Skvelým miestom na nenáročné prechádzky, športové aktivity či oddych predstavuje mestský park v Košiciach, ktorý sa nachádza takmer priamo v samotnom centre mesta. V košickom mestskom parku je mnoho zaujímavých miest a zákutí na objavovanie, takže prísť sem môžete i na dlhší čas, napríklad s malými deťmi.

Mestský park Košice

Mestský park bol založený v 60. rokoch 19. storočia. Ešte pred tým tu však od konca 18. storočia boli kúpele s prameňom železitej vody, ktoré fungovali takmer jedno storočie. V polovici 19. storočia park predstavoval významnú spojnicu medzi centrom mesta a železnicou.

Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013, prešiel košický park výraznou revitalizáciou. Obnovili sa tu rôzne zariadenia, chodníky, osvetlenie a kultúrna infraštruktúra. Pribudli tu tiež viaceré ihriská, či informačné kiosky.

Ako sa dostať do parku

Mestský park v Košiciach sa nachádza východne od Hlavného námestia, pri železničnej a autobusovej stanici. Dostanete sa sem napríklad od Dómu sv. Alžbety po Mlynskej ulici. Tesne pred vstupom do parku prejdete cez atraktívny Most lásky, vedľa ktorého sa nachádza Jakabov palác. Vstupov do parku je však viacero, napríklad od Staničného námestia, prípadne pri Kunsthalle.

Prehliadka parku

Mestský park v Košiciach je ideálnym miestom na prechádzky. Naprieč parkom prechádza spleť viacerých chodníkov, ktoré lemuje osvetlenie. Po chodníkoch bez problémov prejdete aj s detským kočiarom. Sú tu asfaltové chodníky, i chodníky vybudované z menších kamenných kociek. Na niektorých miestach sú zase cesty štrkové. Pri chodníkoch je množstvo lavičiek, takže park je vhodný na prechádzku aj pre starších ľudí.

Počas prechádzky parkom natrafíte na množstvo pekných miest a drobných zaujímavostí. V parku sú dve jazierka, kde jedno je v jeho centre. Je osadené nedávno vynovenou plávajúcou fontánou. Z jazierka s fontánou vyteká umelý potok prostredníctvom menšieho upraveného koryta. Druhé jazero je viac prírodné a leží na okraji západnej časti parku. V jazierku plávajú lekná a ponad vodnú hladinu vytŕčajú na viacerých miestach vyššie trávy. Po jazierku sa promenádujú kačky.

Pri prehliadke parku natrafíte tiež na niekoľko pomníkov a sôch. Nesmú tu samozrejme chýbať ihriská, takže na svoje si prídu nielen deti, ale i dospelí, pre ktorých tu boli inštalované rôzne posilňovacie stroje. Počas potuliek parkom natrafíte tiež na most, ktorý prepája dve menšie návršia, ktorými prechádza chodník.

V košickom mestskom parku je tiež množstvo zelene, prevažne v podobe rôznych druhov stromov, ktoré sú tu vysadené buď jednotlivo, alebo v menších skupinkách. Stromy tu však nie sú na seba natlačené a tak priestor v parku je pomerne vzdušný. Tieň popod korunami stromov tu však v lete určite nájdete. V parku sú rozsiahle plochy s nakrátko pokosenou trávou, čo dozaista poteší všetkých, čo radi piknikujú.

Mestský park Košice

Ďalšie zaujímavosti v mestskom parku

Súčasťou areálu mestského parku je i viacero budov a športových zariadení. V parku sa nachádza historický pavilón v elegantnom švajčiarskom štýle, postavený v roku 1857. Postavený bol pre cisára Františka Jozefa a jeho manželku Sisi. Nachádza sa tu tiež hudobný pavilón z roku 1885.

V roku 1909 tu bol vybudovaný Korčuliarsky a tenisový pavilón (Villa Sandy). Pavilón má viacero tenisových dvorcov. Je možné tu tiež okrem korčuľovania vykonávať i ľahšiu atletiku. Nedávno tu prebehla obnova tohto areálu. Stavba je verejne prístupná, nachádza sa tu dokonca hotel s reštauráciou a kaviarňou. Ďalším športovým zariadením v parku je Mestské kúpalisko, ktoré tu vzniklo v roku 1937. Pristavená bola tiež krytá plaváreň v roku 1962, podľa plánov architekta Ladislava Greča.

Mestský park Košice

Otváracie hodiny a vstupné

Mestský park v Košiciach je otvorený po celý rok, avšak v stanovených časoch. Za vstup do parku sa neplatí.

Otváracia doba:

 • 1.4 – 30.9: 5 hod – 22 hod
 • 1.10 – 31.3: 6 hod – 21 hod

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Mestský park
 • Obec / Mesto: Košice
 • Ulica / Lokalita: Mestský park
 • PSČ: 04245
 • Okres: Košice
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.7238,21.2643
 • Geomorfologický celok: Košická kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kultúrne pamiatky, Parky a záhrady, Voľnočasové lokality