Vhodný tip na kratší výlet v oblasti Zvolena predstavuje návšteva Turovského vodopádu. Turovský vodopád sa nachádza v Kremnických vrchoch pri obci Turová a pomerne rýchlo sa k nemu dostanete z obce. 15 metrov vysoký vodopád sa rozkladá na konci menšieho kaňonu a keď je v ňom veľa vody ponúka nádherné prírodné divadlo.

Turovský vodopád

Ako sa dostať k Turovskému vodopádu

Najpraktickejší prístup k Turovskému vodopádu je z obce Turová. Tá leží západne od Zvolena. Pomerne rýchlo sa sem dostanete autom z mesta, prípadne z neďalekej rýchlostnej cesty. Aj vďaka nej je Turovský vodopád dobre dostupnou lokalitou v rámci centrálnej časti stredného Slovenska.

Zo severnej časti obce (nachádza sa tu škôlka a kúsok za ňou odbočka do lesa) vedie k vodopádu lesná cesta, hoci máte možnosť prísť sem aj korytom potoka. My sme mali možnosť vyskúšať obe varianty. Korytom rieky sa oplatí ísť ak je menej vody. Trasa je na viacerých miestach zabezpečená reťazou, hoci prechod korytom nie je príliš náročný a technický. Druhý prístupový variant je po lesnej ceste z obce, kde jedinou nástrahou je kratší zostup k vodopádu, ktorý je dosť strmý a môže sa tu šmýkať.

Z obce vás na vyššie spomínané trasy odnavigujú šípky a značenie na stromoch. Trasy sa oddeľujú kúsok za dedinou za vstupom do lesa. V oboch prípadoch sa dá výlet zvládnuť za zhruba 15 minút času. Výlet je vhodný aj pre deti. Je sem však lepšie ísť keď je suchší terén. Čo sa týka parkovania, tak auto sme nechali neďaleko vstupu do lesa.

Pri Turovskom vodopáde

Turovský vodopád leží na konci menšieho kaňonu, resp. doliny, ktorá je tu prehradená skalným stupňom. Skalná stena je pomerne vysoká a sčasti je porastená machom a drobnou vegetáciou. Voda potoka tu steká po skale a na niektorých miestach vytvára kaskády. Pod vodopádom sa nachádza menšie jazierko, z ktorého voda ďalej odteká korytom smerom do dediny.

Vodopád, najmä keď je suchšie obdobie nie je príliš výrazný a v podstate predstavuje stekajúce pramienky vody. Ak sem však prídete po výdatnejších dažďoch, alebo v čase topenia snehu, vodopád si užijete oveľa viac. Oplatí sa sem tiež prísť počas tuhých mrazov, keď sa vodopád zmení na fotogenický ľadopád.

Blízke okolie vodopádu je pokryté kamením a menšími balvanmi. Je tu i viacero popadaných konárov. Dá sa tu však vcelku normálne pohybovať, len si treba občas dávať pozor pod nohy. Od vodopádu až po dedinu prechádza potok akýmsi kaňonom, či roklinou. Na viacerých miestach tu natrafíte na menšie jazierka, či kaskády. Ak máte možnosť určite si pozrite aj túto časť.

Turovský vodopád

O Turovskom vodopáde

Turovský vodopád sa nachádza v katastrálnom území obce Turová. Jedná sa o trvalý vodopád s výškou 15 metrov. V súčasnosti predstavuje prírodnú pamiatku. Bol vytvorený na bezmennom pravom prítoku potoka Turová v Kremnických vrchoch. Dolina v ktorej sa vodopád nachádza má charakter kaňonu. Pôvod Turovského vodopádu je tektonický. V mieste kde sa nachádza tu tvoria horninové podložie amfibolické terciérne andezity.

Turovský vodopád

Otváracie hodiny a vstupné

Turovský vodopád je prístupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Turovský vodopád
 • Obec / Mesto: Turová
 • Ulica / Lokalita: Turovský vodopád
 • Okres: Zvolen
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.60187,19.04353
 • Geomorfologický celok: Kremnické vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády