Gavurky sú chránený areál v podobe panónskeho dubového hája, ktorý leží pri obci Dobrá Niva, neďaleko Zvolena. Jedná sa o jedno z najvýznamnejších chránených území v strednej Európe. Toto unikátne miesto vás očarí fotogenickými dubovými stromami, ktorých tu napočítate na stovky. Lokalita je skvelým miestom na nenáročné prechádzky a relax v atraktívnom prírodnom prostredí.

Dubový háj Gavurky - Dobrá Niva

Ako sa dostať do Gavuriek

Chránený areál Gavurky sa rozkladá juhovýchodne od obce Dobrá Niva. Tu nájdeme južne od Zvolena v Pliešovskej kotline. Prísť sem môžete zo Zvolena pohodlne autom, autobusom a dokonca i vlakom. Okolo Zvolena prechádza rýchlostná cesta, vďaka čomu sú Gavurky vcelku dostupným miestom v rámci tejto časti Slovenska. Po ceste zo Zvolena sa mimochodom môžete zastaviť v susednej obci Podzámčok, kde sa nachádza ruina hradu Dobrá Niva.

Do Gavuriek sa potom môžete vybrať pešo, či na bicykli z Dobrej Nivy, prípadne autom, ktorým prídete priamo na miesto. Ak sa vyberiete pešo, alebo na bicykli z obce, stačí nasledovať „Náučný chodník obcou Dobrá Niva“. Chodník zároveň predstavuje i cyklotrasu. Výlet sa dá absolvovať za zhruba 40 minút. Trasa je nenáročná, vhodná i pre deti.

V prípade, že sa sem vyberiete autom, tak z obce sa treba vybrať cestou, ktorá smeruje k miestnemu vysielaču, či lepšie povedané radaru. Neďaleko neho je potom odbočka k dubovému háju. Jedná sa o štrkovú poľnú cestu. Auto potom môžete nechať zaparkované pri ceste, pred vstupom do chráneného areálu. 

Prehliadka miesta

Areál Gavuriek predstavuje redší lesík, resp. miesto s roztrúsenými dubovými stromami, kde niekde sú viac nahusto, inde menej. Nachádzajú sa tu tiež lúčne porasty. Lokalitou prechádzajú zväčša vyšľapané chodníky. Tie môžu byť na viacerých miestach blatisté, ak dlhšie prší. Pohyb je tu však bezproblémový.

Miestom prechádza náučný chodník, na ktorom sa tu nachádza i niekoľko infopanelov. Dozviete sa tak viacero informácií o tomto mieste. V oblasti mimochodom môžete natrafiť na početné hlúčiky húb.

Gavurky sú výborným miestom na prechádzky. V podstate sa tu dá dobre „túlať“, je tu viacero pekných zákutí. Navyše prítomnosť prastarých, rôzne pokrútených dubov dodáva miestu špecifické čaro. V lete tu pod stromami nájdete príjemný tieň počas letných dní. Miesto tiež môže vhodne poslúžiť na piknikovanie, kde môžete bez problémov nechať vyšantiť deti.

Dubový háj Gavurky - Dobrá Niva

Zaujímavosti o Gavurkách

Chránený areál Gavurky bol vyhlásený od roku 1999. Chránený je tu zachovaný dubový háj panónskeho charakteru s výskytom teplomilných panónskych a mediteránnych druhov rastlín a živočíchov. Celé územie predstavuje ukážkovú učebnicou prírody s mnohými vzácnymi druhmi fauny a flóry.

Najvýraznejšou črtou Gavuriek sú stáročné duby, kde mnohé z nich majú vek 300 – 400 rokov. Tieto duby sú pozostatkom dubovo-bukového lesa, ktorý bol neskôr využívaný ako pasienky. Duby, ktorých tu v súčasnosti môže byť okolo 500, poskytujú útočisko pre rôzne druhy chrobákov, vtákov a cicavcov.

Gavurky však nepredstavujú len skupiny starých stromov, ale i lúčne a pasienkové biotopy s krovinami. Nájdete tu tiež ďalšie druhy stromov, ako napr. javor poľný, breza previsnutá, čerešňa vtáčia, či topoľ osika. Tie sa tu rozšírili počas využívania územia na pasenie hospodárskych zvierat.

Dubový háj Gavurky - Dobrá Niva

Otváracie hodiny a vstupné

Gavurky sú prístupné bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Chránený areál Gavurky
 • Obec / Mesto: Dobrá Niva
 • Ulica / Lokalita: Chránený areál Gavurky
 • Okres: Zvolen
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.4601,19.1295
 • Geomorfologický celok: Pliešovská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti