Štítnik sa nachádza v malebnej Štítnickej doline v Revúckej vrchovine, približne 14 km na západ od Rožňavy. Okrem prítomnosti viacerých kultúrnych pamiatok je Štítnik výnimočný aj pre svoj dochovaný historický urbanizmus. Ten sa tu formoval od stredoveku okolo centrálneho námestia v bývalom mestečku.

Obec Štítnik

Dominantou obce je evanjelický – gotický kostol, ktorý sa nachádza na námestí pri hlavnej ceste. Bol postavený v 14. storočí a je významnou národnou kultúrnou pamiatkou. Zaujímavosťou je, že pôvodne bol zasvätený Panne Márii, dnes však už patrí Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Ako prvé tu môžete obdivovať nádherný oltár a kazateľnicu zo 17. storočia. Tým najdôležitejším je však nádherná fresková výzdoba, ktorá predstavuje najrozsiahlejšiu zachovanú ukážku stredovekej nástennej maľby na Slovensku.

V obci sa tiež nachádza rímskokatolícky kostol svätého Júdu Tadeáša - baroková jednoloďová stavba z rokov 1749-1753. Kostol bol postavený z poverenia Márie Terézie v čisto evanjelickej oblasti a neskôr v roku 1896 prešiel úpravami. Fasády kostola sú zdobené pilastrami a polkruhovými oknami s klenákmi. Aj tento kostol je dôležitou národnou kultúrnou pamiatkou.

Nenechajte si tiež ujsť návštevu radnice - trojtraktová a dvojpodlažná renesančná stavba postavená v 16. storočí. Dnešná klasicistická fasáda je zdobená pásovaním a poschodie je členené pilastrami. Pekné fotky si môžete urobiť aj pri hrade Štítnik, ktorý bol postavený v roku 1432 šľachtickým rodom štítnických Bebekovcov.

Zaujímavosti v okolí obce

Štítnik je miesto, ktoré zahŕňa ochranné pásmo Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. K jaskyni odporúčame spraviť si výlet a absolvovať prehliadku, keďže sa jedná o jednu z najkrajších jaskýň na Slovensku. K jaskyni sa zo Štítnika dostanete po modrej turistickej značke za ani nie tri hodiny. Ak nemáte času nazvyš, k jaskyni sa viete dopraviť aj priamo autom.

Obec je tiež východiskom na výlety na Plešiveckú planinu, k úchvatnej Gerlašskej skale. V okolí obce ďalej môžete navštíviť neďaleké banské mesto Rožňava s viacerými pamiatkami a zaujímavosťami. Netradičný môže byť tiež prechod Slavošovským tunelom, ktorý sa nachádza pri neďalekej obci Slavošovce. Povinnou jazdou v oblasti je tiež návšteva kaštieľa Betliar.

Obec Štítnik

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Rožňava
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.6596,20.3638
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10