Strážna veža v Rožňave je renesančná mestská veža, ktorá v súčasnosti slúži najmä ako vyhliadka. Jej návštevu môžeme odporučiť každému, kto sa v meste nachádza, keďže ponúka veľmi dobré výhľady na Rožňavu a jej okolie. Výstup na vyhliadku je vhodný aj pre deti po zabezpečenom drevenom schodisku.

Strážna veža - Rožňava

Ako sa dostať do strážnej veže

Strážna veža je situovaná v centre Rožňavy na Námestí baníkov, hneď vedľa Kostola sv. Františka Xaverského. Určite si ju všimnete, keďže predstavuje výraznú dominantu námestia. Na námestie sa dá prísť priamo autom. Nachádza sa tu niekoľko parkovísk, ktoré sú však spoplatnené. Parkovať sa však dá bez platenia pri neďalekom Tescu, ktoré sa nachádza východne od námestia.

Vstup do strážnej veže si treba vybaviť v turistickom informačnom centre, ktoré sa nachádza v západnej časti Námestia baníkov pri parkovisku. Je dobré o tom vedieť, keďže vstup do veže môže byť zavretý v čase otváracích hodín. Stačí však len prísť do turistického centra, zaplatiť vstupné a niekto vám príde vežu otvoriť.

Prehliadka strážnej veže

Prehliadka mestskej veže v čase našej návštevy bola bez sprievodcu. Je však zrejme možné dohodnúť si i výklad o veži, prípadne sa zúčastniť prehliadky mesta s výstupom na vežu so sprievodcom. O sprievodcovských službách vás ochotne poskytnú informácie v turistickom informačnom centre.

Veža samotná má niekoľko poschodí. Na výšku meria 38 metrov. Výstup na vyhliadku prebieha po drevených zabezpečených schodoch (schodov by malo byť 144). Výstup by mali zvládnuť aj deti, keďže schodisko je v dobrom stave a nejedná sa o typ točitého, úzkeho, klaustrofobického schodiska, ktoré sa občas v podobných vežiach vyskytuje. V závere potom budete prechádzať okolo zvona. Natrafíte tu i na miesto so zopár infopanelmi, kde sa dočítate niečo o veži a meste Rožňava.

Strážna veža - Rožňava

Vyhliadka z veže

Vyhliadka zo strážnej veže je na všetky svetové strany. Pohyb po nej je bezproblémový, no nie je príliš priestranná, čo môže byť problém ak sa na nej vyskytuje veľa ľudí. Problém nastáva najmä ak chcete niekoho obísť. Ak je však ľudí menej, určite sa tu tlačiť nebudete. Netreba však zabúdať na to, že vyhliadka sa nachádza v zhruba 30 metrovej výške, čo nemusí byť príjemné pre ľudí so strachom z výšok.

Výhľady z veže sú veľmi dobré. Celé mesto Rožňava tu budete mať ako na dlani. Nám výhľady trocha znepríjemňovalo sychravé počasie a v tom čase prebiehajúca rekonštrukcia námestia. Napriek tomu sme si výhľady vcelku užili.

Zo strážnej veže pekne vidno na podmanivé okolie Rožňavy, ktorá je zasadená do Rožňavskej kotliny, obkolesená pohorím Slovenský kras z juhu, zo severu potom Volovskými vrchmi a Revúckou vrchovinou. Atraktívny je pohľad smerom na juh, do útrob Slovenského krasu, do jedného z jeho kaňonov v oblasti Slavca a Gombaseku. Fajn výhľad je tiež smerom ku kalvárii, ktorá sa nachádza na kopci v severnej časti mesta.

Strážna veža - Rožňava

História rožňavskej strážnej veže

Strážna veža bola postavená v rokoch 1643 – 1654 na mieste staršej gotickej stavby, počas tureckej hrozby. Pôvodne bola pristavená k niekdajšej radnici, ktorá stála na mieste súčasného Kostola sv. Františka Xaverského. Veža vyzerala inak ako v súčasnosti. Jej vrcholová časť sa podobala na charakteristické spišské renesančné mestské veže. Okrem toho, že na jej štyroch stranách boli vežové hodiny, na ktoré boli Rožňavčania nesmierne hrdí. Veža mala stálu stráž, ktorá skúmala široké okolie mesta. Plnila tak nenahraditeľnú obrannú funkciu.

Strážna veža v roku 1766 spolu s množstvom okolitých domov vyhorela a jej strecha bola úplne zničená. Jej následnou obnovou sa zrodila súčasná podoba veže. Veža sa postupne stala symbolom mesta. Vďaka viacerým opravám v rokoch 1885, 1923 a 1968 prežila až do dnešných čias. V roku 1997 prebehla ďalšia významná obnova, vďaka ktorej bola strážna veža sprístupnená verejnosti ako vyhliadková veža.

Strážna veža - Rožňava

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup na vežu je možný v čase otváracích hodín turistického informačného centra. V stup je spoplatnený. Parkovanie v centre mesta je tiež spoplatnené.

 • vstupné: dospelí 3,- €; študenti, ZŤP, seniori 1,50 €; deti do 6 rokov zadarmo

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Strážna veža v Rožňave
 • Obec / Mesto: Rožňava
 • Ulica / Lokalita: Námestie Baníkov
 • PSČ: 04801
 • Okres: Rožňava
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.66215,20.53304
 • Geomorfologický celok: Rožňavská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady