Najzápadnejší bod na Slovensku nájdeme na cípe meandra rieky Morava pri obci Záhorská Ves. Lokalita okrem toho, že sa jedná o geograficky významný bod, nie je ničím zaujímavá. Zaujme skôr kompa, ktorou sa dá previezť cez rieku Morava do Rakúska a leží len pár sto metrov od najzápadnejšieho bodu. Každopádne, ak ste nadšenci geografie a bavia vás takéto netradičné zaujímavosti, miesto vás možno zaujme.

Najzápadnejší bod Slovenska - Záhorská Ves

Súradnice najzápadnejšieho bodu na Slovensku sú na internete udávané rôzne, zväčša v niekoľko metrových odchylkách, napr. 48.380622, 16.833539, či 48.380670, 16.833620. Ak sa sem budete chcieť dostať, pokojne sa nimi môžete riadiť, na navigáciu je to dostačujúce. Hoci podľa týchto súradníc by ste pravdepodobne skončili v kriakoch, resp. stromoch. Miesto kde sa dá pohodlne stáť a je tu odlesnený terén je podľa našich meraní (GPS + mobil) na tejto súradnici: 48.380766, 16.833580. Reálny najzápadnejší bod Slovenska však bude zrejme kdesi uprostred rieky Moravy. Takže ak patríte medzi geografických fanatikov, môžete sa tam dopraviť loďkou. Samozrejme ak poznáte oficiálnu súradnicu :).

Samotná lokalita najzápadnejšieho bodu Slovenska v princípe ničím neohúri. Nachádzajú sa tu len stredne vysoké trávy a menší lesík. Keď sme tu boli naposledy, tak v tráve bol čiastočne vychodený chodník, takže sa sem dalo bez problémov dostať. Ak by ste sem chceli isť v lete, tak si treba dávať pozor na kliešte. V podstate jedinou zaujímavosťou miesta bola ceduľa s označením kompy. To je mimochodom dobrý záchytný bod, podľa ktorého viete že ste na správnom mieste. Škoda, že tu nebol vybudovaný aspoň nejaký monolit, či ceduľa s informáciou o mieste. Prípadne aspoň lavička z ktorej by ste mohli sledovať hladinu Moravy a protiľahlý breh.

Neďaleko najzápadnejšieho bodu Slovenska sa nachádza zopár drobných zaujímavostí, napríklad v podobe kompy, ktorá preváža všetko – od peších, cyklistov, až po autá. Kompa premáva pomerne často, zrejme podľa toho, koľko áut čaká na jednotlivých stranách. Počas našej návštevy sa viac krát otočila. Ďalšou zaujímavosťou v blízkom okolí sú bunkre, vybudované na moravskej hrádzi. Jeden sa nachádza len kúsok od najzápadnejšieho bodu a je možné, že pôjdete okolo, ak sa sem vyberiete. Celkovo v nás návšteva najzápadnejšieho bodu potešila skôr z toho hľadiska, že sme si odčiarkli ďalšiu geografickú zaujímavosť. Ináč návšteva tohto miesta nemá moc veľký význam. Radšej si poobzerajte bunkre, ktorých je v okolí viacero.

Najzápadnejší bod Slovenska - Záhorská Ves

Ako sa dostať k najzápadnejšiemu bodu na Slovensku

K najzápadnejšiemu bodu na Slovensku sa dostanete zo Záhorskej Vsi. Zo západnej časti obce je to len pár minút chôdze. Ak ste prišli autom, odporúčame zaparkovať ešte pred niekdajšou hranicou, pri priemyselnom areáli. Je tu niekoľko miest na parkovanie. Ak by ste išli ďalej smerom ku kompe, parkovať už nebudete mať kde. Od priemyselného areálu máte 2 možnosti ako sa k najzápadnejšiemu bodu vybrať. Jedna možnosť je tá, že pôjdete pešo ku kompe a následne pôjdete po okraji rieky smerom po prúde Moravy. V týchto miestach sme mali trávy aj po kolená, tak je dobré s tým počítať. Následne sa dostanete do menšieho lesíka. Po chvíli chôdze si po pravej strane všimnete odlesnené miesto s výhľadom na rieku Morava, kde sa nachádza ceduľa s označením kompy. Tu ste na správnom mieste.

Druhý variant prístupu k najzápadnejšiemu miestu je po cyklotrase. Tá prechádza cez cestu, medzi kompou a budovami hraničného prechodu. Následne pôjdete pár minút pešo, až sa dostanete k menšiemu bunkru (mimochodom ďalší bunker je presne opačným smerom). Za ním potom treba zbehnúť dole, do lesíka, povedľa koryta potoka. Treba ísť stále rovno, až sa dostanete na cieľové miesto. Poznáte to opäť podľa cedule s kompou.

Najzápadnejší bod Slovenska - Záhorská Ves

Náročnosť

Trasa k najzápadnejšiemu bodu na Slovensku je nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Zo západnej časti Záhorskej Vsi sa sem dostanete za pár minút. Nedá sa sem však dostať s detským kočiarom. Tak isto je dobré si dávať v lete pozor na kliešte, keďže sa tú nachádzajú vyššie trávy.

Najzápadnejší bod Slovenska - Záhorská Ves

Otváracie hodiny a vstupné

Návšteva najzápadnejšieho bodu Slovenska je bez obmedzení. Bezplatne môžete parkovať pri priemyselnom areáli.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Najzápadnejší bod Slovenska
  • Obec / Mesto: Záhorská Ves
  • Okres: Malacky
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.38075, 16.83353
  • Geomorfologický celok: Borská nížina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas
  • Kategórie: Geografické zaujímavosti, Kuriozity