Kúpele Štós sú menšie klimatické kúpele, ležiace uprostred kopcov Volovských vrchov, neďaleko mestečka Medzev. V kúpeľoch sa liečia najmä choroby dýchacích ciest a pohybového ústrojenstva, či niektoré choroby z povolania. Miesto je však atraktívne aj z hľadiska kratšieho výletu, či už na prechádzku, alebo pohodový relax v prírodnom prostredí.

Kúpele Štós

Ako sa dostať do kúpeľov

Kúpele Štós sa rozkladajú západne od mesta Medzev nad obcou Štós. Ležia na ceste ktorá vedie zo Štósu smerom na Smolník. Kúpele sú v rámci Slovenska síce horšie dostupné, keďže ležia pomimo hlavných dopravných ťahov, nie je však príliš komplikované sem prísť aspoň z oblasti Košickej kotliny, prípadne od Gelnice, alebo Rožňavy. Pripravte sa však na točitejšiu cestu.

Samotné kúpele sa potom nachádzajú nad obcou Štós v smere na Smolník. Zhruba 3 kilometre za Štósom je odbočka na kúpele v jednej z ostrých zákrut. Tu sa budete musieť vybrať rovno. Miesto poznáte podľa prítomnosti Bowling clubu, ktorý sa nachádza hneď za odbočkou. Tesne pred vstupom do kúpeľov sa potom rozkladá parkovisko. Kúsok vyššie je i autobusová zastávka.

Prehliadka kúpeľov Štós

Štós-kúpele ležia prevažne v lesnatom prostredí v kopcovitejšom teréne. Kúpeľom dominuje atraktívny park v okolo ktorého sa nachádzajú kúpeľné budovy, či ubytovacie zariadenia. Kúpele nie sú veľké a tak ich prejdete vcelku rýchlo.

Na začiatku kúpeľov natrafíte na Kostol najsvätejšieho srdca Ježišovho. Následne prejdete okolo Inhalatória a liečebného domu Tatranka. Pod nimi sa rozkladá park s fontánkou, do ktorého vedie viacero schodísk. V parku sú inštalované viaceré sochy slovenských dejateľov. Je tu i busta Róberta Kompordaya, zakladateľa kúpeľov Štós. Neďaleko nej sme si všimli i menšie jazierko so sochou Laca Novomeského. Vyše neho je ďalšie jazierko. Ďalej sa už nachádza les, na okraji ktorého je kúpeľný objekt Vila Bratislava s atraktívnou kúpeľnou architektúrou.

Hlavná budova štóskych kúpeľov – Kúpeľný dom Komporday sa nachádza južne od parku. V budove je recepcia s kaviarňou a reštauráciou a samozrejme s možnosťou ubytovania. Priamo v budove je možné absolvovať viacero wellness a liečebných procedúr. V priestoroch budovy sa nachádza i fitness centrum, vitálny vodný svet, plavecký bazén a ordinácie lekárov. Vedľa kúpeľného domu je Dom oddychu a za budovou je upravený priestor s jazierkom. V týchto miestach bola kedysi vybudovaná prvá tradičná fínska sauna.

Kúpele Štós

O Kúpeľoch Štós

Kúpele Štós sú klimatické kúpele v ktorých sa liečia: ochorenia dýchacích ciest, onkologické choroby, duševné choroby a choroby z povolania, choroby súvisiace s poruchami látkovej výmeny a s poruchami žliaz s vnútornou sekréciou.

Kúpele sa vyznačujú ovzduším, ktoré neobsahuje aerosóly umelého pôvodu a je tu tiež vhodná mikoklíma, ktorá vyniká čistotou a sviežosťou vzduchu. V lokalite sa nachádza množstvo vzácnych druhov drevín a kvetov. Štóske kúpele majú údajne ako jediné na Slovensku liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia.

Kúpele Štós boli založené v roku 1883 Róbertom Kompordayom, ktorý bol veľký propagátor vodoliečby. Výraznejšie sa však o kúpeľoch začalo hovoriť až po roku 1888, keď tu pôsobil vynikajúci lekár Dr. Dezider Czirfusz. V roku 1963 tu bola vybudovaná prvá klasická fínska sauna na území Československa, ktorá po rekonštrukcii a modernizácii slúži dodnes.
Otváracie hodiny a vstupné

Areál Kúpeľov Štós je prístupný po cely rok, bez obmedzení a poplatkov.

Kúpele Štós

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kúpele Štós
 • Obec / Mesto: Štós
 • Ulica / Lokalita: Štós-kúpele
 • PSČ: 04426
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.7210,20.7919
 • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kúpele, Voľnočasové lokality