Rozhľadňa Májka v obci Východná je 28 metrov vysoká drevená vyhliadková veža, ktorá zaujme nielen svojimi výhľadmi ale i vzhľadom. Rozhľadňa je zasadená v peknom kultúrnom prostredí amfiteátra, kde sa každoročne koná folklórny festival.

Rozhľadňa Májka - Východná

Ako sa dostať k rozhľadni Májka

Rozhľadňa Májka sa nachádza v obci Východná, čo je mimochodom veľmi zaujímavá liptovská obec, známa svojim folklórnym festivalom. Ten patrí svojim rozsahom medzi najväčšie na Slovensku. Obec sa nachádza neďaleko diaľnice, ktorá prepája Liptovský Mikuláš a Poprad. Z diaľnice je zjazd len pár kilometrov od obce, vďaka čomu je miesto veľmi dobre dostupnou lokalitou nielen z Liptova, ale i zo západného Spiša.

Rozhľadňu potom nájdeme v areáli amfiteátra, ktorý sa nachádza na východnom okraji obce. Pred amfiteátrom je i väčšie parkovisko. Mimo festivalu tu preto s parkovaním nebudete mať problém. V rámci areálu si potom rozhľadňu dozaista hneď všimnete, vzhľadom na to, že tu patrí medzi najvyššie objekty.

Pri rozhľadni

Rozhľadňa Májka nás zaujala najmä svojou architektúrou, ktorá má ľudové črty. Inšpirovaná je drevenými zvonicami. Je vyrobená z dreva a meria na výšku 28 metrov. Rozhľadňa má viacero striešok a 1 vyhliadku, ktorá je rovnako krytá drevenou strechou. Do jej útrob sa dostanete vchodom, ktorý však nie je vždy otvorený.

Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete schodiskom, ktoré vedie v útrobách rozhľadne. Rozhľadňa je relatívne vysoká a tak sa pri tom i trocha zapotíte. Schodisko je našťastie dobre schodné a vhodné i na výstup s deťmi.

Rozhľadňa Májka - Východná

Vyhliadka a výhľady

Vyhliadka rozhľadne Májka je priestranná a pojme viacero ľudí. Je zabezpečená dreveným zábradlím, vďaka čomu sa tu nemusíte báť o svoje deti. Výhľady z nej sú na všetky svetové strany.
Čo sa týka výhľadov, tak tie sú najmä na obec Východná a na jej šíre okolie.

Rozhľadňa Májka je situovaná v Liptovskej kotline, ohraničená pohoriami ako sú Kozie chrbty, Nízke Tatry a Vysoké Tatry. Aj vďaka tomu si z rozhľadne užijete slušnú porciu kopcovitých výhľadov. Ideálne však je, ak si so sebou zoberiete ďalekohľad, alebo teleobjektív, keďže napríklad také Vysoké Tatry sa nachádzajú zhruba 10 km ďaleko. Na druhej strane, vďaka tejto vzdialenosti veľmi dobre uvidíte značnú časť tohto horského masívu.

rozhladna majka vychodna 180819 11 49 P2680308

Amfiteáter vo Východnej

Okrem návštevy rozhľadne Májka, odporúčame trocha preskúmať aj miestny amfiteáter. Ten je tiež vytvorený v štýle ľudovej architektúry. Sú tu 2 pódia s lavičkami. Zaujme aj vstupná drevená brána do areálu a tiež zopár ďalších drevených objektov. Lokalita amfiteátra je doplnená o množstvo sôch. Je tu tiež viacero chatiek a detské ihrisko.

Rozhľadňa Májka - Východná

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Májka nebýva vždy otvorená. Informáciu o presných otváracích časoch sa nám nepodarilo nájsť. Vo Východnej sme boli už viac krát a naša „úspešnosť“, že sme ju našli otvorenú je zhruba 30%. Počas turistickej sezóny by ste však mali mať väčšie šance. Za vstup sa platí drobný poplatok (okolo 1 EUR). Parkovisko pred amfiteátrom nie je spoplatnené.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Májka
 • Obec / Mesto: Východná
 • Ulica / Lokalita: Amfiteáter Východná
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.06068,19.89957
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady