Vyhliadková vež Hradová je majestátna rozhľadňa kovovej konštrukcie, ktorá sa týči na zalesnenom vrchu nad mestom Košice. Vyhliadková veža zaujme nielen svojou výškou, ale i výbornými kruhovými výhľadmi na šíre okolie. V jej tesnej blízkosti sa navyše nachádza viacero zaujímavostí, takže o zábavu tu isto nebudete mať núdze.

Vyhliadková veža Hradová

Ako sa dostať k vyhliadkovej veži

Vyhliadková veža Hradová sa nachádza severne nad mestom Košice na južnom výbežku pohoria Čierna hora. Rozkladá sa na kopci s názvom Hradová v nadmorskej výške 466 metrov. Je súčasťou miestneho lesoparku, ku ktorému sa dopravíte buď pešo z mesta, autobusovou dopravou, prípadne autom. Autom sa sem dostanete po ceste, ktorá vedie k zoologickej záhrade smerom na Kavečany. Zhruba na polcesty, v mieste kde sú autobusové zastávky je i odbočka na parkovisko, kde môžete nechať auto. Toto miesto má na mapách označenie ako Pod vyhliadkovou vežou.

Od parkoviska potom k vyhliadkovej veži vedie žlto značený turistický chodník. Jedná sa o nenáročnú prechádzku lesom. Zhruba v polovici trasy narazíte na okružný náučný chodník, ktorým prejdete okolo viacerých zaujímavostí. Ak však nemáte času nazvyš, nasledujte stále žltú turistickú značku, ktorá vás privedie priamo pod rozhľadňu. Kratučký výlet od parkoviska k vyhliadkovej veži Hradová trvá približne 10 – 15 minút. Trasa je mierne do kopca, no nič extra náročné. Pokojne sem prídete i s malými deťmi.

Vyhliadková veža na Hradovej

Vyhliadková veža vás zaujme svojou mohutnosťou. Na jej vrchol sa dostanete po zabezpečenom schodisku. Rozhľadňa má niekoľko vyhliadok. Tá najvrchnejšia je krytá strechou. Vyhliadky rozhľadne sú značne priestranné a tak sa tu zmestí dosť ľudí. Pravdepodobne nebudete mať problém s tlačenicou, že by ste sa nedostali k vašej obľúbenej svetovej strane.

Najvyššia vyhliadka je osadená viacerými výhľadovými tabuľami. Budete mať preto dobrý prehľad o okolitých vrchoch a iných zaujímavostiach. Vstup na vyhliadkovú vežu je mimochodom spoplatnený. Lístok si kúpite priamo vo veži.

Vyhliadková veža Hradová

Výhľady

Výhľady z rozhľadne na Hradovej sú fantastické, na všetky svetové strany. Tie najzaujímavejšie sú smerom na mesto Košice, ktoré tu budete mať doslova ako na dlani. Ak si chcete z diaľky lepšie poobzerať mesto, odporúčame si so sebou doniesť ďalekohľad, alebo teleobjektív ak fotíte.

Okrem Košíc potom dobre dovidíte aj na časť Košickej kotliny a niektoré okolité pohoria, ako napríklad na južnú časť Slanských vrchov. Z miesta sú tiež výhľady smerom do Čiernej hory, či na Volovské vrchy, napríklad na Kojšovskú hoľu.

Vyhliadková veža Hradová

O vyhliadkovej veži

Vyhliadková veža na vrchu Hradová meria 21,51 metrov. Má tri vyhliadky, ktoré sú vo výške 10,9 m, 13,5 m a 16,3 m. Výstavba veže bola dokončená v roku 1987. Veža zažila i rekonštrukciu v období rokov 2004 – 2005. Veža má oceľovú konštrukciu, doplnenú drevom, ktoré je použité ako nášľapná vrstva podlahy. Vrch rozhľadne je krytý drevenou ihlanovou strechou s plechovou krytinou.

Na mieste, kde v súčasnosti stojí vyhliadková veža, stála v minulosti 12 metrov vysoká drevená rozhľadňa z roku 1909. Rozhľadňa niesla názov „Rákociho rozhľadňa“, čo sa jej zrejme stalo osudným, keďže predstavovala symbol bývalej monarchie. Rákociho rozhľadňa preto bola v roku 1919 zbúraná neznámymi osobami.

V 30. rokoch 20. storočia tu bola ešte postavená triangulačná veža, ktorá však neslúžila na turistické účely. Vyhorela v roku 1944. Po vojne na mieste bola tiež vybudovaná drevená trigonometrická veža, ktorá sa zrútila v polovici 60tych rokov.

Vyhliadková veža Hradová

Zaujímavosti v okolí

Návštevu vyhliadkovej veže Hradová odporúčame spojiť s návštevou viacerých miest, ktoré sa nachádzajú blízko nej. Natrafíte tu napríklad na ďalšiu menšiu vyhliadku v podobe vysunutého mostíka. Kúsok pod rozhľadňou sa nachádzajú zvyšky Košického hradu. Nachádza sa tu tiež menší amfiteáter a infocentrum. Lokalitou prechádza okružný náučný chodník s viacerými infopanelmi. Lokalita je doplnená o viacero drevených sôch. Nájdete tu tiež menšie detské ihrisko.

Vyhliadková veža Hradová

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadková veža na Hradovej sa riadi otváracími hodinami na danú sezónu. Nie je preto sprístupnená po celý rok, ale len počas turistickej sezóny (máj - október). Za vstup sa platí (1,50 EUR / 0,50 EUR – deti a seniori).

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadková vež Hradová
 • Obec / Mesto: Košice
 • Ulica / Lokalita: Hradová
 • Okres: Košice
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.76140,21.23687
 • Geomorfologický celok: Čierna hora
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady