Ondrejisko (Borovniak), je výborný výhľadový vrchol a zároveň najvyšší vrch v pohorí Slovenský raj. Nachádza sa v jeho juhozápadnej časti, východne od obce Telgárt. Vrchol nie je až tak navštevovaný turistami v porovnaní s roklinami a vodopádmi v Slovenskom raji, čo je škoda. Na druhej strane si tu však užijete väčšiu pohodu, najmä ak nemáte radi preplnené trasy turistami.

Ondrejisko (Borovniak) - Slovenský raj

Najčastejším východiskovým bodom na Ondrejisko (uvádzané aj ako Borovniak) je sedlo Besník, nachádzajúci sa medzi Pustým Poľom a hlavnou časťou obce Telgárt. V sedle sa dá odparkovať auto. Často sme tu narazili na hŕby navozeného dreva, či na robotníkov nakladajúcich kmene stromov na nákladné autá. Zo Sedla Besník sa potom treba na Ondrejisko vybrať po červenej značke, ktorá vás dovedie až na samotný vrchol. Nad Sedlom Besník natrafíte na menšiu vyhliadku, s výhľadmi smerom na Kráľovu hoľu. Na križovatke ciest pri rázcestníku Pred Čuntavou si môžete trasu o niečo skrátiť, keď sa vyberiete po neznačenom chodníku, smerom na lokalitu Pod Ondrejiskom. Cesta je široká a dobre vychodená.

Časť záverečnej trasy vedie najprv lúčnym terénom a v samom závere potom lesom. V týchto miestach je chodník najstrmejší. Pri navigácii na lúke treba sledovať tyčové značenie s červeným trojuhoľníkom. Po záverečnom výstupe lesom sa následne ocitnete na z väčšej časti odlesnenej vyhliadke. Na vrchole potom okrem smerovníka narazíte na lavičku, z ktorej si môžete vychutnávať výhľady.

Ondrejisko má mimochodom ešte ďalší vrchol, nachádzajúci sa uprostred lesa juhovýchodným smerom od vrchu opisovaného v tomto článku. V mapách sa tento vrchol nazýva Ondrejisko. Naopak vrch na ktorý ste sa vybrali nesie názov Borovniak. Tento názov sa nachádza aj na smerovníku, ktorý na výhľadovom vrchole nájdete. Ondrejisko preto možno považovať za dvojvrchol s podobnými nadmorskými výškami, z toho jeden je výhľadový – nazývaný aj ako Borovniak (1268 m n. m.). Druhý vrch s názvom Ondrejisko (1270 m n. m.) výhľadový nie je a v princípe nemá zmysel ho ani hľadať, leda že by vás lákalo predieranie sa lesom.

Výhľady

A aké sú výhľady z Ondrejiska – Borovniak? Výborné! Na niektorých miestach síce vadia vo výhľadoch stromy, no o tie najkrajšie výhľady nebudete ukrátení. V podstate tu máte ako na dlani západnú časť Nízkych Tatier v oblasti Kráľovej holi. Výhľady sú i na samotný vrchol Kráľovej hole, len treba mať šťastie na počasie, keďže vrchol je často zahalený v mrakoch. Okrem Nízkych Tatier je dobre vidno i na západné predhorie Slovenského raja, krajnú časť Muránskej planiny, či do doliny Horehronského podolia.

ondrejisko borovniak slovensky raj 200626 14 58 IMG 2187

Náročnosť

Výlet na Ondrejisko predstavuje mierne, až stredne náročnú turistiku. Ani nie tak kvôli technickej obtiažnosti, ale skôr zdĺhavému šľapaniu. Výlet na vrchol zo Sedla Besník zaberie zhruba 2 – 3 hodiny. Naspäť to zvládnete o niečo skôr, keďže pôjdete permanentne z kopca. Terén je technický nenáročný, možno až na záver, kde je strmší a za dažďa dosť šmykľavý. Po dažďoch sú mimochodom mnohé úseky na ceste výrazne podmáčané a rozblatené. Na viacerých miestach sa na ceste tvoria doslova jazerá vody, je preto lepšie sa sem vybrať za suchšieho obdobia.

Vrchol Ondrejiska (Borovniak) by mali bez problémov zvládnuť bežní turisti. Tí s horšou kondíciou sa pravdepodobne v závere trocha zapotia, prípadne to zvládnu s niekoľkými prestávkami. Trasa je vhodná aj pre deti, ktoré nemajú problém s dlhšími túrami. Po ceste na vrch narazíte na niekoľko prístreškov, kde sa dá núdzovo skryť. Jeden je nad Sedlom Besník, ďalší potom v lokalite s názvom Pred Čuntavou. Obďaleč trasy sa nachádza Chata Rita, v lokalite za Starou Čuntavou (jedná sa však o miernu zachádzku).

ondrejisko borovniak slovensky raj 200626 14 59 P2820766

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Ondrejisko - Borovniak
  • Obec / Mesto: Dobšiná
  • Okres: Rožňava
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.85987, 20.25858
  • Geomorfologický celok: Slovenský raj
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady