Kaďa je prírodný kráter s minerálnym prameňom a vyhĺbeným jazierkom v Liptovskom Jáne, v ktorom sa dá celoročne kúpať. Jedná sa o značne populárnu atraktivitu a kúpajúcich ľudí tu stretnete i počas zimy. Je to vďaka minerálnym termálnym prameňom, ktoré tu vyvierajú a tak teplota vody je prijateľná i počas chladnejšieho obdobia. Návštevu Kade navyše môžete spojiť s návštevou ďalších zaujímavostí v obci Liptovský Ján, čo atraktivitu miesta ešte zvyšuje.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Poloha

Minerálny prameň Kaďa sa nachádza priamo v obci Liptovský Ján, na začiatku Jánskej doliny. Prameň leží južnejším smerom od centra obce. Pešo ste tu doslova za pár minút. Hneď za prameňom preteká potok Štiavnica, ktorí tvorí akúsi bariéru medzi Nízkymi Tatrami a Liptovskou kotlinou v tejto oblasti. Obec Liptovský Ján má vďačnú polohu, keďže leží neďaleko Liptovského Mikuláša a tak isto diaľnice. Kaďa preto môže byť vhodnou zastávkou počas cestovania po diaľnici, ak sa napríklad presúvate zo západu na východ.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Ako sa dostať ku Kadi

K prírodnému kráteru Kaďa sa dostanete z centra obce Liptovský Ján, napríklad od miestneho kostola, či informačného strediska. Nájdete tu i bezplatné parkovisko, v prípade, že ste sem prišli autom. Pred samotnou Kaďou sa parkovať nedá. Z parkoviska sa potom treba vybrať na juh, okolo budovy na ktorej je nápis „Podzemie pod vežami Liptovský Ján“. Jedná sa o menšiu expozíciu venovanú výrobe mincí. Expozíciu odporúčame navštíviť, najmä ak máte so sebou deti.

Od Podzemia pod vežami následne zídete smerom dole, okolo zaujímavého kaštieľa na ulicu, so zákazom vjazdu pre autá. Keď sa vyberiete ďalej, po pár minútach chôdze sa dostanete k samotnému kráteru. Celá trasa je po asfaltke a tak nie je problém prísť ku Kadi aj s detským kočiarom.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Kaďa

Lokalita Kade je tvorená tromi, pôvodne samostatnými minerálnymi prameňmi, ktoré vyvierajú na povrch. Prakticky má však Kaďa dve časti na kúpanie + miesto, kde si môžete načerpať z vodu z prameňa. Prvá časť je tvorená výverom minerálnej vody, ohraničená nevysokými skalami. Pripomína to kráter s vaničkou. Tu zvyknú ľudia v kruhu posedávať a oddychovať v termálnej vode. Príliš veľa ľudí sa tu však nezmestí a tak tu občas môže vzniknúť pretlak.

Ďalšiu časť tvorí menšie jazierko, v ktorom sa dá i trocha okúpať. Hĺbka jazierka je zhruba 0,5 – 1,5 metra. Voda v ňom je o niečo chladnejšia než v kráteri. Celkovo sa teplota voda v Kadi pohybuje od 16 – 23 stupňov. Dá sa tu kúpať i v zime. Voda je síce vlažnejšia, no nie je problém si na to zvyknúť.

Okrem možnosti kúpania nájdete v areáli okolo Kade i ďalší prameň, krytý strieškou. V areáli je i niekoľko lavičiek a kúsok za Kaďou i občerstvenie v podobe zariadenia s názvom „Občerstvenie pri Kadi“. Viac krát sme však išli okolo, no nie vždy bolo otvorené. Je preto možné, že zariadenie je otvorené len počas turistickej sezóny. Okolie Kade je trávnaté, takže v lete sa tu môžete prísť pokojne opaľovať, čo mimochodom robí veľa ľudí. Miesta na rozloženie je tu dosť.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Liečivé účinky termálneho prameňa

Prameň v Kadi má liečivé účinky. Obsahuje totiž veľa plynov, je mineralizovaný, hydrouhličitanovo-síranový, silne uhličitý a vápenato-horečnatý. Priaznivo pôsobí na liečbu pri ochoreniach kĺbov, pohybového ústrojenstva, pri ženských chorobách a kožných ochoreniach. Odporúčaný čas strávený vo vode je 20 minút. Pre lepší účinok, je odporúčané navštíviť prameň viac dní po sebe.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Tip na výlet

Kaďa leží v atraktívnej oblasti Liptovského Jána a Jánskej doliny, takže sa vyslovene žiada návštevu Kade spojiť s návštevou i ďalších zaujímavostí. Odporúčame zbehnúť si na neďalekú Svätojánsku rozhľadňu. Dá sa to priamo od Kade, keď prejdete cez most, cez miestny potok. Na rozhľadňu vás odnavigujú šípky.

Pozrieť si tiež môžete obec Liptovský Ján, nachádza sa v nej niekoľko kaštieľov a hlavne pekný kostol priamo v centre obce. Do kostola sa zväčša dá i vojsť. Oplatí sa tiež navštíviť Podzemie pod vežami s expozíciou venovanej minciam. Neďaleko je informačné centrum v ktorom sa nachádzajú rôzne expozície. V Jánskej doline potom odporúčame pozrieť prak miniatúr – Park MINI Slovensko a termálne jazierka pri penzióne Horec. Na záver sa oplatí zbehnúť do Stanišovskej jaskyne, ktorej prehliadku vám dozaista okorenia vtipní sprievodcovia svojim komentárom (na záver zvykli núkať poldeci pálenky :)).

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Otváracie hodiny a vstupné

Areál prírodného kráteru Kaďa je otvorený celoročne, za vstup sa neplatí. Parkovanie v centre obce je momentálne (2023) tiež bezplatné.

Prírodný kráter Kaďa - Liptovský Ján

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Prírodný kráter Kaďa
 • Obec / Mesto: Liptovský Ján
 • Ulica / Lokalita: Starojánska
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.04301,19.67812
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Kuriozity, Pramene, Prírodné zaujímavosti