Pravdepodobne ste už neraz počuli o archeoskanzene s názvom Havránok. Ide o archeologickú lokalitu, ktorá sa nachádza priamo nad priehradným múrom Liptovskej Mary. Havránok sa považuje aj za múzeum v prírode. Prečo je tak obľúbený a aké o ňom tradujú zaujímavosti?
Archeologické múzeum Havránok môžete navštíviť viacerými spôsobmi. Jednoducho sa sem dostanete z obce Vlachy, Liptovská Sielnica alebo Bobrovník. Môžete si spraviť aj turistiku a držať sa červeno označenej značky. V každom prípade, Havránok je ľahko dostupný pre každého, kto má záujem sa prísť na toto jedinečné miesto pozrieť.
Okrem iného, výhodou je aj skutočnosť, že Havránok je vhodný pre všetkých. Či už ide o dospelých alebo deti. Samozrejme, o niečo viac si z toho zoberú väčšie deti, ktoré už mali aspoň základy dejepisu a padne im to vďaka tomu vhod. Naučia sa mnoho poznatkov z čias stredoveku, čo rozhodne ocenia.
Objavené keltské opevnenie
Už z 1. storočia pred Kr. bolo v okolí dnešného Havránku objavené keltské opevnenie osady Kotínov spolu s druidskou svätyňou. Zároveň je známe, že v tomto čase bola odkrytá aj obetná šachta s oltárom a milodarovými obeťami.
Už v 12. – 15. storočí vznikla na mieste Havránku slovanská osada. Priamo v jej centre sa nachádzal stredoveký zemepanský drevený hrádok, ktorý bol opevnený obytnou vežou a palisádami. Tie zahŕňali aj priekopu. Neskôr bol na tomto mieste vybudovaný aj murovaný kostolík.
Vedeli ste, že: Havránok je sídliskom z čias vrcholného stredoveku a z doby laténskej? Od tohto času sa o ňom tradujú rôzne zaujímavosti, ktorými sa dodnes zaoberajú mnohí archeológovia a historici.
Národná kultúrna pamiatka
Havránok je archeologické múzeum v prírode. Od roku 1967 sa stal aj národnou kultúrnou pamiatkou. Ročne toto múzeum navštívia tisícky turistov, aj z okolitých krajín. Havránok je však špecifické miesto, ktoré obľubujú i domáci a radi sa sem vracajú.