Hodinová veža patrí medzi jednu z dominánt Banskej Bystrice. Je lokalizovaná na námestí v centre mesta a svojim návštevníkom poskytuje výborné výhľady na veľkú časť Banskej Bystrice a jej okolia. Zaujímavosťou veže je to, že sa vykláňa od svojej osi. Návšteva Hodinovej veže je podľa nás jedna z povinných jázd, ak sa už v meste nachádzate a chystáte sa navštíviť nejaké zaujímavosti.

Hodinová veža v Banskej Bystrici

S výstavbou hodinovej veže sa začalo v roku 1552. Najskôr bola postavaná v renesančnom štýle do výšky 20,5 metra. Neskôr, v 17. storočí bola nadstavaná v barokovom štýle s ďalšími hodinami. Súčasná podoba Hodinovej veže je z čias barokovej prestavby po požiari v roku 1761 a meria 34,5 metra. Veža mala pôvodne slúžiť ako nosič mestských hodín a zároveň plnila funkciu strážnej veže. Na veži bola prítomná strážna služba, ktorá dozerala na to, či v meste nie je požiar, alebo či sa z diaľky nepribližuje nepriateľ. Na veži slúžil i mestský trubač, ktorý svojim trúbením oznamoval hodinové intervaly, prípadne trúbil počas slávnostných príležitostí, alebo na poplach. V spodnej časti veže sa potom nachádzalo krátkodobé väzenie, z ktorého viedla priama cesta ku klietke hanby a pranieru, ktoré sa nachádzali na námestí.

Na Slovensku máme niekoľko „šikmých veží“, Hodinová veža v Banskej Bystrici je jednou z nich. Od svojej osi sa odkláňa o 68 centimetrov. Je to v dôsledku postupného narušenia statiky, ktoré započalo už v 19. storočí. Odklon veže je však podľa mnohých odborníkov aj dôsledok odstránenia prístavby domčeka mäsiarstva začiatkom 60tych rokov v 20. storočí. V roku 1959, k výročiu SNP bola Hodinová veža staticky zabezpečená a stabilizovaná. Od vtedy sa prestala odkláňať. Hodinová veža bola ešte rekonštruovaná v období rokoch 1993 – 1996, keď sa okrem veže obnovovalo aj historické námestie Banskej Bystrice. Od vtedy je možné vyjsť na vyhliadku Hodinovej veže po 101 drevených schodoch.

Výstup na vyhliadku Hodinovej veže je vedený po zabezpečenom schodisku. Predtým si však ešte treba zakúpiť lístky. Tie sa predávajú priamo vo veži. Ako bonus k lístkom sme dostali aj krátky výklad o Hodinovej veži, spolu s nejakými ďalšími informáciami o Banskej Bystrici navyše. Môžete si tu kúpiť i nejaké suveníry. Samotná vyhliadka Hodinovej veže je pomerne úzka a tak sa na ňu nezmestí príliš veľa ľudí. Problém nastáva najmä ak chcete niekoho obísť. Výhľady z Hodinovej veže sú však výborné. Ako na dlani tu máte veľkú časť Banskej Bystrice a priľahlé kopce prevažne Kremnických a Starohorských vrchov, či Zvolenskej kotliny. Vidieť by malo byť aj na vrcholky Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.

Hodinová veža v Banskej Bystrici

Ako sa dostať k Hodinovej veži?

Hodinová veža je lokalizovaná v centre Banskej Bystrice na Námestí SNP v jeho serverovýchodnej časti. Vchod do veže je z boku, smerom k Barbakanu, za zmrzlinárňou. Následne sa po schodoch dostanete na menšiu recepciu, kde je informačné centrum, kde sa predávajú lístky. Hodinová veža je ľahko prístupná, ak by ste sa do Banskej Bystrice vybrali autom. Parkovať sa dá totiž hneď vedľa námestia. Okolo je viacero parkovísk. Zaparkovať prípadne môžete obďaleč, na záchytnom parkovisku pod Múzeom SNP. Pešo to k Hodinovej veži nie je ďaleko.

Hodinová veža v Banskej Bystrici

Náročnosť

Výstup na hodinovú vežu je vcelku nenáročný, keďže je výstup vedený po dobre zabezpečenom schodisku. Horšie je to potom s vyhliadkou, ktorá nemusí byť pre každého. Je jednak pomerne úzka a tak isto tu môžete mať mierne „neistý“ pocit, zrejme zapríčinený naklonením veže. Ak sa bojíte výšok, návšteva vyhliadky je na zvážení. Ak však s výškami problémy nemáte, pokojne sa sem môžete vybrať i s deťmi (ak sa neboja výšok samozrejme). Na vyhliadku je potom lepšie vyjsť v čase keď tu nie je veľa ľudí, aby ste nemali problém s nedostatkom miesta a obmedzením pohybu.

Hodinová veža v Banskej Bystrici

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup na Hodinovú vežu je spoplatnený sumou 2 EUR pre dospelých. 1 EURo zaplatia dôchodcovia. Vstup do 6 rokov je bezplatný. Hodinová veža je otvorená prevažnú časť roka, zväčša od 11-17 hod. Počas školských prázdnin je to však dlhšie. Pre aktuálne informácie ohľadom cien a otváracích hodín však odporúčame navštíviť webovú stránku informačného centra Banskej Bystrice. Čo sa týka parkovania, tak v centre mesta je spoplatnené (okrem sviatkov, nedele a soboty po 12:00 tej).

Obmedzenia

Výstup na vežu je limitovaný počtom 10 ľudí. Deti do 15 rokov smú na vyhliadku len v sprievode dospelého. Na vyhliadke je možné pobudnúť maximálne 20 minút. Posledný vstup je 20 minút pred záverečnou.

Hodinová veža v Banskej Bystrici

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hodinová veža
 • Obec / Mesto: Banská Bystrica
 • Ulica / Lokalita: Námestie SNP 24
 • PSČ: 97401
 • Okres: Banská Bystrica
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.73589,19.14630
 • Geomorfologický celok: Zvolenská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Budovy, Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Kuriozity, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady