Nevšednú atrakciu na krajnom juhovýchode Slovenska predstavujú Malohorešské vínne pivnice pri obci Malý Horeš. Jedná sa o súbor unikátnych tufových vínnych pivníc, ktoré sa rozkladajú v príjemnom agátovom hájiku. Počas mája sa tu pravidelne konajú ochutnávky vín. Miesto je však vhodné aj na pohodovú prechádzku v netradičnom prostredí.

Malohorešské vínne pivnice

Ako sa sem dostať

Malohorešské vínne pivnice sa rozprestierajú tesne za obcou popri ceste vedúcej do neďalekého mestečka Kráľovský Chlmec. Pivnice ležia po ľavej strane cesty. Je možné tu odparkovať auto, no bez problémov sa sem dostanete i pešo z centra obce, za nejakých 15-20 minút.

Prehliadka lokality

Malohorešské vínne pivnice, resp. pivničky sú roztrúsené v agátovom háji, naprieč ktorým vedú chodníky, podobné lesným cestičkám. Sú však dobre schodné a v princípe by sa tu mal dať tlačiť i detský kočiar. Pivničky sú doslova na každom rohu a majú rôzne dizajnované vstupy. Niektoré majú naozaj netradičnú vzhľad. Nájdete tu však i opustené pivnice, do viacerých sa dá dokonca vstúpiť.

Lokalita je tiež doplnená o niekoľko miest vhodných na posedenie, či dokonca opekanie. Je tu viacero altánkov a prístreškov, takže sa tu dá i schovať v prípade núdze. Netušíme však či dané prístrešky sú súčasťou verejného priestranstva, alebo súčasťou nejakého pozemku. Ťažko sa to odhaduje.

Pri potulkách areálom sme narazili na niečo, čo pripomínalo amfiteáter. Okolo bolo aj viacero lavičiek, no boli mierne zarastené trávou. Je však možné že sa miesto využíva na rôzne kultúrno-spoločenské akcie, akurát my sme tu boli v čase, keď sa tu nič dlhšie nekonalo. Pod amfiteátrom narazíte panel s mapou areálu. Na ňom sme napočítali 82 vstupov do pivníc. Nájdete tu tiež informácie o obci Malý Horeš a o vinárstve v tejto oblasti.

Malohorešské vínne pivnice

Zaujímavosti o Malohorešských vínnych pivniciach

Malohorešské vínne pivnice predstavujú najväčší vínny komplex pivníc v celom Medzibodroží. Mnohé z nich boli postavené v 16. storočí. Podľa miestnej legendy, vyhĺbené priestory pôvodne slúžili miestnemu obyvateľstvu ako skrýša, počas tatárskych nájazdov. Neskôr boli prebudované na vínne pivnice.

Nájdete tu vyše 80 vchodov, ktoré skrývajú viac ako 340 vínnych pivníc (na internete sme našli informáciu dokonca o 380 pivniciach). Pivničky sú vyhĺbené v tufe, no mnohé ich vchody sú obložené andezitom. V jednom vchode sa môže skrývať viacero pivníc, ktoré majú stabilnú teplotu po celý rok. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 10 – 12 stupňov Celzia, čo prospieva dozrievaniu a aj uskladneniu miestnych vín.

Malohorešské vínne pivnice

Vôňa agátu – Dni otvorených pivníc

V lokalite Malohorešských vínnych pivníc sa pravidelne koná akcia „Vôňa agátu – Dni otvorených pivníc“, kde môžete prísť ochutnať miestne vína a ďalšie dobroty. Podujatie je doplnené o bohatý kultúrny program. Súčasťou podujatia je tiež občerstvenie, jarmok, či rôzne aktivity pre deti. Akcia sa zvykne konať v máji.

Otváracie hodiny a vstupné

Malohorešské vínne pivnice je možné prísť si pozrieť počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup a ani parkovanie sa neplatí. V prípade, že sa tu konajú rôzne akcie a podujatia, je lepšie si pozrieť informácie o vstupe na webovej stránke obce Malý Horeš.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Malohorešské vínne pivnice
 • Obec / Mesto: Malý Horeš
 • Ulica / Lokalita: Malohorešské vínne pivnice
 • Okres: Trebišov
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.40428,21.95157
 • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kuriozity, Voľnočasové lokality