Jeden z prameňov rieky Hornád nájdeme pri ceste, neďaleko obce Vikartovce a Liptovská Teplička, na rozhraní pohorí Kozie chrbty a Nízke Tatry. Lokalita je veľmi ľahko prístupná autom a krátkou prechádzkou. Výlet sem je preto vhodný úplne pre každého. Návšteva prameňa v podstate zaberie len pár minút času. Miesto preto odporúčame navštíviť ako medzizastávku na výlete za ďalšími zaujímavosťami, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú.

Prameň Hornádu

Prameňov Hornádu môže byť niekoľko. Okrem tohto, ktorý tu má i ceduľu od Slovenského vodohospodárskeho podniku s nadmorskou výškou 927 m, sa ďalší nachádza kdesi medzi vrchmi Jedliská a Krahulec v Kozích chrbtoch v nadmorskej výške okolo 1010 m. V tomto článku budeme rozprávať o tom nižšie položenom prameni, ktorí leží medzi Vikartovcami a Liptovskou Tepličkou.

Miesto leží v jednej zo zákrut na okraji lúky a tak si treba dávať pozor, aby ste ho všimli. Pri ceste sa nachádza menšie parkovisko, na ktoré sa zmestí niekoľko áut. Z parkoviska potom k prameňu rieky Hornád vedie chodník. To že ste na mieste poznáte podľa cedule Slovenského vodohospodárskeho podniku, ukrytej pod drevenou strieškou, ktorá informuje o prítomnosti prameňa.

Samotný areál prameňa Hornádu je ukrytý v tieni stromov. Na mieste sa nachádza prístrešok so stolom a lavičkou. Zopár lavičiek je potom obďaleč. Pri prístrešku je drobná drevená búdka, kde pramení Hornád. Dostanete sa k nej po krátkej drevenej lávke. Prameň je označený dreveným nápisom Prameň Hornádu. Informáciu o tom, či je voda v prameni pitná alebo nie sme si nikde nevšimli. My sme si „logli“ niekoľko dúškov a nezomreli sme :). Pitie z prameňov bez oficiálnych rozborov je však vždy na vlastné riziko. Mimochodom, za prameňom si isto všimnete ohnisko, takže niektorí návštevníci si tu čas krátia i opekaním.

Vzhľadom na to, že návšteva prameňa rieky Hornád je minútová záležitosť, miesto odporúčame spojiť s návštevou ďalších zaujímavostí v okolí. Napríklad v Liptovskej Tepličke sa nachádzajú unikátne pivničky na zemiaky. Je tu i amfiteáter, kde sa konajú Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou. V obci je tiež menšie lyžiarske stredisko a zaujímavý lúčny hrebeň, smerom na Panskú hoľu, kde často narazíte na stáda pasúceho sa dobytka. Naopak z neďalekých Viakartoviec môžete vybehnúť na Kozí kameň, najvyšší vrch Kozích chrbtov.

Prameň Hornádu

Ako sa dostať k prameňu Hornádu

Prameň popisovaný v článku leží na polceste medzi Vikartovcami a Liptovskou Tepličkou. Je to cesta, nachádzajúca sa medzi pohorím Nízke Tatry a Kozie chrbty. Dostanete sa sem autom z Spišského Štiavnika, prípadne smerom od Šuňavy. Lokalita sa nachádza na jednej zo zákrut. Miesto poznáte podľa parkoviska, ktoré pojme niekoľko áut. Nad ním sa nachádza lúka po ktorej sa dostanete priamo k prameni. Pešo ste od parkoviska pri prameni za pár minút.

Prameň Hornádu

Náročnosť

Výlet k prameňu Hornádu je nenáročný, vhodný pre celú rodinu a všetky vekové kategórie.

Otváracie hodiny a vstupné

Prameň rieky Hornád je verejne prístupný po celý rok, bez platenia. Parkovisko pri ceste je tak isto bezplatné.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Prameň Hornádu
  • Obec / Mesto: Vikartovce
  • Okres: Poprad
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 48.98101,20.10544
  • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas
  • Kategórie: Pramene, Prírodné zaujímavosti, Prístrešky a ohniská, Rieky a vodné toky