Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline patrí síce do skupiny múzeí v prírode, no od ostatných sa odlišuje svojou formou zástavby a skladbou objektov. Na prvý pohľad vám pripomenie verný obraz stredovekého sídla, s rôznymi výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, ktoré predstavujú typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sa tu nachádzajú aj dva veľmi vzácne stredoveké kamenné objekty.

Múzeum liptovskej dediny - Pribylina

Všetky tieto stavby tu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove je pritom goticko-renesančný kaštieľ v Parížovciach, ktorý je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom Liptova. Atraktívnou expozíciou je aj ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara, ktorý obsahuje fragmenty pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia.

V Múzeu liptovskej dediny tiež máte možnosť obdivovať expozície, ktoré predstavujú bývanie a životné štýly rôznych sociálnych vrstiev obyvateľov Liptova na prelome 19. a 20. storočia. Na výstavách sa napríklad nachádza bývanie bezdomovca, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára, dedinskej školy a iné. Okrem toho, v zemianskej kúrii z Paludze a kaštieli v Parížovciach sú k dispozícii atraktívne expozície bývania vyšších spoločenských vrstiev liptovského zemianstva.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline sa oplatí navštíviť počas letnej turistickej sezóny. Ponuka kultúrno-spoločenských aktivít pre návštevníkov sa ešte viac rozširuje o programy, ktoré zahŕňajú najmä vystúpenia folklórnych skupín a súborov či rekonštrukcie ľudových zvykov a obradov a ďalšie podujatia.

V múzeu pracujú aj ľudoví umelci, u ktorých si môžete zakúpiť originálne ľudové umenie. Pre milovníkov zvierat je tiež pripravená zaujímavá expozícia venovaná chovu domácich zvierat, ako sú ovce, kozy a kone. Samozrejmosťou je informačný text v slovenskom, anglickom, nemeckom a poľskom jazyku hneď pri vstupe. V hornej časti areálu múzea nájdete funkčnú trať Považskej lesnej železnice.

Fotografie

 

  • Mapa:
  • Názov: Múzeum liptovskej dediny
  • Obec / Mesto: Pribylina
  • Okres: Liptovský Mikuláš
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.10725,19.80377
  • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Múzeá a galérie, Skanzeny, Voľnočasové lokality