade vyraziť na Žibrid
Možností, ako sa dostať na Žibrid je viacero smerom z Považia je najlepším východiskovým miestom obec Súľov-Hradná, z oblasti Žilinskej kotliny je potom možností viacero – Rajecké Teplice, Zbyňov, Jasenové, Malá Čierna. Najrýchlejšie trasy sú od Súľova, Zbyňova a Jasenového. My sme sa na Žibrid vybrali zo Zbyňova, keďže po ceste sme sa chceli zastaviť pri Stratenom budzogáni.
Výstup na Žibrid zo Zbyňova
Výlet zo Zbyňova na Žibrid môžete začať priamo obci, alebo z jej okraja. Z tade sa treba vybrať žltou turistickou smerom na neďalekú lúku a následne do lesa. Tu sa k trase pripojí náučný chodník vedúci z Rajeckých Teplíc. Následne sa budete musieť rozhodnúť, či sa na Žibrid vydáte po náučnom chodníku, alebo po kombinácii žltej a zelenej turistickej značky. Trasa náučným chodníkom je o niečo kratšia a budete prechádzať okolo Strateného budzogáňa. Žltozelená kombinácia vás prevedie cez Sedlo Palúch. Ako vhodná alternatíva sa javí spraviť si tu okruh nech sa po ceste nevraciate.
My sme sa rozhodli ísť náučným chodníkom a tak sme sa po chvíli dostali k Stratenému budzogáni. Tu sa trasa už na viacerých miestach zostrmí, kde najstrmšia je v záverečnej časti výstupu, keď budete prechádzať po užšom vyšľapanom chodníku. Nám výstup zo Zbyňova zabral približne 1 hodinu a 50 minút, vrátane návštevy budzogáňa. Dole sme potom zbehli vcelku rýchlo.
Náročnosť
Výstup na Žibrid zo Zbyňova ešte môžeme považovať za tie ľahšie túry, keďže prevýšenie z obce je približne 460 výškových metrov. Tak isto vzdialenosť nie je až taká veľká. Na trase je však viacero nepríjemnejších stúpaní. Netrvajú síce dlho, no dá sa pri nich vcelku zapotiť. Pocítia to najmä turisti so zlou kondíciou, pre ktorých bude výlet asi o niečo náročnejší. Ak už však máte čo-to odchodené, výlet bude vcelku pohodový.
Na výlet môžete vziať aj deti, hoci je dobré ak už majú nejakú kondíciu, kvôli viacerým stúpaniam. Tak isto si treba dávať pozor na vrchole Žibridu, z ktorého môžu ľahko zletieť dole. Ešte chceme pripomenúť, že na vrcholovú skalnú vyhliadku sa budete musieť trocha „zaliezť“.
Na Žibride
Vrchol Žibridu je zväčša zalesnený vykúkajú však z neho viaceré bralá. Na jedno z nich sa môžete našťastie vyštverať. Výstup na vrchol vám uľahčí reťaz. Vrchol je potom osadený tyčou, na ktorej hrdo vlaje slovenska vlajka. Pod ňou je návštevná kniha a obďaleč výhľadová ružica, v ďaka čomu budete mať dobrý prehľad o okolí.
Vrcholová vyhliadka nie je príliš priestranná, takže ak by sem prišlo veľa ľudí, môže tu byť menšia zápcha, čo v takto exponovanom teréne nie je úplne ideálne. Ak je tu však len zopár ľudí, je to úplne v pohode.
Výhľady
Výhľady zo Žibridu nie sú úplne na všetky strany, keďže najmä od východu vo výhľadoch bránia koruny stromov. Výhľady ostatnými smermi sú však veľmi dobré. Pekne tak vidno smerom na západ, a čiastočne potom i na sever, či juh. Veľmi dobre uvidíte smerom do Súľovskej kotliny a na okolité vrchy Súľovských skál. V diali potom možno zbadať vrcholky Javorníkov a z opačnej strany sú potom viditeľné Strážovské vrchy a časť Lúčanskej Malej Fatry. Nám výhľady čiastočne kazil atmosferický opar, keďže sme sem prišli po obede a slnko nám svietilo do očí. Západy slnka však z tade musia byť veľmi pekné.
Otváracie hodiny a vstupné
Vrch Žibrid je celoročné prístupný, za vstup sa neplatí.