Tak trochu netradičnou geografickou zaujímavosťou je trojhraničný bod medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou. Nachádza sa na samom okraji juhovýchodného Slovenska a tak toto miesto bude pravdepodobne mimo hľadáčika väčšiny ľudí. Miesto samo o sebe príliš zaujímavé nie je, keď to porovnáme s inými slovenskými trojmedziami, prísť sem preto odporúčame skôr geografickým nadšencom.

trojmedzie slovensko madarsko ukrajina 200922 14 45 P3030592

Ako sa dostať k slovensko-maďarsko-ukrajinskému trojmedziu

Pokiaľ nemáte auto, tak prísť k trojmedziu bude asi menší logistický problém. Je totiž potrebné dopraviť sa do obce Malé Trakany, ktorá sa nachádza južne od mesta Čierna nad Tisou na krajnom juhovýchode Slovenska. V meste je aspoň vlaková stanica, keďže sa tu nachádza významné železničné prekladisko. Z tade sa treba dostať autobusom do obce Malé Trakany. Z juhovýchodnej časti obce potom skoro až k trojmedziu vedie asfaltka, ktorú využívajú zväčša cyklisti, prípadne ľudia, čo sa chodia kúpať k rieke Tisa, ale k tomu sa ešte vrátime neskôr.

Ak máte auto, tak navigácia je jednoduchšia. Stačí sa dostať na vyššie spomínanú asfaltku z obce Malé Trakany. V mieste kde končí asfaltka a začína cesta, pozostávajúca z betónových blokov môžete nechať odparkované auto. Kúsok poniže tohto miesta sa mimochodom zvyknú chodiť ľudia kúpať do rieky Tisa. Nachádzajú sa tu totiž piesčité pláže a ľudia sa sem chodia rekreovať. Nie je to síce ako pri mori, ale tak lepšie ako drôtom do oka :). Keď sme tu boli my, tak koryto rieky bolo značne vyschnuté, takže veľa kúpajúcich sme tu nestretli. Navyše už bol koniec septembra. Každopádne, ak už sa chystáte k trojmedziu, môžete sa tu zastaviť. Je to v podstate skoro pri ceste.

Na samotne trojmedzie potom treba pokračovať po betónovej ceste. Po chvíli sa dostanete na okraj lesa. Lesom prejdete za pár minút a ďalej budete pokračovať popri poliach až k samotnému trojhraničnému bodu. To že sa blížite k trojmedziu poznáte aj podľa toho, že je tu nainštalovaných viacero kamier. Trasa od miesta, kde začína betónová cesta k tromedziu zaberie zhruba 15-20 minút. Je vhodná aj pre deti.

Trojmedzie - Slovensko, Maďarsko, Ukrajina

Trojhraničný bod medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou

Trojštátie medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou v princípe ničím nezaujme. Nachádza sa tu monolit so slovenským štátnym znakom, zopár hraničných kameňov a kamier a to je asi tak všetko. Samotný trojhraničný bod sa zrejme nachádza niekde uprostred rieky Tisa. K nej mimochodom môžete prísť úplne a pozrieť sa na druhý breh, do susednej krajiny.

Lokalitu so pozriete pomerne rýchlo, keďže nie je tu nič, čo by zaujalo. Je to trocha škoda, ak to porovnáme napríklad s trojhraničým na slovensko-maďarsko-rakúskej hranici, alebo slovensko-poľsko-českej hranici, kde je aspoň posedenie a drevený altánok.

trojmedzie slovensko madarsko ukrajina 200922 14 45 DSC 0211

Otváracie hodiny a vstupné

Trojmedzie medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou je prístupné bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Trojmedzie - Slovensko, Maďarsko, Ukrajina
 • Obec / Mesto: Malé Trakany
 • Ulica / Lokalita: Trojmedzie - Slovensko, Maďarsko, Ukrajina
 • Okres: Trebišov
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.40328,22.15376
 • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Geografické zaujímavosti, Kuriozity