Rebrík do neba je unikátna atraktivita v podobe rebríka, voľne stojaceho uprostred lúky na jednom z kopcov nad obcou Dúbravica. Okolie rebríka tvoria rozľahlé lúky a kopce Zvolenskej kotliny. Aj vďaka tomu je miesto vďačné i na výhľady, ktorý si užijete či už na rebríku, alebo pod ním. Podľa najnovších informácií bol Rebrík do neba odstránený, berte preto prosím informácie v tomto texte s rezervou a skôr ako historickú pripomienku. Kto vie, možno ho časom obnovia, keďže sa jednalo o nevšednú atrakciu..

Rebrík do Neba

K Rebríku do neba sa dá dostať autom, teda ak nemá znížený podvozok. Za obcou Dúbravica smerom na Poniky je odbočka doľava, do prudšieho kopca. Cesta je tu však značne rozbitá s viacerými výmoľmi. Ak sa vám sem podarí vyjsť autom bez šuchnutia podvozku, môžete ho odparkovať pri poľnej ceste, napríklad pri križovatke ciest. K rebríku je to potom už len pár minút pešo. Mimochodom okolo rebríka prechádza cyklotrasa, takže prísť sem na bicykli je vcelku dobrý nápad. Prísť sa sem dá samozrejme i pešo, napríklad z Dúbravice, či z obce Oravce. Chodník však nie je značený, takže je dobré mať so sebou pre istotu mapu, prípadne gps navigáciu.

Samotný Rebrík do neba leží uprostred lúky, len tak, bez nejakej podpery. Kto vie, ako hlboko je v zemi zasadený. Pri rebríku sa nič ďalšie nenachádza. V podstate ide o minimalistickú záležitosť. Vďaka tomu má Rebrík do neba také špecifické čaro. Rebrík pôsobí relatívne stabilným dojmom. Jednotlivé priečky zatiaľ držia, no kto vie ako dlho. Čím vyššie sa potom človek po rebríku šplhá, tým viac sa rebrík kýve.

Lokalita rebríka ponúka dobré výhľady. Zo samotného rebríka sú o trocha lepšie ako spod neho. Ten rozdiel však nie je až taký enormný. Rebrík sa nachádza uprostred Zvolenskej kotliny a tak z neho budete mať vcelku dobrý výhľad na centrálnu časť tohto geomorfologického celku.

Náročnosť

Krátky výlet k rebríku môžete absolvovať autom, pešo alebo na bicykli. Vo všetkých prípadoch sa jedná o nenáročnú aktivitu, najmä ak využijete auto. V prípade že sem idete pešo z obce Dúbravica, počítajte so zhruba 15-20 minútami chôdze z obce. Výraznejšie stúpanie je len za odbočkou z hlavnej cesty, smerom na hrebeň. Ide však o chvíľkovú záležitosť. K rebríku môžete vziať aj deti, nečakajú tu na nich žiadne nástrahy. Akurát si treba dať pozor, keď sa naň budú šplhať, aby nezleteli dole. Jednotlivé priečky rebríka sú totiž dosť ďaleko od seba.

rebrik do neba 210625 19 08 IMG 3657

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rebrík do neba
 • Obec / Mesto: Dúbravica
 • PSČ: 97633
 • Okres: Banská Bystrica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.68741, 19.27696
 • Geomorfologický celok: Zvolenská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Výhľady