Koňova skala je atraktívna výhľadová skala, týčiaca sa nad vodnými nádržami Ružín a Malá Lodina v pohorí Čierna hora. Miesto zaujme najmä peknými výhľadmi, ktoré si vychutnáte po absolvovaní krátkeho výletu z neďalekej osady. To poteší najmä tých, čo na výlet nemajú veľa času, prípadne pre rodiny, ktoré nechcú trápiť svoje deti dlhými výstupmi.

Koňova skala - Čierna hora

Poloha

Lokalita Koňovej skaly leží uprostred pohoria Čierna hora v katastri obce Malá Lodina, na okraji osady, kde sa nachádza i menšie družstvo. Skala sa rozprestiera nad riekou Hornád v menšom meandri. Rieka je tu prehradená dvoma vodnými nádržami – Ružínom a Malou Lodinou.

Čo sa týka polohy, Koňova skala je mierne odľahlejším miestom v rámci Slovenska a leží mimo hlavných dopravných ťahov. Prísť sem môžete od Prešova, keď zídete z diaľnice smerom do Košíc a vyberiete sa do Kysaku a následne do Veľkej a Malej Lodiny. Prísť sem môžete i z Košíc po ceste ktorá vedie na Gelnicu, či Margecany, kde zhruba v polovici trasy, pred mostom cez vodnú nádrž Ružín, odbočíte na Malú Lodinu.

Na Koňovej skale

Koňova skala predstavuje skalný masív, ktorý je dobre viditeľný napríklad z mosta pri priehrade Ružín. Časť vrcholu skaly je tvorený trávnatou plošinou, obklopenou menšími stromami. Južnú časť ohraničuje les. Východná, prístupová strana, je tvorená rozsiahlejšou lúkou, po ktorej budete prechádzať, keď sa sem vyberiete z osady v Malej Lodine.

Výhľadová plošina sa mierne zvažuje a je zakončená strmými skalnými zrázmi. Je tu však dosť miesta a tak nie je problém si tu rozložiť napríklad deku a užívať si pekné výhľady. V niektorých miestach tu na povrch vybiehajú menšie skalné šošovky, ktoré môžu teoreticky slúžiť ako nepraktické posedenie. Na vrchole skaly sa už nič ďalšie nenachádza, čo by stálo za zmienku. Škoda že tu absentuje informačný panel, z ktorého by sme sa niečo dočítali o mieste. Takto si budete musieť vystačiť len s výhľadmi.

Koňova skala - Čierna hora

Výhľady

Výhľady z Koňovej skaly sú veľmi atraktívne. Kvôli prítomnosti stromov a lesa sú len zhruba 180 stupňové, no napriek tomu nesklamú. Kochať sa tu budete môcť pohľadom na priehradu Ružín a priľahlú nádrž Malá Lodina. Zajmú tiež pohľady na kopce Čiernej hory s dominantným skalným masívom vrcholu Sivec. Vzhľadom na orientáciu vyhliadky (južný a západný smer), počas poludnia tu môže svietiť nepríjemné protisvetlo. Orientácia skaly je však výborná na pozorovanie západov slnka.

Koňova skala - Čierna hora

Trasa od družstva v Malej Lodine na Koňovu skalu

Na Koňovu skalu sa najpraktickejšie dostanete po žltej turistickej značke z Malej Lodiny – ideálne od družstva, ktoré sa nachádza neďaleko mosta, cez miestnu vodnú nádrž. Nachádza sa tu menšia osada a potok Ružínok, ktorý sa tu vlieva do vodnej nádrže. Ak sa vám podarí, auto môžete nechať odparkované niekde pri štrkovej ceste, ktorá tade prechádza.

Od družstva vedie až takmer ku Koňovej skale žltá turistická značka naprieč rozsiahlejšou lúkou, ktorej okraj zasahuje i na vrchol samotnej skaly. To, že ste na správnej ceste, poznáte podľa značenia, ktoré je napríklad na oplotení družstva, alebo na jednom zo stromov uprostred lúky.

Koňova skala sa potom nachádza na vrchu kopca, ktorý budete musieť zdolať a tu sa tiež budete musieť odpojiť od turistickej značky. Lúka v týchto miestach končí a k vyhliadke sa dostanete po prekonaní úseku so stredne vysokou trávou s prímesou krovín a roztrúsených nižších stromov. Miesto bohužiaľ nie je nijako značené a preto poslúži vhod gps navigácia. My sme však s orientáciou problém nemali.

Koňova skala - Čierna hora

Náročnosť

Výlet na Koňovu skalu od družstva v Malej Lodine nie je náročný a je preto vhodný aj pre malé deti. Trasa síce vedie do kopca, no prechádzať budete len po dobre schodnej lúke po širšej ceste, ktorá sa dá vyjsť aj na horskom bicykli. Pohyb po vrchole skaly nie je tak isto náročný. Vyhliadková plošina je vcelku široká, avšak neodporúčame chodiť na jej okraj, kde sa už nachádzajú strmejšie zrázy. Platí to najmä ak sem prídete s malými deťmi.

Koňova skala - Čierna hora

Otváracie hodiny a vstupné

Koňova skala je prístupná po celý rok bez obmedzení a platenia.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Koňova skala
 • Obec / Mesto: Malá Lodina
 • Ulica / Lokalita: Koňova skala
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.86435,21.09972
 • Geomorfologický celok: Čierna hora
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady