Košický hrad sa rozkladá na vrchu Hradová nad Košicami. V súčasnosti hrad predstavuje už len ruinu a tak tu nájdeme len zvyšky hradných múrov. Miesto je však zasadené v peknom prírodnom prostredí s viacerými zaujímavosťami v blízkom okolí. Vďaka jeho dobrej dostupnosti je výlet k hradu vhodný pre celú rodinu.

Košický hrad

Ako sa dostať k hradu

Ku Košickéhmu hradu sa dostanete pešo z Košíc po žltej turistickej značke, no je to trocha zdĺhavejší výlet a tak je lepšie prísť k hradu autom, alebo autobusom do lokality s názvom Pod Vyhliadkovou vežou. Jedná sa o miesto, ktoré sa nachádza pred Kavečanmi v smere na zoologickú záhradu v Košiciach. Na mieste sa nachádzajú autobusové zastávky a tiež parkovisko pre autá.

Od parkoviska potom vedie ku Košickému hradu žltá turistická značka, na ktorú sa neskôr napája náučný chodník. Trasa vedie lesom, resp. lesoparkom. Zvládnuť by ste ju mali za zhruba 15 minút. Krátky výlet je nenáročný, vhodný aj pre deti. Dá sa sem prísť aj s kočiarom, keďže budete prechádzať po širšej, štrkovej lesnej ceste. Chodník je v noci dokonca osvetlený.

Pri ruinách Košického hradu

Za Košického hradu sa do súčasnosti toho veľa nezachovalo. Zo zvyškov hradu si možno pozrieť základy obranného múra a zvyšky trojuhoľníkovej bašty. Neďaleko týchto miest potom natrafíte ešte na pozostatky okrúhlej strážnej veže. Viac z hradu sme si tu už nevšimli.

Pri hrade sa potom nachádza viacero zaujímavostí, ktoré odporúčame si pozrieť. V areáli hradu sa nachádza drevený amfiteáter s posedením. Z hradu si môžete potom odbehnúť na vyhliadku v podobe vysunutého mostíka, prípadne na majestátnu rozhľadňu Hradová. Obe vyhliadky sa nachádzajú len pár minút chôdze od hradu. Pri hrade bola vybudované aj infocentrum a tiež menšie detské ihrisko. V okolí hradu potom prechádza náučný chodník s viacerými infopanelmi, z ktorých sa dozviete informácie o hrade a vrchu Hradová.

Košický hrad

O Košickom hrade

Košický hrad je situovaný na geograficky a strategicky dôležitom vrchu Hradová v pohorí Čierna hora, v nadmorskej výške 466 m n. m. Košický hrad mal patriť k plošne najrozsiahlejším hradom na Slovensku. Areál hradu s opevnením a skalným hrebeňom sa rozkladá na ploché 6,5 ha, čím ho zaraďuje na 4. miesto medzi slovenskými hradmi. Plocha chránená opevnením má dĺžku približne 670 m a šírku 450 m.

Najzaujímavejšie na hrade však je, že potenciálne veľkolepý hrad nikdy nebol dostavaný a dodnes je pomerne náročné nájsť o ňom zmienky v historických prameňoch. O tom, že hrad nebol nikdy dostavaný svedčí aj archeologický výskum z rokov 1995 – 1997. Ten potvrdil na základe nájdených predmetov, že hrad bol postavený len z polovice.

Košický hrad

Z histórie hradu

Na území Košického hradu stálo v neskorej dobe bronzovej opevnenie, ktoré sa v 9. - 10. storočí stalo slovanským hradiskom. Jeho múry zrejme poslúžili ako základný stavebný materiál na výstavbu hradu s výstavbou ktorého sa začalo okolo roku 1100. Dodnes to však nie je potvrdené a ani nie je potvrdené, kto s výstavbou začal.

Prvé potvrdené správy o hrade existujú až z konca 13. storočia, keď na hrade vládli Omodejovci. V roku 1374 Hradovú odkúpilo mesto Košice. Na prelome 14. a 15. storočia začalo mesto s prestavbou hradu na pevnosť s mohutnými baštami. V roku 1441 sa na Hradovej opevnili Jiskrovci. Po ich vytlačení v roku 1445 dal kráľovský kapitán Šimon Rozgoň pevnosť Hradovú zničiť.

Neskôr v stredoveku a včasnom novoveku (v 14. - 17. storočí) bol hrad využívaný najmä ako zdroj stavebného kameňa. Kameň tu priamo aj ťažili. Zvyšky ťažobných jám sú dodnes viditeľné popri celom hrebeni kopca aj na jeho západnom svahu. Množstvo jám v okolí hradu svedčí aj o intenzívnom banskom využití kopca po zániku hradu.

Košický hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Košický hrad je prístupný bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Košický hrad
 • Obec / Mesto: Košice
 • Ulica / Lokalita: Hradová
 • Okres: Košice
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.76190,21.23643
 • Geomorfologický celok: Čierna hora
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Voľnočasové lokality