Vartovka je strážna veža nad mestom Krupina, nachádzajúca sa na rozložitejšom, odlesnenom vrchu Stražavár. V súčasnosti slúži ako rozhľadňa. Svojim návštevníkom tak ponúka výborné výhľady na šíre okolie Krupiny a priľahlých kopcov. Na vrchole sa navyše nachádza prístrešok, ohniská a viacero možností na sedenie. Vartovka je preto dobrý tip na výlet nielen kvôli výhľadom, ale i na voľnočasové aktivity, či nenáročnú prechádzku.

Vartovka - Strážna veža, Krupina

13 metrov vysoká strážna veža Vartovka s drevenou ochozou bola postavená z kameňa. Súčasnú podobu získala po niekoľkých rekonštrukciách. Prvýkrát bola spomínaná v roku 1564. V minulosti bola známa aj ako Stražavár, či Tanistravár. Vartovka slúžila ako strážna veža, ktorej úlohou bolo dohliadať na bezpečnosť obyvateľov mesta. Strážci (vartáši) zväčša oznamovali príchod nepriateľa – osmanskej armády, Tatárov, či povstaleckých kurucov, alebo cisárskych labancov.

Strážna veža Vartovka v Krupine bola súčasťou strážneho systému, ktorý sa skladal z viacerých veží. Podobné vartovky boli napríklad na Sitne, v Banskej Štiavnici, Zvolene, Banskej Bystrici a na mnohých iných miestach. S pomedzi týchto veží sa Vartovka v Krupine zachovala ako jediná. Aj preto ju možno Vartovku v Krupine považovať za najstaršiu zachovanú rozhľadňu na Slovensku.

Na strážnej veži

Strážna veža Vertovka leží uprostred vrcholu Stražavár. Vrchol je dosť priestranný a trávnatý. Nie je preto problém si tu zahádzať frisbee, zahrať futbal, či púšťať šarkonov. Na vrchole je viacero ohnísk, takže ak sa vyberiete za výhľadmi na rozhľadňu, pokojne si pribaľte i nejaké tie špekáčky. Na vrchole je tiež prístrešok s niekoľkými lavičkami, v prípade núdze sa teda okrem rozhľadne viete schovať aj pod prístreškom. Akurát vás však neochráni pred vetrom.

Strážna veža Vartovka je veľmi pekne zrekonštruovaná. Na jej vyhliadku sa dostanete po drevenom schodisku, osadenom zábradlím. Schodisko prechádza dvoma stranami rozhľadne. Preto pred tým, než sa na ňu vyberiete, pozrite sa či niekto neschádza dole. Vyhýbať sa na schodisku schádzajúcim, či vychádzajúcim ľuďom by nebolo moc praktické. Čo sa týka vyhliadky, tak tá je priestranná. Malo by sa na ňu zmestiť aj viac ako 10 ľudí. Výhľady sú kruhové. Na dlani tu budete mať v podstate celé okolie Krupiny. Bezpochyby sa jedná o jedny z najkrajších výhľadov v tejto oblasti. Pre lepšiu orientáciu v krajine slúžia výhľadové infopanely, ktoré vám napovedia na aké vrcholy sa pozeráte.

Vartovka - Strážna veža, Krupina

Ako sa dostať k Vartovke

K strážnej veži Vartovka sa dá dostať priamo z centra Krupiny po modrej turistickej značke. Trasa, až na záverečný výstup je vedená po mestskej komunikácii. Poväčšinou na nej absentujú chodníky a tak treba občas treba uhnúť pred autami. Zväčša to nie je problém, pokiaľ sa sem nevyberiete s detským kočiarom. Z centra mesta sa dá pešo k Vartovke prísť za zhruba 30-50 minút v závislosti od toho z kade vyrazíte.

Ak sa vám nechce chodiť pešo, k rozhľadni sa dá dostať i autom. Autom sa dá vyjsť v podstate až priamo k rozhľadni, keďže k nej vedie úzka asfaltová a neskôr štrková cesta. Autá zvyknú parkovať po okrajoch cesty na tráve. Vyslovene vyhradené parkovisko sa tu nenachádza. Priestoru pre autá je tu však dosť. Nevýhodou jazdy posledných pár sto metrov po štrkovej ceste je, že sa tu dosť práši, čo je nepríjemné najmä pre peších.

Vartovka - Strážna veža, Krupina

Náročnosť

Návšteva Vartovky je vhodná pre celú rodinu. Vzhľadom na to, že sa dá parkovať takmer pri strážnej veži, počas výletu k nej sa preto ani nemusíte zapotiť. Ak by ste sa však vybrali pešo, počítajte s tým že pôjdete poväčšinou do kopca. Nie je to našťastie nič náročné, keďže sem z mesta bežne chodia rodiny s deťmi. Ak sa vyberiete na vyhliadku strážnej veže, pôjdete po drevenom schodisku. Je síce osadené zábradlím, no malé deti môžu cez neho prepadnúť, je preto dobré na nich pri výstupe dávať pozor. Schodisko je našťastie dobre schodné a tak by to nemalo predstavovať väčší problém.

Vartovka - Strážna veža, Krupina

Otváracie hodiny a vstupné

Strážna veža Vartovka je otvorená celoročne. Obmedzenia, čo sa návštev týka sme si tu nikde nevšimli. Vstup do Vartovky je bezplatný, podobne ani za parkovanie od vás nikto peniaze vyberať nebude.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Strážna veža Vartovka
 • Obec / Mesto: Krupina
 • Ulica / Lokalita: Stražavár
 • Okres: Krupina
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.34926, 19.07914
 • Geomorfologický celok: Krupinská planina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Voľnočasové lokality, Výhľady