Martinské hole (nazývané aj ako Martinky) sú oblasť v Lúčanskej Malej Fatre, ktorá v súčasnosti predstavuje obľúbené turistické a v zime lyžiarske stredisko. Lokalita okrem skvelej lyžovačky ponúka tiež výborné možnosti na turistiku rôznej obtiažnosti. Bola tu dokonca vybudovaná ferrata.

Martinské hole - Malá Fatra

Kde sa nachádzajú Martinské hole?

Martinské hole nájdeme v severnej časti Lúčanskej Malej Fatry, západne od Martina. V rámci celého pohoria Malá Fatra, ležia zhruba v jej strednej časti. Miesto je dobre dostupné najmä z oblasti Turca, keďže z tejto časti sem viete prísť aj autom. Neďaleko Martina tiež prechádza diaľnica, vďaka čomu sú Martinské hole pomerne prístupnou lokalitou.

Ako sa dostať na Martinské hole?

Na Martinské hole sa môžete vybrať pešo, na bicykli alebo autom. V minulosti na Martinské hole premávala lanovka, no tá je v súčasnosti nefunkčná. Už dlho sa však rieši jej opätovná obnova, tak kto vie, či sa to niekedy zrealizuje.

Autom

Prístup autom je po krkolomnejšej a na viacerých miestach rozbitejšej ceste. Dostanete sa sem z miestnej časti Martina s názvom Priekopa, ktorá sa nachádza v severozápadnejšej časti mesta, neďaleko Vrútok. Počas leta je tu premávka obojsmerná, v čase zimnej sezóny je premávka jednosmerná. Potrebné sú v tom čase tiež zimné pneumatiky a reťaze.

Pešo

Peši sa na Martinské hole dostanete z viacerých smerov. Najrýchlejšie je to všeobecne z mesta Martin. Z oblasti Martina sem môžete prísť z miest:

 • Martin, Stráne – tu môžete ísť klasickou trasou, prípadne využiť ferratu HZS
 • Martin, ATC Turiec – cez Hradište, alebo začiatkom Lopušnej doliny
 • Obec Bystrička – obec na juhozápadnom okraji Martina

Zo západnej strany Malej Fatry sa na Martinské hole dostanete z týchto miest:

 • Kunerad
 • Turie – je tu niekoľko výstupových variantov
 • Višňové – cez vrch Minčol

Na bicykli

Priamo na Martinské hole vedú 2 cyklotrasy. Jedna kopíruje cestu pre autá o ktorej sme písali vyššie. Trasa má prijateľnejší sklon (stále však šľapete neustále do kopca), je však dlhšia a chodia tade autá. Najmä počas sezóny ich môže byť dosť veľa. Druhá oficiálna cyklotrasa je z miesta Martin, Stráne. V princípe sa jedná o trasu, ktorá je rovnaká s turistickým chodníkom. Terén je skôr na horský bicykel (štrková cesta / lesná cesta) + je tu viacero strmejších úsekov, takže trasa je vhodná skôr pre elektrobicykel, ak nemáte kondíciu.

Trasa z lokality Martin, Stráne na Martinské hole

Jedná sa zrejme o najpopulárnejší a najrýchlejší peší výstupový variant na Martinské hole. Výlet môžete začať z rozsiahlejšieho parkoviska, z ktorého na Martinské hole vedie žltá turistická značka. Jedná sa o širší turistický chodník, ktorý je zároveň aj cyklotrasou. V závere pôjdete aj po asfaltke, ktorou premávajú autá. Technicky je v tomto smere trasa nenáročná. Zväčša pôjdete lesom, je tu však i niekoľko odlesnených miest, ktoré ponúkajú aj nejaké tie výhľady.

Na trase narazíte na zopár „spestrení“, napríklad v podobe dela, niekdajšej lanovky, prípadne na pamätník francúzskych partizánov, ku ktorému je kratšia zachádzka. Výstup sa kľukatí na viacerých miestach, je však možné si tieto zákruty skrátiť priamejšou cestou cez vyšľapané chodníky. Sú síce strmejšie, ale zas kratšie. Jedná sa však o neoficiálne chodníky.

Výstup zo Strání na Martinské hole má dĺžku približne 7,5 kilometra. Prevýšenie je okolo 800 metrov. Túra sa dá absolvovať za približne 2,5 – 3 hodiny. Je vhodná aj pre deti, keďže sa tu nenachádzajú nebezpečné úseky. Je však dobré aby mali nejakú kondíciu a hlavne ochotu podstúpiť zhruba poldňový výlet, ak zarátame aj cestu späť.

Martinské hole - Malá Fatra

Na Martinských holiach

Martinské hole predstavujú obľúbené rekreačné stredisko, počas celého roka. Nájdeme tu ubytovacie a reštauračné zariadenia, niekoľko lanoviek a tiež masívny vysielač na Krížave. Prechádza tade viacero turistických trás a najmä hlavná hrebeňová trasa Lúčanskou Malou Fatrou.

V úvode Martinských holí sa nachádza väčšie parkovisko, pri ktorom si všimnete viacero chatiek. Povyše neho sa nachádza Chata Martinské hole, ktorá skôr pripomína menší hotel. Pri nej nájdete tiež viacero miest na parkovanie. Prechádzajú tade i zjazdovky, ktorými ak sa vyberiete na ich vrchol, dôjdete na miesto s názvom Rotunda. Je tu menšia drevená búdka a končí tu lyžiarsky vlek. Z tohto miesta sú fantastické výhľady na šíre okolie Martina a oblasť severného Turca.

Na hrebeni Martinských holí sa týči vysielač s názvom Krížava. Kúsok ďalej je menší vysielač v oblasti Veľkej lúky. Celá oblasť Martinských holí je vďačná na bezcieľne potulovanie sa. Určite sa tu oplatí stráviť deň, či už prechádzkami, turistikou, prípadne oddychom v miestnych rekreačných zariadeniach. Môžete tu nechať voľne pobehovať deti, keďže príliš veľa strmých zrázov sa tu nenachádza. Možno jedinou nevýhodou miesta je vietor, ktorý tu vie byť vcelku výživný. Platí to hlavne o hrebeňovej časti.

Martinské hole - Malá Fatra

Tipy na turistiku v oblasti Martinských holí

Martinské hole predstavujú skvelý východiskový bod na kratšie, ale i dlhšie túry. Za peknými miestami tu našťastie nemusíte chodiť ďaleko. V blízkom okolí nájdete tieto zaujímavé lokality:

Krížava

Krížava je atraktívny hrebeňový vrchol s vysielačom. Končí tu i lanovka lyžiarskeho strediska. Z tohto miesta sú výborné výhľady. Lokalita je dostupná krátkou prechádzkou po žltej turistickej značke, prípadne je možné sem vyjsť po lyžiarskom svahu. Z Martinských holí sa sem dostanete za 30 minút po žltej turistickej značke.

Martinské hole - Malá Fatra

Veľká lúka

Veľká lúka je ďalšie zaujímavé miesto s vysielačom. Nachádza sa južne od Krížavy po červenom turistickom chodníku. Sú z tade i fajn výhľady, napríklad smerom na Krížavu. Je tu inštalovaná i výhľadová ružica. Z Martinských holí sa sem dostanete za cca 40 minút po žltej a červenej turistickej trase.

Martinské hole - Malá Fatra

Veterné

Veterné je veľmi pekný výhľadový vrchol. V týchto miestach sa nachádzajú rozsiahle lúčne plochy, pokryté čučoriedkami, a drobnými ihličnanmi. Miesto je mimochodom skutočne veterné, aspoň nás tu poriadne „vyfúkalo“. Z Martinských holí sa sem dostanete za niečo vyše hodiny po žltej a červenej turistickej trase.

Martinské hole - Malá Fatra

Skalka

Skalka je úžasný výhľadový kopec, ktorý nájdeme západne od Martinských holí, na trase vedúcej do obce Turie. Z miesta sú podmanivé výhľady v podstate na všetky svetové strany. Podľa nás sa jedná o jeden z najkrajších vrcholov v oblasti. Z Martinských holí sem prídete kombináciou žltej / červenej / zelenej turistickej značky. Výlet trvá približne 1,5 hodiny.

Martinské hole - Malá Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Martinské hole sú dostupné počas celého roka bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Martinské hole
 • Obec / Mesto: Martin
 • Ulica / Lokalita: Martinské hole
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.0927,18.8307
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Lyžiarske strediská, Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady