Výlet do Šivetic, ktoré sa nachádzajú asi 6 km juhovýchodne od Jelšavy a na ceste smerom na Tornaľu, bude pre každého zanieteného nadšenca do histórie neopakovateľným zážitkom. Na severnom okraji obce, neďaleko hlavnej cesty, sa nachádza opevnený areál s Rotundou, sv. Margity Antiochijskej, ktorý je verejnosti prístupný. Avšak samotná rotunda zostáva uzamknutá a svoje tajomstvá skrýva vo vnútri. Prechádzka po tomto starobylom mieste vás prenesie do minulosti a ponúkne vám jedinečnú príležitosť načerpať bohaté historické poznanie.

Rotunda sv. Margity Antiochijskej - Šivetice

Šivetice

Keď hovoríme o Šiveticiach, hovoríme o mieste s bohatou históriou a tradičnými remeslami. Táto malá obec v minulosti patrila pod jelšavské panstvo a od 15. storočia bola spojená s hradom Muráň. No to nie je všetko, čo Šivetice ponúkajú! Táto oblasť bola totiž v minulosti známa pre svoju typickú keramiku, ktorá bola vyrábaná miestnymi obyvateľmi s neobyčajným zmyslom pre detail a krásu.

Rotunda sv. Margity Antiochijskej - Šivetice

História rotundy

Samotná rotunda pôvodne plnila funkciu kostola, ktorý bol zasvätený sv. Margite Antiochijskej. Vnútorný priemer rotundy má až 11 m, čo ju radí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe.

V priebehu 14. storočia bola rotunda prestavaná a interiér kostola bol predelený na loď a svätyňu monumentálnym lomeným víťazným oblúkom. Pôvodné románske nástenné maľby, ktoré zobrazovali výjavy z legendy o svätej Margite, boli prekryté gotickými maľbami s rovnakou tematikou a doplnené o výjavy pašiového cyklu. V 17. storočí patrila rotunda evanjelikom, podobne ako mnohé iné gemerské kostoly. V 18. storočí bola čiastočne prestavaná v barokovom slohu a do starej kamennej ohrady bola pristavaná zvonica so vstupnou bránou.

Rotunda sv. Margity Antiochijskej - Šivetice

Súčasný stav

Rotunda sa v posledných desaťročiach postupne prebúdza k životu a opäť nadobúda svoju pôvodnú, nádhernú románsku podobu. Po odstránení zbytočných barokových ozdôb sa vrátilo pôvodné členenie fasády s hustým radom pilastrov, ktoré sú pod strechou spojené elegantnými oblúkmi. Románske okná, ktoré boli kedysi skryté, teraz opäť vystupujú do popredia. Rotunda tak dnes opäť získava svoju pôvodnú nádheru a zaujímavosť.

Na rotunde v súčasnosti prebiehajú rekonštrukčné práce, aj preto je v súčasnosti neprístupná. Je však možné si pozrieť samotnú rotundu zvonku a zároveň navštíviť opevnený areál, v ktorom sa rotunda nachádza.

Rotunda sv. Margity Antiochijskej - Šivetice

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rotunda sv. Margity Antiochijskej
  • Obec / Mesto: Šivetice
  • Okres: Revúca
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.58386,20.27542
  • Geomorfologický celok: Juhoslovenská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky