Prírodnú pamiatku Bosmany tvorí výrazné skalné bralo, nachádzajúce sa neďaleko Kostoleckej tiesňavy nad obcou Kostolec v Súľovských vrchoch. Skalu dozaista neprehliadnete, ak ste v obci, keďže sa nachádza v jej tesnej blízkosti. Na skalné bralo sa dá z jednej časti vyjsť po turistickom chodníku. Ponúka potom výborné výhľady najmä smerom ku Kostoleckej a Manínskej tiesňave a do ich šíreho okolia. Vzhľadom na to, že sa jedná o prírodnú pamiatku, treba spomenúť, že vstup na vrcholovú vyhliadku Bosmany je možné len od 31.07 – 31.12. V ostatné mesiace je vstup zakázaný.

Bosmany - Súľovské vrchy

Ako sa dostať na Bosmany

Na Bosmany sa najrýchlejšie dostanete z obce Kostolec, čo je menšia dedinka ležiaca východne od Považskej Teplej (časť mesta Považská Bystrica). Cestou sem budete prechádzať cez Manínsku a Kostoleckú tiesňavu, čo sú mimoriadne atraktívne miesta a ich návštevu vrátane Bosmian je najlepšie spojiť do jedného výletu. Ak ste sem prišli autom, odparkovať ho môžete v strede obce, kde je menšie parkovisko pri autobusovej zastávke. Následne sa treba vybrať juhovýchodným smerom po náučnom (nie cyklistickom) chodníku, ktorý vás dovedie až ku skale. Značiek sme si však moc nevšimli a tak sme išli viac menej na slepo. Skala Bosmán je našťastie výrazná, viditeľná z obce a tak sme bez problémov trafili.

Sprvoti prejdete časťou obce, až sa následne objavíte na okraji peknej lúky, ktorá obklopuje západnú a južnú stranu skalného brala. Bralo následne treba obísť z južnej strany po širokom chodníku, až sa dostanete na rázcestie. Tam sa nachádza ceduľa, označujúca prítomnosť prírodnej pamiatky Bosmany (poniže je mimochodom ešte jedna ceduľa, informujúca, že sa pohybujete v CHKO Strážovské vrchy, ktorej súčasťou sú i Súľovské vrchy). Od rázcestia s ceduľou sa následne vyberiete strmejším svahom na vrcholovú vyhliadku. Trasa je dobre schodná, ak nie je vlhko - vtedy sa tu dosť šmýka.

Vyhliadka

Vrcholová vyhliadka Bosmán zaberá západnú časť skalného brala. Je sčasti odlesnená, pokrytá skalami, menšími trávami, kriakmi a zakrpatenými drevinami. S trochou šikovnosti sa dá pohybovať po okraji skaly, no nie je to pre každého. Najmä nie pre tých čo majú strach z výšok. Napriek tomu si však výhľady môžete užiť. Nie je nutné vyslovene stáť na skalnatom okraji. Stačí si vystúpiť na nejaké miesto, cez ktorého uvidíte cez skalný prah. Ak sem príde niekoľko skupín turistov, môže kvôli nepraktickému terénu vzniknúť menší chaos z hľadiska pohybu na okraji skaly. V takom prípade je lepšie si niekde sadnúť a počkať kým sa všetci usalašia.

Samotné výhľady z Bosmán sú síce polkruhové, avšak stoja naozaj za to. Máte tu dobrý výhľad na šíre okolie a to najmä smerom ku Kostoleckej tiesňave, k masívu Veľkého Manína a priľahlej Manínskej tiesňave. Uvidíte tu stredo-západnú časť predhoria Súľovských vrchov a tak isto na severnú časť Považského podolia. Skvelé výhľady sú tiež na obec Kostolec a jej okolie. Ak máte šťastie, zažijete tu pekné západy slnka, vzhľadom na to, že vyhliadka je orientovaná týmto smerom.

Náročnosť

Výstup na skalné bralo Bosmany predstavuje ľahkú turistiku, vhodnú pre väčšinu turistov, prijateľnú aj pre deti (stretli sme tu viacero detí predškolského veku). Pohodovým tempom sa na skalnú vyhliadku Bosmán dostanete z obce Kostolec za zhruba 30 – 40 minút. Výstup je náročnejší len v samotnom závere, keď treba zdolať strmší terén. Ak ste sem prišli s deťmi, treba na nich v týchto miestach dávať pozor aby sa niekde nešmykli alebo nepotkli. Po daždi sa tu dosť nepríjemne šmýka. Samotný skalný vrchol nie je úplne praktický na pohyb, avšak s trochou úsilia sa tu dá nájsť vhodné miesto z ktorého si budete môcť vychutnať výhľady. V tomto smere tiež treba dohliadnuť na deti, aby si našli bezpečné miesto, kde si môžu sadnúť. Pohyb po skalnom okraji odporúčame len tým, čo nemajú strach z výšok. Dokáže tu mimochodom dosť fúkať vietor, takže je dobré s tým počítať.

Bosmany - Súľovské vrchy

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Bosmany
 • Obec / Mesto: Kostolec
 • Ulica / Lokalita: Bosmany
 • Okres: Považská Bystrica
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.12599, 18.53598
 • Geomorfologický celok: Súľovské vrchy
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Lezecké lokality, Prírodné pamiatky, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady