Čierna skala (662 m n. m.) predstavuje prírodnú rezerváciu a výraznejší skalný vrchol, ležiaci v centrálnej časti Malých Karpát, východne od Plaveckého Mikuláša. Lokalita okrem svojich strmých skalných stien, zaujme i výhľadmi na veľkú časť Malých Karpát. Nebude to však zadarmo a tak na jeho zdolanie budete potrebovať istú dávku kondície. Za námahu to však určite stojí.
Čierna skala je v rámci malokarpatského pohoria pomerne neopozeraný vrchol a možno tak trocha neprávom stojí v tieni tých známejších, akými sú napr. Vysoká, Vápenná, Skalnatá, či Záruby – najvyšší vrch pohoria. Čierna skala je lokalizovaná zhruba v strede Malých Karpát v jej užššej časti, medzi Plaveckým Mikulášom na západe a obcou Lošonec na východe. Praktickejší prístup je určite z Plaveckého Mikuláša, navyše po ceste sem budete prechádzať okolo viacerých prírodných zaujímavostí, akými sú napríklad Kršlenica či jaskyňa Deravá skala. Teda v prípade, ak bude Čierna skala súčasťou veľmi pekného turistického okruhu o ktorom budeme písať neskôr nižšie. Samozrejme pekný výlet zažijete i z Lošonca, či z neďalekého rekreačného strediska Jahodník.
Vrchol Čiernej skaly je prevažne skalnatý, z jednej strany ohraničený lesom v podobe nižších stromov, zrejme v dôsledku drsnejšieho počasia na vrchole. Neodlesnená časť predstavuje veľmi dobré vyhliadkové miesto. Hrebeň Čiernej skaly je mierne skosený smerom na západ, vďaka čomu je tu terén z hľadiska sklonu prístupnejší. Naopak východnú časť tvoria kolmé steny o výške niekoľko desiatok metrov. Je preto dobré mať sa v týchto miestach na pozore. Veľká časť skalného hrebeňa sa dá prejsť pešo bez väčších ťažkostí. Je to fajn z toho dôvodu, že ak by ste vystihli moment, keď tu bude veľa ľudí, môžete si nájsť vhodné miesto kde sa „usalašiť“. Vrchol Čiernej skaly nie je prekvapivo osadený žiadnym krížom, narazíte tu akurát na smerovník s vrcholovou knihou.
Čierna skala je výborným výhľadovým miestom. Výhľady síce nie sú 360 stupňové, ale polkruhové, no napriek tomu majú čo ponúknuť. Naskytne sa vám tu pohľad na centrálnu časť východných Malých Karpát. Táto oblasť je menej turisticky navštevovaná, takže sa budete pozerať aj na menej známe vrcholy. Pre nás boli tieto výhľady niečim novým, neopozeraným. Okrem malokarpatských kopcov vidno i na obec Lošonec, neďaleký kameňolom a západnú časť Podunajskej pahorkatiny. Výhodou tejto vyhliadky je, že vám tu po obede už nebude svietiť slnko do očí a tak sa vám výhľady nestratia v nepríjemnom svetelnom opare.
Prírodná rezervácia Čierna skala
Vrch Čierna skala je súčasťou prírodnej rezervácie Čierna skala. Informuje o tom i tabuľa, na ktorú narazíte pri výstupe na vrchol. Územie bolo za prírodnú rezerváciu vyhlásené v roku 1996. Predmetom ochrany sú zachovalé časti prírody Malých Karpát, prirodzených lesných a nelesných formácií, skalných stien a suťových polí s pôvodnými druhmi fauny a flóry. Platí tu 5. stupeň ochrany. Nemali by ste tu preto prespávať, klásť oheň, trhať rastliny, či pohybovať sa mimo turistických chodníkov.
Trasa (okruh) z Plaveckého Mikuláša na Čiernu skalu
Najrýchlejší výlet na Čiernu skalu je z obce Plavecký Mikuláš, ktorá leží na západnom úpätí Malých Karpát. V obci sa dá parkovať popri ceste, ktorá obcou prechádza smerom do Malých Karpát. Na tento účel tu bolo vybudovaných niekoľko parkovacích miest. Zvykne sa však parkovať i okolo miestneho kostola. Zažili sme tu však i situáciu, keď vďaka tomu že bol víkend a pekné počasie, nemali sme pomaly kde nechať auto. Z obce potom máte dve možnosti, ako sa na Čiernu skalu dostať.
Prvý výstupový variant je trasa Plavecký Mikuláš – Kršlenica – Pod Čiernou skalou – Čierna skala. Trasa vedie čisto po žltej značke, ktorá vás privedie až na vrchol Čiernej skaly. Hneď ako sa z obce dostanete do lesa (v obci najprv treba za kostolom odbočiť doľava a potom ísť chvíľu rovno) očakávajte značne strmé stúpanie, až kým sa nedostanete tesne pod hrebeň Kršlenice. Tu odporúčame zbehnúť si na chvíľu z cesty a navštíviť veľmi peknú vyhliadku na skaly Kršlenice, ktorá je hneď vedľa trasy. Z Kršlenice je potom o niečo rovinatejší terén, dokonca tesne pred rázcestníkom Pod Čiernou skalou budete mierne klesať. Od tohto miesta sa však pripravte na strmejší výstup na vrchol Čiernej skaly. Výstup je v porovnaní s tým na Kršlenicu viac prijateľnejší a technicky menej náročný. Výstup na Čiernu skalu z Plaveckého Mikuláša cez Kršlenicu zaberie približne 1,5 – 2 hodiny.
Alternatívny výstup na Čiernu skalu z Plaveckého Mikuláša predstavuje trasa Plavecký Mikuláš – Deravá skala – Mon Repos – Pod Čiernou skalou – Čierna skala. Tento variant má miernejší sklon než ten cez Kršlenicu. Je však o niečo dlhší. Trasa je vedená po zelenej, červenej a žltej turistickej značke. V obci sa sprvoti treba vybrať od kostola smerom na juhovýchod. Zhruba za 25 minút prídete k veľmi zaujímavej jaskyni s názvom Deravá skala, ktorá leží kúsok nad cestou. Z tade sa po asfaltke dostanete na Mon Repos, čo je niekdajší Pálffyovský zámoček. Následne pohodovou, širokou štrkovou cestou prídete až k rázcestí Pod Čiernou skalou. Záverečný úsek je z tohto miesta rovnaký ako pri prvom variante. Táto trasa zaberie zhruba 1:45h – 2:15h, je teda možno o niečo pomalšia. Avšak všetko závisí od toho ako rýchlo budete šľapať a koľko zástaviek si budete robiť po ceste. Tento variant je však menej fyzicky a technicky náročný a preto možno viac vhodnejší pre menšie deti, než ten cez Kršlenicu.
Všetkým turistom fajnšmekrom odporúčame výlet na Čiernu skalu z Plaveckého Mikuláša prostredníctvom okruhu. A teda na vrchol sa dostanete jedným variantom a zostúpite druhým variantom. Môžete si preto povedať, či chcete ísť v oblasti Kršlenice strmejším terénom počas výstupu, alebo počas zostupu. Nám tento okruh trval zhruba 4,5 hodiny s tým že sme sa okrem Čiernej skaly dlhšie zastavili i na Kršlenici a v jaskyni Deravá skala.
Náročnosť
Výstup na Čiernu skalu z Plaveckého Mikuláš patrí medzi menej, až stredne náročné túry v závislosti od vašej kondície, prípadne od toho akou trasou sa sem vyberiete a či na vrchol pôjdete s deťmi. Turista, čo má niečo odchodené, výlet zvládne bez väčších ťažkostí. Tí menej trénovaní sa zrejme zadýchajú, najmä ak sa na vrchol vyberú cez Kršlenicu a tak isto zostup môže byť v týchto miestach dosť nepríjemný a šmykľavý.
Ak si však výstup chcete uľahčiť, vyberte sa sem cez Mon Repos. Väčšinu trasy tak pôjdete po širokej ceste s mierne náročným výstupom v závere. Tento variant je i vhodnejší pre rodiny s menšími deťmi. Čo sa týka samotného pohybu na hrebeni Čiernej skaly tak ten je síce bezproblémový, no je dobré sa vyhýbať okrajom skál.
Otváracie hodiny, obmedzenia a vstupné
Čierna skala je prístupná celoročne, bez poplatkov. Nachádzate sa však v 5. stupni ochrany, takže sú tu isté obmedzenia, ohľadom niektorých aktivít (pohyb mimo chodníka, trhanie rastlín, kladenie ohňa a pod.). Čo sa týka parkovania, tak to je v Plaveckom Mikuláši bezplatné.