Strážca lesa je nevšedná atrakcia v podobe drevenej sochy, vybudovanej z vetvičiek a konárov. Socha vizuálne pripomína mix postáv Groota z filmu Strážcovia galaxie, či entov z knihy Pán prsteňov. Nájdeme ju na Liptove, v Dúbravskej doline v Nízkych Tatrách, neďaleko obce Dúbrava. Podstúpiť sem môžete krátky výlet od niekdajšieho banského závodu Dúbrava pešo, na bicykli, či dokonca s detským kočiarom, keďže až takmer k soche vedie asfaltová cesta.
Ako sa dostať k soche Strážcu lesa
Drevená socha Strážcu lesa sa nachádza južne od obce Dúbrava v atraktívnej Dúbravskej doline v obkolesení lesov Nízkych Tatier. Obec Dúbrava je v rámci Liptova vcelku dostupnou obcou. Dá sa sem dostať zhruba za 15-20 minút zo zjazdov z diaľnice pri Ivachnovej, alebo Liptovskom Mikuláši.
Z obce Dúbrava potom ešte treba absolvovať približne 7 kilometrový úsek po ceste k Rudným baniam Dúbrava (v minulosti sa tu ťažil antimón), čo je východiskový bod na túru k Strážcovi lesa. Tento úsek je ideálne absolvovať autom, alebo na bicykli. Po tejto ceste odporúčame si spraviť kratšiu medzizastávku pri prameni Košariská, ktorý sa nachádza zhruba na polceste.
Pred niekdajším banským areálom je možné zaparkovať auto popri ceste. Ďalej sa kvôli zákazu vjazdu autom nedostanete (ak nemáte výnimku). Z tade budete musieť absolvovať peší, zhruba 2 kilometrový nenáročný výlet po asfaltovej ceste. Trasa vedie do mierneho kopca. Popri ceste tečie potok Poludžanka, ktorý vám bude robiť zvukovú kulisu takmer počas celého výletu. Dá sa k nemu i na viacerých miestach zbehnúť.
Asfaltka vás v závere výletu privedie k zaujímavo dizajnovanémú kamennému múru, ktorý ohraničuje cestu z jednej strany. Nachádza sa tu akýsi súkromný pozemok s jazerom. Na kamennom múre si dozaista všimnete vyobrazenie stromu. Z opačnej strany, smerom do lesa sa nachádza drobná hrádza a lesný chodník, ktorým keď sa vyberiete tak po pár minútach sa ocitnete pri drevenej soche Strážcu lesa.
Peší výlet od areálu rudných baní sa dá absolvovať za zhruba 30 minút. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre deti, či detský kočík. Len pár desiatok záverečných metrov je vedených po lesnom chodníčku.
Pri soche Strážcu lesa
Socha Strážcu lesa sa nachádza na neveľkej čistinke, uprostred lesa. Okolo preteká potok Paludžanka a tiež potôčik z jazierka zo súkromného pozemku o ktorom sme písali vyššie. Miesto preto môže byť mierne podmáčané po výdatnejších dažďoch. Aspoň v našom prípade tomu tak bolo. Odišli sme z tade preto mierne zablatení, hoci našťastie terén je tu veľmi jednoduchý.
Samotná socha Strážcu lesa môže mať odhadom niečo vyše 5 metrov. Stojí na kôpkach kamenia. Vybudovaná je z konárov a vetvičiek rôznych veľkostí, ktoré sú k sebe priskrutkované. Sochu podopiera kovová konštrukcia, ktorá je šikovne zamaskovaná a tak si ju na prvý (a možno ani druhý) pohľad nevšimnete. My sme na to prišli až po dodatočnom preskúmaní fotografií.
Strážca lesa v ruke drží pochodeň. Údajne (podľa internetových zdrojov) symbolizuje Perúna, slovanského boha blesku a hromu. Socha v súčasnosti (2024) je v neporušenom stave a pôsobí ako nová. Viac informácií o nej je ťažko dohľadať. Jedine čo sme sa dočítali, že ju vytvorila dvojica umelcov z Anglicka na objednávku majiteľa, priľahlého súkromného pozemku.
Otváracie hodiny a vstupné
Sochu strážcu lesa je možné navštíviť bez obmedzení a poplatkov počas celého roka. Areál v okolí sochy momentálne uzavretý nie je.