Gotický kamenný most svätého Gottharda pri obci Leles je netradičná atraktivita v podobe historického mosta, ktorý začína a vedie nikam. Je to z toho dôvodu, že v minulosti sa v týchto miestach nachádzalo jedno z ramien rieky Tisa. V súčasnosti tu nenájdete ani rieku a ani cestu. Môžete si tu však spraviť krátku zastávku a pozrieť sa na túto nevšednú zaujímavosť. V súčasnosti je most zaradený v zozname slovenských technických pamiatok.

Most sv. Gottharda - Leles

Ako sa dostať k mostu sv. Gottharda

Most sv. Gottharda sa nachádza západne od obce Leles, pred križovatkou ciest, ktoré smerujú do neďalekého mesta Kráľovský Chlmec. Most sa nachádza po ľavej strane cesty z obce Leles. Je tu i odstavná plocha pre autá, či autobusy. Prísť sem však môžete aj pešo, prípadne na bicykli z Lelesa. Miesto sa nachádza veľmi blízko obce, takže po ceste nebudete musieť chodiť dlho. Odhadom 200 metrov od posledného chodníka.

Pri moste sv. Gottharda

Historický most sa rozkladá na okraji neveľkého lesíka, uprostred mŕtveho ramena rieky Tisa. Most je sčasti porastený drobnou vegetáciou, no nie je to nič hrozné. Most aj okolie môžete bez problémov preskúmať. Ešte pred vstupom na most natrafíte na infopanely s informáciami o moste, obci Leles a o chránenej krajinnej oblasti Latorica. Vedľa infopanelov sa nachádza kovový kríž.

Na moste sv. Gottharda si hneď všimnete 4 oblúky – 2 krajné sú väčšie a 2 stredné sú menšie. Most nám prišiel v „akceptovateľnom“ stave, no na viacerých miestach sa mu už mierne narúšala a rozpadala konštrukcia. Prechod po moste je však bezproblémový. Okrem mosta a vyššie spomínaných „drobností“ sa tu už nič ďalšie nenachádza, takže lokalitu si viete pozrieť vcelku rýchlo.

Most sv. Gottharda - Leles

Zaujímavosti o moste sv. Gottharda

Kamenný most sv. Gottharda bol postavený v gotickom slohu v 14. storočí. Patrí medzi najstaršie zachované kamenné mosty na Slovensku. Na internete sa dočítate, že sa predpokladá, že je dokonca tým najstarším. Most sv. Gottharda je postavený z bridlicového andezitu z Chlmeckýh pahorkov. Most meria 70 metrov, jeho šírka je 5 metrov a má 4 oblúky. Most v roku 1994 prešiel rekonštrukciou, vďaka financiám z fondu Pro Slovakia.

Most sv. Gottharda dostal svoj názov v roku 1802 od mníchov, keď tunajší leleský kláštor prevzal rád premonštrátov z Čiech, ktorý sem priniesol kult sv. Jána Nepomuckého a sv. Gottharda. Most bol osadený sochou sv. Gottharda, ktorá stála pri moste až do roku 1948.

Kedysi na tomto mieste most premosťoval rieku Tisu, resp. koryto jej ramena s názvom Tica. Rameno však v dôsledku vodohospodárskych úprav po 2. sv vojne vyschlo. V súčasnosti výška vody v mŕtvom ramene kolíše v závislosti od výdatnosti zrážok a od záplav neďalekej rieky Latorica. Počas našej návštevy bolo rameno suché.

Most sv. Gottharda - Leles

Otváracie hodiny a vstupné

Most sv. Gottharda je voľne prístupný po celý rok. Neplatí sa za vstup, neplatí sa ani za parkovanie vedľa mosta.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Most svätého Gottharda
 • Obec / Mesto: Leles
 • Ulica / Lokalita: Most svätého Gottharda
 • Okres: Trebišov
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.46729,22.01631
 • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Mosty, Technické pamiatky