Atraktívnym miestom v oblasti Martinských hôľ v Malej Fatre je vrch Veterné. Jedná sa o výhľadový a pomerne dobre dostupný vrchol. Nájdete tu rozsiahlejšie trávnaté plochy s prímesou čučoriedok a zopár zakrpatených stromov. Miesto je vcelku vďačným výletom z Martinských holí, napríklad pre rodiny s deťmi, keďže trasa sem nie je príliš náročná.

Veterné - Malá Fatra

Ako sa dostať na vrch Veterné

Vrch Veterné je najlepšie dostupný z rekreačného strediska Martinské hole. Jedná sa o obľúbené turistické a lyžiarske stredisko, ktoré nájdeme v severnej časti Lúčanskej Malej Fatry, nad mestom Martin. Z Martina sa sem viete dopraviť autom, prípadne podstúpiť zhruba 2-3 hodinový výlet. Prísť sem viete dokonca na bicykli.

Z Martinských holí vedie na Veterné najprv žltá a potom červená turistická značka. Z Martinských holí sa najprv treba vybrať po asfaltovej ceste k vysielaču na vrchu Krížava. Z tade po hrebeni následne pôjdete na juh. Najprv prejdete miestom s názvom Veľká Lúka, kde sa nachádza ďalšiu, no už menší vysielač. Ďalším rázcestím, ktorým budete prechádzať je Vidlica, za ktorou začínajú rozsiahlejšie lúky, ktoré vás budú sprevádzať až po vrch Veterné. Ten sa vám v týchto miestach čoskoro objaví na horizonte a tak k nemu bude už navigácia jednoduchá.

Výlet z Martinských holí na Veterné trvá približne 60 – 70 minút. Má dĺžku takmer 4 km a nastúpate pri tom okolo 240 výškových metrov. Stúpanie je najmä v úvode, keď pôjdete na hlavný hrebeň v oblasti Krížavy. Ďalej je to už príjemná hrebeňová túra s občasnými klesaniami, či stúpaniami. Nič však komplikované. Výlet je vhodný aj pre deti.

Na Veternom

Veterné je rozložitejší hôľny kopec, ktorý poznáte len podľa prítomnosti smerovníka. Nič ďalšie sa na jeho vrchole nenachádza. Čo tu však pravdepodobne môžete očakávať je vietor. Minimálne nás tu prekvapil, hoci v daný deň sme pobehali i iné lokality v oblasti a až tak na nich nefúkalo. Žeby preto ten názov „Veterné“?

Miesto nás zaujalo najmä lúčnym porastom s nižšie, až stredne vysokými trávami z ktorých vytŕčali rozsiahle trsy čučoriedok. Boli sme tu na prelome leta a jesene a celá oblasť tu hýrila pestrými farbami.

Veterné - Malá Fatra

Výhľady

Veterné je vďačný výhľadový vrchol. Výhľady sú z tade kruhové, na všetky svetové strany, hoci výhľad východným smerom je sčasti tienený samotným kopcom. Vidno však týmto smerom aspoň na vrcholky Krivánskej Malej Fatry a tiež na niektoré štíty Vysokých Tatier.

Najkrajšie výhľady nám však prišli na západnú a južnú časť Lúčanskej Malej Fatry, prípadne do oblasti Žilinskej kotliny. V diali tiež bolo vidno vrcholky Súľovských vrchov. Pokiaľ nás oči neklamali, tak bolo vidno i na niektoré kopce Javorníkov, či Strážovských vrchov. Vyššie kopce, než ten na ktorom stojíte, sa už pri pohľade na západ moc nenachádzajú a tak týmto smerom vidno skutočne ďaleko.

Mimochodom ak máte dobrý zrak, dozaista si všimnete malofatranský vrch Kľak, ktorý má veľmi špecifický a ľahko poznateľný tvar. Nájdete ho pri pohľade smerom na juh. Pri pohľade týmto smerom si možno všimnúť i časť Turčianskej kotliny.

Veterné - Malá Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Veterné je prístupný po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Veterné
 • Obec / Mesto: Martin
 • Ulica / Lokalita: Veterné
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.08003,18.80658
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady