Svätojánska rozhľadňa nad Liptovským Jánom predstavuje atraktívnu vyhliadku so skvelými výhľadmi na časť Liptovskej kotliny s vrcholkami Západných Tatier v pozadí, navyše je rýchlo dostupná z obce. Návštevu rozhľadne určite nevynechajte, ak sa v Liptovskom Jáne nachádzate a máte času nazvyš. Trochu si prevetráte svaly výstupom do strmšieho kopca, no výhľady budú stáť určite za to.

Svätojánska rozhľadňa nad Liptovským Jánom

Liptovský Ján je príťažlivá dedinka, nachádzajúca sa neďaleko Liptovského Mikuláša. Návštevníkom ponúka veľké množstvo zaujímavostí. Jednou z nich je práve Svätojánska rozhľadňa. Nachádza sa na kopcovitom výbežku Ďumbierskych Nízkych Tatier v strednej časti obce, nad miestnym cintorínom. O jej prítomnosti sa dá dozvedieť počas potuliek obcou, kde sporadicky narazíte na drobné pútače so šípkou, smerujúcou k rozhľadni.

Návštevu Svätojánskej rozhľadne môžete spojiť s návštevou Podzemia pod vežami, kde sa niečo dozviete o minciach a ich výrobe. Je to i skvelá atrakcia pre deti. Môžete tiež navštíviť Kaďu, čo je termálny prameň v podobe menšieho jazierka. Obe atraktivity sú po ceste k Svätojánskej rozhľadni. Výstup samotný je náročný len v záverečnej fáze, netrvá však dlho. My sme si po ceste k rozhľadni, okrem Kade, pozreli i miestny cintorín, ktorý sa nachádza kúsok pod rozhľadňou, pred záverečným stúpaním.

Čo sa týka samotnej Svätojánskej rozhľadne, tak má klasickú drevenú konštrukciu a vcelku priestrannú vyhliadku. Pod rozhľadňou je niekoľko lavičiek, potešila i prítomnosť smetného koša. Výhľady zo Svätojánskej rozhľadne dozaista potešia. Ako na dlani tu budete mať čas Liptovskej Kotliny v okolí Liptovského Jána a Liptovského Mikuláša. Dovidíte tiež na horstvo Západných Tatier a v úzadí i Chočských vrchov. Tak isto sa vám naskytne pekný pohľad na samotnú dedinku Liptovský Ján. Výhľady sú len jedným smerom, keďže z opačnej strany sa rozprestiera les. Na kráse výhľadov to však nič nemení. Pre lepší zážitok z výhľadov si prineste ďalekohľad, prípadne teleobjektív, ak ste prišli fotiť.

Trasa z Liptovského Jána k Svätojánskej rozhľadni

Výstup na rozhľadňu môžete absolvovať z centra obce Liptovský Ján za zhruba 15-20 minút. Vyberte sa smerom na juhovýchod ku Kadi (termálny prameň, kde sa môžete okúpať), prípadne k Občerstveniu pri Kadi, ak sa nechcete kúpať. Správnym smerom vás potom odnavigujú menšie panely s obrázkom rozhľadne a šípkou smerujúcou k nej. Následne prejdete cez most, ponad riečku Štiavnica. Záverečný úsek po okraji lesa je značne strmý. Strmý výstup našťastie netrvá príliš dlho. Odporúčame zvoliť si variantu po úzkom cikcakovitom chodníku, ak by ste nevládali vyjsť po strmom chodníku ktorý vedie priamo.

svatojanska rozhladna liptovsky jan 210921 16 18 P3480255

Náročnosť

Mini-túra na Svätojánsku rozhľadňu v Liptovskom Jáne je krátka. Posledných 200-300 metrov však vedie do strmého kopca. Ak ste s malými deťmi prípadne máte slabú fyzickú kondíciu, odporúčame vybehnúť kopec po paralelnom cikcakovitom chodníku, ktorý ma ďaleko prijateľnejší sklon. Platí to najmä v zime, keď sa môže na strmejšom chodníku viac šmýkať. Každopádne, k rozhľadni bežne chodia rodiny s malými deťmi, výstup totiž netrvá príliš dlho. V tomto smere si sem môžete spraviť pekný rodinný výlet.

svatojanska rozhladna liptovsky jan 210921 16 19 IMG 4580

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Svätojánska rozhľadňa
 • Obec / Mesto: Liptovský Ján
 • PSČ: 03203
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.0429, 19.68082
 • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady