Hrad Dobrá Niva (Dobronivský hrad) je drobná ruina hradu, nachádzajúca sa v obci Podzámčok, neďaleko Zvolena. Z hradu sa do súčasnosti toho veľa nedochovalo, len pozostatky hradnej steny. Tá je však dobre zakonzervovaná. Vzhľadom na to, že hrad Dobrá Niva je ľahko dostupný, určite sa tu oplatí na chvíľu zastaviť, ak už prechádzate okolo.

Hrad Dobrá Niva

Ako sa dostať na hrad Dobrá Niva

Hrad Dobrá Niva leží južne od mesta Zvolen v obci Podzámčok. Rozkladá sa na menšom návrší v severnej časti obce. Do obce Podzámčok sa ľahko dopravíte autom, prípadne autobusom a dokonca i vlakom zo Zvolena. Výhodou je aj prítomnosť rýchlostnej cesty, ktorá prechádza okolo Zvolena a tak si sem môžete spraviť menšiu zachádzku. Mimochodom ak ste už tu, odporúčame tiež navštíviť Gavurky – dubový háj, ktorý sa nachádza pri susednej obci Dobrá Niva.

V rámci Podzámčoku je hrad dobre prístupný priamo z obce, keďže leží na jej severnom okraji. Hrad Dobrá Niva, resp. kopec na ktorom sa nachádza je dobre viditeľný už od hlavnej cesty a tak je navigácia k nemu vcelku jednoduchá. Ak ste sem prišli autom, tak to môžete zaparkovať pod kopcom z jeho východnej strany. Nachádza sa tu odstavná plocha pre autá. Je tu i prístrešok s posedením.

Z parkoviska je to potom na hrad len pár minút pešo do menšieho kopca. K ruine hradu, resp. k pozostatkom hradnej steny sa v závere dostanete po kovových schodoch. Trasa je vhodná aj pre malé deti, keďže sa jedná doslova o minútovú záležitosť. Ak ste sem prišli autobusom, či vlakom tak si samozrejme pripočítajte nejaké tie minúty navyše (cca 10-15 minút), keďže k hradu sa dostanete kratšou prechádzkou naprieč dedinou.

Na hrade Dobrá Niva

Hrad Dobrá Niva v súčasnosti predstavuje už len torzo pôvodne dvojposchodvého paláca. Nejaké rozsiahle ruiny tu teda nečakajte. Hradná stena leží na nevysokom kopci, ktorý však viditeľne vyčnieva nad blízke okolie. Hrad je preto dobre viditeľný z obce a okolia. Kopec je sčasti porastený borovicami a tiež listnatými stromami. Veľká časť je však trávnatá.

Ešte pred príchodom na hrad, na úpätí kopca si dozaista všimnete pozostatky amfiteátra. Natrafíte tu aj na infotabuľu so stručnými informáciami o hrade. Všimli sme si tu aj ohnisko a zopár lavičiek. Vo vyšších častiach kopca bol inštalovaný vysielač.

Samotná ruina hradu sa nachádza na vrchole kopca. Poskytuje dobré výhľady do okolia. Hradná stena nám prišla sympaticky zakonzervovaná. Všimnúť si v nej môžete viacero okien a otvorov, vrátane dvoch kamenných konzol, ktoré pôvodne niesli arkier.ňHrad Dobrá Niva

Výhľady z hradu

Hrad Dobrá Niva je vďačné miesto, čo sa výhľadov týka. Dobre z tade uvidíte najmä do Pliešovskej kotliny a čiastočne i na priľahlé pohoria, akými sú Javorie, či Štiavnické vrchy. V rámci Pliešovskej kotliny zaujmú pohľady na viacero dediniek, vrátane obce Podzámčok, ktorú tu budete mať ako na dlani.

Hrad Dobrá Niva

Z histórie hradu

Hrad Dobrá Niva je pozostatkom Dobronivského hradu. Ten bol vybudovaný ako strážny objekt po tatárskom vpáde, pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia. Predstavoval centrum miestneho života, až do 16. storočia, keď ho opustilo panstvo. Zdržiavala sa tu potom už len vojenská posádka.

V období renesancie mal hrad viacerých majiteľov, vrátane rodu Esterháziovcov, ktorý ho vlastnili od roku 1614 až do roku 1804. Hrad bol v roku 1805 odkúpený kráľovskou kanceláriou, pre potreby banskej komory. Od vtedy začal hrad postupne chátrať.

Hrad Dobrá Niva

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Dobrá Niva je prístupný po celý rok bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Dobrá Niva
 • Obec / Mesto: Podzámčok
 • Ulica / Lokalita: Hrad Dobrá Niva
 • Okres: Zvolen
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.50313,19.10371
 • Geomorfologický celok: Javorie
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady