Besník je horské sedlo pri Telgárte, ktoré sa nachádza na rozhraní Spišského raja, Stolických vrchov a Horehronského podolia. Miesto je atraktívne najmä svojou vyhliadkou. Môžete však z tade podstúpiť i výlet na neďaleký vrchol Ondrejisko, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji. Sedlo je ľahko dostupné autom.

Sedlo Besník

Ako sa dostať do sedla Besník

Sedlo Besník sa nachádza východne od Telgártu na ceste, ktorá ďalej vedie buď na Vernár, prípadne do Stratenej. Najpraktickejší spôsob dopravy sem je autom. Priamo pri ceste je odstavná plocha pre autá. Viac krát sme tu však natrafili na navezené drevo, čo mierne skomplikovalo parkovanie.

Okrem prístupu autom, prechádzajú tade i cyklocesty z Telgártu, Čuntavy, prípadne Pustého Poľa. Prísť sem však môžete i pešo po červenej turistickej značke z Telgártu a po ceste sa môžete zastaviť napríklad pri Chmarošskom viadukte, prípadne pri prameni Hrona, ktoré sa nachádzajú kúsok od hlavnej cesty.

V sedle Besník

Sedlo Besník samo o sebe príliš zaujímavé miesto nie je, keďže je to len drobná lokalita pri hlavnej ceste. Atraktívne je však prostredie navôkol. Okolo sedla sa totiž nachádza lúčny, kopčekovitý terén na ktorom sa zvykne pásť dobytok. Ak vám nevadí chodenie po tráve, tak sa tu môžete porozhliadnuť. Lokalita je vcelku vďačná na výhľady, najmä smerom ku Kráľovej holi, prípadne na južnú časť Slovenského raja.

Počas potuliek v oblasti Besníka môžete naraziť na salaš, ktorý leží juhozápadne od sedla. Najatraktívnejším miestom je však podľa nás vyhliadka, ktorá sa nachádza na kopci nad Besníkom. Neďaleko Besníka potom pramení Hron. Miesto leží pri hlavnej ceste smerom na Telgárt, zhruba 15 minút chôdze od Besníka.

Východne od sedla Besník sa týči najvyšší vrchol Slovenského raja – Ondrejisko-Borovniak. Zo sedla sa sem dá prísť do 2 hodín. Výhľady z Ondrejiska sú naozaj atraktívne. Ak máte viac času a nachádzate sa v sedle Besník, určite odporúčame podstúpiť výlet na tento vrchol.

Sedlo Besník

Vyhliadka

Najkrajšie výhľady zo Bensíka si užijete z vyhliadky, ktorá sa nachádza približne kilometer od sedla, na červenej turistickej značke smerom na Čuntavu. Nachádza sa tu kríž a menší prístrešok, kde sa aspoň čiastočne môžete schovať pred nepriazňou počasia. Z miesta sa vám potom naskytnú veľmi pekné výhľady na najvýchodnejšiu časť Nízkych Tatier s dominujúcim vrcholom Kráľovej hole. Výhľady sú mimochodom atraktívne aj po ceste, ešte pred vyhliadkou.

Sedlo Besník

Otváracie hodiny a vstupné

Sedlo Besník je prístupné bez obmedzení a poplatkov po celý rok.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Sedlo Besník
 • Obec / Mesto: Telgárt
 • Ulica / Lokalita: Besník
 • Okres: Brezno
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.86181,20.22641
 • Geomorfologický celok: Slovenský raj
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Lúky, Výhľady