Barčiansky park je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v Košiciach, v mestskej časti Barca. Areál parku predstavuje menšiu prírodnú oázu uprostred mesta. Lokalita je vhodná na nenáročné prechádzky, či relax pri jazierku v parku. Park je dobre prístupný, či už mestskou dopravou, alebo autom.

Barčiansky park - Košice

Ako sa dostať do Barčianskeho parku

Barčiansky park sa rozkladá v južnej časti Košíc, uprostred mestskej časti Barca. K parku sa bez problémov dostanete električkou, alebo autobusom, keďže zastávky sa nachádzajú hneď vedľa parku, pri Soche Jána Pavla II. V rámci mestskej časti sa sem však dostanete bez problémov aj pešo.

V prípade, že sem prídete autom, tak to môžete nechať odparkované na niektorých z okolitých ulíc, pokiaľ nájdete miesto. Parkovisko vyslovene určené pre potreby parku sme si tu nevšimli.

Prehliadka parku

Barčiansky park rozlohou nie je príliš veľký a tak ho prejdete za pár minút. Naprieč parkom však vedie viacero chodníkov a tiež je tu niekoľko zaujímavých zákutí. Môžete si tak spraviť fajn prechádzkové okruhy. Chodníky v parku sú osvetlené a tiež vhodné na detský kočiar. V parku je množstvo vysokých stromov a tiež viacero lúk, na ktorých sa dá piknikovať.

Najzaujímavejším miestom v parku je jazierko v jeho južnejšej časti. To si viete celé prejsť po obvode. Na jazierku a v jeho okolí stretnete viacero labutí, kačiek a všimli sme si aj nejaké husi. Kačky a labute sú zrejme zvyknuté na kŕmenie a tak stačí keď prídete k brehu a začnú sa okolo vás zhlukovať. Určite ich však neprikrmujte pečivom. Pri jazierku sa mimochodom dobre relaxuje, je tu príjemný tieň, čo oceníte najmä v letných horúčavách.

Počas potuliek parkom zrejme narazíte na dva kaštiele – kaštieľ rodiny Zichy a kaštieľ Barczayovcov. V prvom z nich sa nachádza miestny úrad, oproti ktorému je budova pošty. V Barčianskom parku je potom niekoľko preliezok, resp. menších ihrísk pre deti. Nesmú samozrejme chýbať lavičky, ktoré na viacerých miestach lemujú chodníky v parku.

Barčiansky park - Košice

O Barčianskom parku

Barčiansky park má rozlohu 7 hektárov. Vznikol koncom 17. storočia. V súčasnosti predstavuje národnú kultúrnu pamiatku a patrí do kategórie chránených parkov. Kaštieľ je tiež evidovaný v Centrálnej evidencii archeologických nálezísk. Boli tu nájdené archeologické nálezy z mladšej doby kamennej, z doby bronzovej, zo slovanského obdobia a zo stredoveku.

V Barčianskom parku nájdeme tiež viacero dendrologicky hodnotných a chránených drevín a krovín. V parku sa nachádza Zichyho kaštieľ, postavený v 15. storočí. Druhým kaštieľom v parku je kaštieľ Barczayovcov, ktorý bol postavený na rozhraní 16. a 17. storočia.

Barčiansky park - Košice

Otváracie hodiny a vstupné

Barčiansky park je prístupný po celý rok. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Barčiansky park
 • Obec / Mesto: Košice
 • Ulica / Lokalita: Barčiansky park
 • Okres: Košice
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.67806,21.26666
 • Geomorfologický celok: Košická kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kultúrne pamiatky, Parky a záhrady, Prírodné zaujímavosti, Voľnočasové lokality