Krížava je vrchol v Lúčanskej Malej Fatre v oblasti Martinských holí. Nachádza sa tu vysielač a tiež koniec lanovky, ktorá je súčasťou miestneho lyžiarskeho strediska. Vrchol zaujme aj peknými výhľadmi, najmä z oblasti zjazdovky. Výhodou je jeho dobrá dostupnosť. Z Martinských holí sem môžete podstúpiť kratšiu prechádzku.

Krížava - Malá Fatra

Ako sa dostať na Krížavu

Vrch Krížava sa nachádza v severnej časti Lúčanskej Malej Fatry, neďaleko Martina. Lokalita leží v oblasti Martinských holí, čo je obľúbené rekreačné stredisko s lyžiarskymi vlekmi. Na Martinské hole sa dá priviezť autom po kľukatejšej ceste priamo z Martina (miestna časť Priekopa). Môžete tak spraviť počas celého roka. V zime sú však nevyhnutné zimné pneumatiky a reťaze, ktoré budete musieť často použiť.

Na Martinské hole však viete prísť aj pešo z viacero smerov. Najrýchlejšie je to z Martina s časti Stráne za zhruba 2,5 hodiny. Touto trasou sem viete prísť aj na bicykli. Ba bicykli však môžete využiť aj trasu pre autá o ktorej sme písali vyššie. Bicyklom sa mimochodom dostanete až na samotný vrchol Krížavy, keďže z Martinských holí sem vedie asfaltka.

Z Martinských holí to na Krížavu nie je ďaleko. Od hlavného parkoviska na Martinských holiach sa stačí vydať po žltej turistickej značke a po približne 30 minútach sa ocitnete pri vysielači. Vrchol by sa mal nachádzať niekde za ním, je tu však kosodrevina, takže sa k nemu asi nedostanete. Najkrajšie výhľadové časti vrcholu sú potom severovýchodnejšie od vysielača v mieste kde končí lyžiarska zjazdovka.

Na Krížave

Krížava je pomerne rozložitý vrchol na ktorom natrafíte na viacero atraktivít. Dominantou miesta je masívny vysielač, ktorého areál je ohradený. Neďaleko neho v mieste kde končí lyžiarsky svah natrafíte na vyhliadku a polygonálnu drevenú búdku, pri ktorej končí lyžiarsky vlek. Bol tu vybudovaný i drobný drevený prístrešok. Z týchto miest sa vám otvoria krásne výhľady do okolia.

Krížavou potom prechádza niekoľko turistických trás, napríklad smerom na Minčol, Skalku, prípadne Veterné. Všetko sú to veľmi dobré výhľadové vrcholy. Ak máte čas, odporúčame si zbehnúť aspoň na jeden z nich.

Krížava - Malá Fatra

Výhľady

Krížava sa môže popýšiť skutočne zaujímavými výhľadmi. Tie sú najlepšie z konca miestnej lanovky, no užijete si ich aj z ostatných častí vrcholu. Výhľady sú najmä východným smerom do severnej časti Turčianskej kotliny a na Martin, Vrútky a ich okolie. Obdivovať však z tade môžete i hrebeň Krivánskej Malej Fatry a tiež kopce v severnej časti Veľkej Fatry. V diali možno badať i tatranské štíty.

Krížava - Malá Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Krížava je dostupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Krížava
 • Obec / Mesto: Martin
 • Ulica / Lokalita: Martinské hole
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.09691,18.81900
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady, Vysielače