Pamätník a vojenský cintorín Háj-Nicovô (oficiálne Areál piety na kóte 748 Háj) je pietne miesto a zároveň kultúrno-oddychová zóna, ktorá sa rozprestiera na kopci Háj nad Liptovským Mikulášom. Celý areál je zasadený do pekného prostredia, kde časť kopca pokrývajú menšie lesíky a časť pokrývajú lúky. Z nich sú potom výborné výhľady smerom na Liptovský Mikuláš. Južnejšie od pamätníka je detské ihrisko s drevenými preliezkami. Aj vďaka tomu je lokalita Háj-Nicovô vhodná návštevu v podstate pre celú rodinu.

Pamätník a vojenský cintorín Háj-Nicovô

Areál Háj-Nicovô s pamätníkom a najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny na Slovensku, bol verejnosti sprístupnený v roku 1961. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1950 – 1961. V roku 1963 bol pamätník aj s cintorínom vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Je tu pochovaných 1361 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, vojakov povstaleckej armády a partizánov. Od roku 2018 je miesto venované aj pamiatke príslušníkom ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí zahynuli v zahraničných vojenských operáciach a mierových pozorovateľských misiách. Ich mená nájdete v menšom prístrešku pred schodmi, ktoré vedú k pamätníku.

K pamätníku vedie široké schodisko, na začiatku ktorého sú dve bronzové súsošia. Po jeho stranách sa na trávnatej ploche rozprestiera cintorín s hrobmi padlých vojakov, usporiadané v 10 radoch. Jednotlivé náhrobky nesú mená vojakov, na niektorých je nápis „neznámy“. Po vystúpaní po schodoch sa dostanete k samotnému pamätníku. Ten je na vyvýšenej plošine. Pylón pamätníka meria 15 metrov a po jeho jednotlivých stranách si možno všimnúť zaujímavé reliéfy od rôznych autorov.

Pri návšteve pamätníka sa určite oplatí preskúmať aj jeho blízke okolie. Azda najviac zaujme neďaleká vyhliadka, ktorá sa nachádza ešte pred vstupom do areálu pamätníka. Zvyknú tu parkovať autá, keďže je tu väčšia odstavná plocha. Je tu i jeden menší prístrešok, z ktorého sa oplatí sledovať západy slnka. Miesto ponúka veľmi dobré výhľady smerom na Liptovský Mikuláš, Liptovskú Maru a okolité roviny Liptovskej kotliny, v pozadí s pahorkami Chočských vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych a Západných Tatier. Výhľady sú i na opačnú stranu, avšak treba si prejsť na druhú stranu kopca. Pár minút pešo od pamätníka narazíte na ihrisko pre deti. Je tu viacero drevených hojdačiek, preliezok a niekoľko lavičiek.

Pamätník a vojenský cintorín Háj-Nicovô

Ako sa sem dostať?

Do Areálu pamätníka Háj-Nicovô sa poľahky priveziete autom z Liptovského Mikuláša z ulice Kapitána nálepku. To, že ste správne zistíte podľa toho, že prejdete cez železničné priecestie. Následne sa po asfaltke dostanete až k samotnému areálu. Parkovať sa dá priamo pod pamätníkom, alebo obďaleč pri vyhliadke na Liptovský Mikuláš. Prísť sem samozrejme môžete aj na bicykli, alebo pešo po rovnakej trase. Pešo sa sem oplatí vyjsť aj cez les, ktorý začína za železničným priecestím Prejdete sa tak Lesoparkom Háj-Nicovô. Cesta je o ničo priamejšia, ako tá po asfaltovej ceste.

Otváracie hodiny

Pamätník a vojenský cintorín Háj-Nicovô je verejnosti prístupný celoročne, bez obmedzení.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Areál piety na kóte 748 Háj
 • Obec / Mesto: Liptovský Mikuláš
 • PSČ: 03104
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.089, 19.6405
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Cintoríny, Ihriská, Kultúrne pamiatky, Pomníky a pamätníky, Vojenské objekty a pamiatky, Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady