Ak máte radi techniku a históriu letectva, tak Múzeum letectva v Košiciach je miestom, kde by ste určite mali zavítať. Múzeum sa sústredí aj na staršiu leteckú techniku, ako sú napríklad vzácne letecké motory či meracie a navigačné prístroje používané v lietadlách. Prvýkrát sa otvorilo verejnosti v roku 2002 a dnes ponúka viac ako 30 historických strojov a prístrojov, vrátane zbierok originálnych lietadiel ako MIG-15, MIG-21, SU-22 a ďalších. Spestrením múzea je i expozícia cestnej dopravy.

Múzeum letectva v Košiciach

Letecká expozícia

Múzeum letectva a leteckej techniky je rozdelené do niekoľkých historických etáp - obdobie pred rokom 1945 a obdobie po ňom. Okrem raritných lietadiel, ako napríklad Messerschmitt Bf-109 G14/AS (nemecká stíhačka z obdobia druhej svetovej vojny), sú tu vystavené aj ďalšie unikátne lietadlá, ktoré reprezentujú začiatky letectva a obdobie dvoch svetových vojen. Navyše, návštevníci sa môžu pozrieť na techniku, ktorá bola používaná v československom a slovenskom vojenskom letectve vrátane Suchoja Su-25K a Su-22M4, Mig-21F (MF, R, U), Mig-29 a vrtuľníkov HC-102 a Mi-24.

Jednou z najväčších atrakcií múzea je však galéria lietadiel, ktorá obsahuje darované lietadlá prezidentmi a vládami rôznych krajín. Návštevníci tu môžu obdivovať napríklad stíhačky Mirage III RS (Švajčiarsko), Mirage IIIE (Francúzsko), Lockheed F-104S Starfighter (Taliansko), Northrop NF-5FA (Grécko), McDonell Douglas F-4F Phantom (Nemecko), Saab J-37 Viggen (Švédsko) či stredoplošník Saab J-35 Draken (Rakúsko).

Rovnako aj expozícia leteckej prístrojovej techniky má čo návštevníkom ponúknuť. Môžete tu obdivovať unikátne systémy, ktoré sa používajú na kontrolu motorov, rôzne navigácie, špeciálne registračné systémy či palubné systémy. Expozícia vás prevedie vývojom prístrojov a systémov lietadiel od samotného počiatku letectva až po koniec 20. storočia.

Expozícia cestnej dopravy

V areáli leteckého múzea v Košiciach sa nachádza aj expozícia venovaná cestnej doprave, ktorú múzeum otvorilo v spolupráci s Veterán klubom CASSOVIA RETRO Košice. Výstava sa venuje prevažne historickým bicyklom, motocyklom, osobným a nákladným automobilom. Vozidlá sú najmä československej výroby.

Interaktívne výstavy

Okrem výstav lietadiel a leteckej techniky má múzeum aj interaktívne výstavy, ktoré umožňujú návštevníkom experimentovať s fyzikálnymi zákonmi, ktoré vplývajú na let lietadiel. Dozviete sa tu o základných princípoch letu, ako sú vzlet, pristátie, ovládanie či navigácia lietadiel. Samozrejmosťou múzea sú aj možnosti pre skupinové návštevy a vzdelávacie programy pre školy. Okrem toho sa tu organizujú lety s historickými lietadlami a simulátory letov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: STM - Múzeum letectva v Košiciach
 • Obec / Mesto: Košice
 • Ulica / Lokalita: Letisko Košice
 • PSČ: 04175
 • Okres: Košice
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.66827,21.23500
 • Geomorfologický celok: Košická kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Múzeá a galérie, Technické pamiatky, Vojenské objekty a pamiatky