Obec Liptovská Teplička sa môže popýšiť netradičnou zaujímavosťou v podobe zemiakových pivničiek, ktoré čiastočne pripomínajú „hobite nory“ z knihy Pán prsteňov. Lokalita je ľahko dostupná, keďže sa nachádza v obci, resp. na jej okraji.

Zemiakové pivničky - Liptovská Teplička

Ako sa dostať k zemiakovým pivniciam

Zemiakové pivničky nájdeme neďaleko miestneho cintorína v juhovýchodnej časti Liptovskej Tepličky. Pri cintoríne je mimochodom možné nechať zaparkované auto, keďže sa tu nachádza menšie parkovisko. Pivničky sa potom nachádzajú po stranách cesty, ktorá vedie z cintorína ďalej do obce.

Pri zemiakových pivničkách

Zemiakové pivnice v Liptovskej Tepličke sa rozkladajú na menších návršiach resp. kopčekoch. Vchody medzi jednotlivými pivničkami sú len niekoľko metrov vzdialené. Podľa toho čo sme si všimli, tak vstupy do pivničiek sú zväčša drevené, no v kombinácii s kamenným, prípadne tehlovým materiálom. Pivničky sú potom pri vchode očíslované.

Medzi pivničkami sa dá chodiť. Striešky niektorých pivníc sú však zarastené trávou a tak niekedy ani nemusíte vedieť, že sa nachádzate nad nejakou z nich. Pivníc je tu pomerne dosť a tak trvá pár minút kým si lokalitu obzriete. Keďže sú pivnice v kopcovitejšom teréne, tak z viacerých miest sa vám naskytnú i zaujímave pohľady nielen na zemiakové pivničky, ale aj smerom do dediny a na okolitú krajinu.

Zemiakové pivničky - Liptovská Teplička

O zemiakových pivniciach

Zemiakové pivnice v Liptovskej Tepličke primárne slúžia na uskladnenie zemiakov a zeleniny. Rozkladajú sa pod vrcholom s názvom Turnička. Sú vyhĺbené kolmo do vápencovej zeminy (mončičky). Ich hĺbka dosahuje 2,5 – 3 metre. Pivnice majú tvar hrušky a smerom hore sa zužujú. Jamu pivnice prekrýva sedlová strecha zo smrekovej guľatiny.

Do pivničnej jamy sa zostupuje po rebríku. Počas zimy sa vchod do pivnice utesňuje slamou. Teplota v pivniciach má stabilnú teplotu 2 – 6 stupňov, vďaka čomu si zemiaky, či skladovaná zelenina udržuje svoju kvalitu a čerstvosť po celý rok. Do jednej pivnice sa zmestí zhruba 30 vriec zemiakov.

V súčasnosti sa v Liptovskej Tepličke nachádza zhruba 400 pivníc, kde väčšina z nich sa stále využíva. Boli očíslované z dôvodu evidencie majiteľov. Vďaka svojmu výzoru a svojej stavbe predstavujú nielen slovenský, ale i európsky unikát.

Zemiakové pivničky - Liptovská Teplička

Otváracie hodiny a vstupné

Zemiakové pivnice v Liptovskej Tepličke si môžete prísť pozrieť hocikedy počas roka. Keďže sa však jedná o súkromný majetok, tak do vnútra pivníc sa nedostanete. Ako sme sa však z internetu dozvedeli vstup do niektorých pivníc je možný počas folklórneho festivalu, ktorý sa tu pravidelne koná v neďalekom amfiteátri.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Zemiakové pivnice
 • Obec / Mesto: Liptovská Teplička
 • Ulica / Lokalita: Bóry
 • PSČ: 05940
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 48.96483,20.09113
 • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity