Ste milovníci turistiky a hôr? Máte radi si pod vrcholmi vychutnať výborné čapované pivko, jedlá od výmyslu sveta, či dokonca stráviť noc pod jedným z najikonickejších vrchov Slovenska, ktorým je práve Kráľova Hoľa? V tom prípade ste narazili na správne miesto. Horská chata pod Kráľovou hoľou je tou správnou destináciou.

Horská chata pod Kráľovou hoľou

Horská chata sa nachádza v Prednom sedle s nadmorskou výškou 1451 m n. m. Turisti na ňu natrafia na modrej značke vedúcej z obce Šumiac na Kráľovu hoľu. Poskytne vám skvelé útočisko, kde si môžete vychutnať výborné pokrmy, či nápoje alebo si len tak oddýchnuť, pred druhou polovicou výstupu. Nemusíte mať obavy, že by bola chata v čase vašej túry zatvorená. Je totiž otvorená denne počas celého roka. Jej ubytovacia kapacita nie je veľká, poskytne nocľah pre 6 – 8 ľudí, preto je potrebné si miesto rezervovať telefonicky vopred. Budete sa tu bez pochýb cítiť ako doma.

Horská chata pod Kráľovou hoľou pôvodne slúžila ako garáž pre ratrak, ktorý obsluhoval vysielač na Kráľovej holi. V roku 2015 sa však budova začala rekonštruovať a v súčasnosti slúži ako celoročne otvorená turistická horská chata s možnosťou občerstvenia a prenocovania. Predné sedlo (lúka oproti chate), dokonca slúži ako povolené bivakovacie miesto v Národnom parku Nízke Tatry. Z výhľadov v okolí horskej chaty vás nadchne hlavne prekrásny pohľad k Stolickým vrchom, na Muránsku planinu a na Horehronie.

Chata pod Kráľovou Hoľou môže byť pri najbližšom slnečnom víkende práve vašim útočiskom, kde sa posilníte pred dotiahnutím výstupu na Kráľovu hoľu do víťazného konca. Tak isto to však môže byť miesto na, ktoré sa vrátite osláviť úspešný deň v horách. Je to len a len na vás, zaručene však garantujeme pocit domova, ktorý tu je v každom súste či dúšku.

Horská chata pod Kráľovou hoľou

Z histórie chaty

V momente ako vkročíte do priestorov chaty pocítite dušu, ktorou budova vyžaruje. Pýtate sa prečo je to tak? Z úplne jednoduchého dôvodu. Budova v minulosti mala mnoho využití, skrátka to nie je komerčná novostavba v tejto oblasti. Jej pôvod siaha už do dávnej minulosti, kedy slúžila ako obyčajná búda určená pre obsluhu vysielača, ktorý sa nachádza na vrchole výstupu. Neskôr slúžila aj ako garáž pre snežné pásové vozidlo.

Následkom automatizácie budova stratila svoj účel a tak na dlhé roky vyhasla pomyselná svieca jej života. Faktom však počas rokov nečinnosti bolo to, že už vtedy niektorí odvážni turisti dokázali pomerne komfortne stráviť noc aj v tejto schátranej budove, do ktorej sa dalo dostať. To bola predzvesť toho, na aký účel dnes chata slúži.

V roku 2015 vzali chatu pod svoje krídla milovníci hôr a miestni športovci Peter Kalman a Vlado Jambrich. Chata prešla mnohými zmenami, za zmienku určite stoji pridanie nových okien, výmena omietky, podlahy či nový náter plechovej strechy. V júni 2018 bol opäť zapálený oheň života tohto objektu, však už ale s iným poslaním ako to bolo kedysi.

Horská chata pod Kráľovou hoľou

Kuchyňa

Ak sa potrebujete pri výstupe alebo pri zostupe na Kráľovu hoľu posilniť chutným a jednoduchým jedlom, prípadne si len dať dobré čapované pivo, kofolu či trochu horcového alkoholu, tak bude toto miesto pre vás ako stvorené. Skvelí zamestnanci zasýtia vaše žalúdky čajom, teplou polievkou, klobáskou či domácou ťahanou štrúdľou.

Z jedálnička odporúčame najmä kapustnicu a šošovicovú polievku. Jedlo pripravuje veľmi príjemná obsluha, i keď možno pre niekoho za trochu vyššie ceny, ako je bežné. To je však vo vysokohorskom prostredí niečo, s čím treba počítať.

Chata sa nachádza v nepoškvrnenom prostredí Nízkych Tatier, na čo samozrejme dbajú aj chatári. Vylúčili úplne používanie akýchkoľvek plastov, všetky nápoje a pokrmy sa podávajú v skle a na tanieroch. Chata využíva výlučne výbornú tatranskú vodu zo studne. Pivo, ktoré tu ponúkajú nie je vôbec obyčajné. Remeselné pivko z Prednej hory poteší každého milovníka tohto nápoja podávaného v orosenom pohári s bielym klobúčikom na vrchole. Hádam ani netreba v dnešnej dobe prízvukovať, že chatári kladú veľký dôraz na separovanie odpadu a všetok poctivo znášajú dole.

Horská chata pod Kráľovou hoľou

Vybavenie chaty a ubytovanie

Chata disponuje malou útulnou kuchyňou a jedálňou, vykurovanou krbovými kachľami, čo spríjemní každý večer strávený na tejto horskej chate. Za pekného počasia môžete využiť i vonkajšiu terasu. V chate je taktiež veľkou výhodou zavedená pitná voda. Čo sa týka ubytovania, tak na jednej izbe sa nachádza 6 lôžok, ktoré si ale musíte telefonicky rezervovať na čísle +421 917 508 262 alebo +421 908 318 376.

Požičovňa lyží a skialpových setov

Súčasťou tejto chaty je aj požičovňa skialpov. Presnejšie, v Šumiaci na adrese Potôčky 190. Je tu tiež možnosť zapožičať si kompletný skialp set (lyže, lyžiarky, pásy, palice).

Ako sa dostať na Horskú chatu pod Kráľovou hoľou?

Vysokohorská Chata pod Kráľovou Hoľou sa nachádza v Prednom sedle na južnom úpätí Kráľovej hole v Nízkych Tatrách nad obcou Šumiac. Prístup k chate je možný pešo, na bicykli alebo v zime aj na lyžiach. Vychádza sa sem práve z obce Šumiac po modro značenej turistickej značke smerom na Kráľovu hoľu. Zaparkovať môžete v obci, alebo na okraji obce.

Nám výstup z parkoviska na okraji Šumiaca k chate trval zhruba 70 minút s tým, že sme sa ešte zastavili na kalvárii, ktorá sa nachádza povedľa výstupovej trasy kúsok za obcou. Počas túry k chate sa budete pohybovať po prevažne širšom lesnom chodníku, ktorý občas bude križovať asfaltka. Po nej môže jazdiť počas voľných dní relatívne dosť cyklistov. Je preto fajn, že trasa pre peších je od cyklotrasy oddelená.

Počas výstupu okrem spomínanej kalvárie ešte narazíte na menšiu skalnú vyhliadku so vcelku fajn výhľadmi. Tak isto vás počas túry na chatu bude sprevádzať niekoľko infopanelov náučného chodníka, ktorý tu bol vybudovaný.

Horská chata pod Kráľovou hoľou

Náročnosť

Výstup na Horskú chatu pod Kráľovou hoľou je technicky nenáročný, no vedie neustále do kopca. Túra na chatu preto spadá do kategórie mierne až stredne náročných výletov (v závislosti od kondície). Z obce Šumiac nastúpate niečo vyše 500 výškových metrov. Výstup by však pre bežného turistu nemal predstavovať závažnejší problém. Netrénovaní turisti sa však mierne potrápia. Občerstvenie na horskej chate je našťastie dostatočným impulzom nevzdávať sa. Výstup na chatu je vhodný aj pre deti, ktorým nerobí problém stúpanie do kopca. Deti sem chodia úplne bežne, keďže výstupová trasa je bezpečná a na deti tu nečakajú nejaké nástrahy.

Otváracie hodiny a vstupné

Horská chata pod Kráľovou hoľou je otvorená celoročne. Parkovanie na okraji obce Šumiac bolo kedysi bezplatné, no nedávno sme tu za parkovanie museli aj platiť. Nevieme či ide len o sezónnu záležitosť.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Horská chata pod Kráľovou holou
  • Obec / Mesto: Šumiac
  • Okres: Brezno
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.86443,20.13395
  • Geomorfologický celok: Bachureň
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
  • Kategórie: Chaty a útulne, Občerstvenie, Voľnočasové lokality