Koprášsky tunel je nedostavaný, avšak priechodný železničný tunel, ležiaci neďaleko Magnezitoviec pri Jelšave. V súčasnosti technická pamiatka mala byť v minulosti súčasťou železničnej trate, budovanej v čase 2. svetovej vojny, ktorá však nikdy nebola dostavaná. Neďaleko tunela, nájdeme ešte dve ďalšie stavby s podobným osudom – Koprášsky viadukt a Slavošovský tunel.

Koprášsky tunel

Ako sa dostať ku Koprášskemu tunelu

Koprášsky tunel sa nachádza pri Magnezitovciach, severne od mesta Jelšava. Lokalita leží na Gemeri a tak je miesto dostupnejšie skôr z miest ako sú Revúca, Jelšava, prípadne Rožňava. Z ďalších kútov Slovenska si sem trocha viac pocestujete.

Kratší výlet k tunelu môžete najrýchlejšie absolvovať z Magnezitoviec, či už z časti Mníšany, prípadne z Kopráša. O niečo dlhší výlet sem potom môžete podstúpiť napríklad zo Slavošoviec, cez Slavošovský tunel. Mimochodom návštevu Slavošovského tunela určite odporúčame, takže ak máte viac času určite sa tam pozrite. My sme výlet do Koprášskeho tunela absolvovali z Magnezitoviec, z časti Mníšany.

Priamo z obce vedie k tunelu cesta a dokonca cyklochodník. Z Mníšan sa stačí dostať do severovýchodnej východnej časti obce, kde začínajú polia. Prechádza tade poľná cesta, ktorou sa dostanete ku Koprášskemu viaduktu. K tunelu sa potom dostanete buď cez viadukt, alebo po ceste, ktorá prechádza popod most. Neskôr sa totiž stáča doprava k tunelu. Je vhodná najmä pre cyklistov, ktorý sa aspoň nebudú musieť s bicyklom „štverať na viadukt“.

Výlet z Magnezitoviec (časť Mníšany) k tunelu zaberie približne 15 času. Mimochodom ak si chcete skrátiť trasu, v princípe sa dá zaparkovať auto pod Koprášskym viaduktom. Budete však musieť prekonať úsek s poľnou cestou, ktorá moc nesvedčí autám so zníženým podvozkom.

Koprášsky tunel

Prechod tunelom

Koprášsky tunel je v porovnaní s neďalekým Slavošovským tunelom o dosť kratší. Má len pár sto metrov a tak ho prejdete možno tak do 10 minút. Tunelom prechádza cyklotrasa, takže pokojne sa sem môžete vydať na bicykli. Akurát v strede tunela je akýsi žľab, treba si preto dávať pozor aby ste do neho „nespadli“.

Prechod tunela sa dá absolvovať aj bez svetla, keďže bez problémov dovidíte na jeho koniec. Akurát v strede tunela je viac tma a tak je možno dobré mať so sebou do rezervy nejakú tu lampičku. Povrch je v tuneli betónový, tvorený väčšími blokmi. Počas našej návštevy boli niektoré miesta viac zablatené. Tu sa nám po pravde zišla baterka.

Vo vnútri tunela nie je príliš veľa „zaujímavostí“. Narazíte tu len na zopár nápisov a akési výčnelky do stien tunela. Medzi Koprášskym viaduktom a Koprášskym tunelom potom natrafíte na drevený prístrešok s posedením, lavičkami a tiež ohniskom.

Koprášsky tunel

O Koprášskom tuneli

Koprášsky tunel meria 245 metrov na dĺžku. Začali ho stavať v roku 1941 ako súčasť Gemerskej spojky. Jednalo sa o sústavu železničných tratí a železničných objektov, ktoré mali uľahčiť dopravu v tomto regióne. Výstavba bola reakciou na odovzdanie časti územia Slovenska Maďarsku po viedenskej arbitráži v roku 1938.

Región sa vtedy ocitol bez viacerých dôležitých dopravných komunikácií. Začalo sa preto s výstavbou železničných komunikácií, vrátane Koprášskeho tunela, neďalekého Koprášskeho viaduktu, či Slavošovského tunela.

Koprášsky tunel bol prerezaný v roku 1941. Tunelová rúra je vyložená trávnicami s portálom, postavenom z bieleho kameňa. Kompletné dokončenie Koprášskeho tunela sa však nikdy neudialo, keďže po 2. svetovej vojne boli územia anektované Maďarskom vrátené Slovensku. Vybudovanie nových komunikácií tak prestalo mať zmysel. Projekt Gemerskej spojky sa v roku 1949 definitívne ukončil.

Koprášsky tunel

Otváracie hodiny a vstupné

Koprášsky tunel je dostupný bez obmedzení počas celého roka. Za vstup do tunela sa neplatí.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Koprášsky tunel
  • Obec / Mesto: Magnezitovce
  • Ulica / Lokalita: Mníšany
  • Okres: Revúca
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.67558,20.23381
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: História, Voľný čas
  • Kategórie: Dopravné stavby, Kuriozity, Technické pamiatky, Tunely