Hrad Veľký Kamenec predstavuje azda najvýraznejšiu dominantu obce Veľký Kamenec. Tento neveľký hrad, ktorý dnes predstavuje už len ruinu, leží v jej východnej časti na menšom kopci. Na hrad Veľký Kamenec sa dá podstúpiť nenáročná prechádzka priamo z obce. Okrem hradu si tu tiež užijete aj nejaké tie výhľady.

Hrad Veľký Kamenec

Z histórie hradu

Hrad Veľký Kamenec, podobne ako množstvo ďalších slovenských hradov, bol postavený v 13. storočí ako reakcia po tatárskom vpáde. Hrad od roku 1280, vrátane obce vlastnili synovia šľachtica Šimona. V roku 1283 sa rodina s majetkom podelila tak, že vinice a usadlosti dostal rod Sóosovcov a druhú polovicu dostal rod zo Stredy nad Bodrogom. Tieto dve rodiny viedli desaťročia boje o vlastníctvo hradu. Hrad Veľký Kamenec v roku 1451 dobylo vojsko Jána Jiskru, ktorý ho obsadil na ďalších 8 rokov, až kým ho v boji získal Ján Huňady.

V dôsledku týchto udalostí vtedajší majitelia Sóoaovci vykonali na hrade opravy a dobudovali opevnenie. V 17. storočí sa vtedajší majiteľ hradu Juraj Soós zúčastnil Vesselényiho povstania, preto jeho hrad v roku 1672 cisárske vojsko zbúralo. V súčasnosti hrad predstavuje už len ruinu, z ktorej sa zachovalo niekoľko múrov a bášt.

Ako sa dostať na hrad Veľký Kamenec?

Na hrad Veľký Kamenec sa dostanete zo západnej časti, prípadne od jeho severu. V prípade, že sa sem vydáte od západu, budete prechádzať okolo miestneho, mierne zničeného kaštieľa. K hradu vedú vyšľapané chodníky. My sme vybehli od kaštieľa na kopec len tak na slepo. Kopec nie je príliš veľký a tak sme sa ku hradu dostali za pár minút. Kopec bol síce porastený trávou a chodníky nebolo úplne vidno, no s výstupom sme problém nemali.

K hradu Veľký Kamenec môžete vybehnúť zo severného smeru od kostola, ktorý sa pod hradom nachádza. Na hrad opäť vedú vyšľapané chodníky. My sme tento variant volili ako zostupovú trasu. Či už pôjdete na hrad od kostola, alebo kaštieľa, výstup zaberie 2-3 minútky. Detský kočiar síce k hradu asi nevytlačíte, no prísť sem môžete aj s menšími deťmi, keďže výstup je veľmi krátky. Je síce do kopca, no jedná sa doslova o minútovú záležitosť. Ak ste prišli autom, môžete ho nechať odparkované pod kostolom pod výstupovými schodíkmi, prípadne niekde v obci.

Hrad Veľký Kamenec

Na hrade Veľký Kamenec

Z hradu Veľký Kamenec sa toho veľa nedochovalo. Nájdete tu jeden kompaktný celok v podobe akejsi veže (bašty) s priľahlým múrom. Oproti nej sú potom tiež nie až tak dochované zvyšky zrejme ďalšej veže a múra. Ťažko povedať, či sa o hrad niekto stará. Fakt však je, že tie zvyšky z hradu čo ostali zatiaľ stoja. Kto vie ako dlho. Hrad aspoň nezarastá drevinami, keďže kopec na ktorom stojí je prevažne trávnatý.

Hrad veľa zákutí nemá a tak ho prejdete vyslovene za pár minút. Na hrade sa nenachádza žiaden infopanel, no pod hradom, pri kostole sme si všimli drevenú tyč, na ktorej bol strohý popis hradu s QR kódom s odkazom na web, kde si o hrade prečítate o pár riadkov viac. Pri kostole je mimochodom ešte akýsi drevený stĺp, resp. pomník, či pamätník v maďarčine.

Hrad Veľký Kamenec

Výhľady

Hra Veľký Kamenec, vzhľadom na to, že je situovaný na kopci, ponúka fajn výhľady, prevažne na obec Veľký Kamenec a jej blízke okolie. Výhľady sú zväčša nížinného charakteru, do Východoslovenskej roviny. Časť výhľadov je potom na protiľahlú vyvýšeninu na ktorej si všimnete kostolík a zopár viníc. Severne potom badať výbežky Zemplínskych vrchov. Keďže sa nachádzate takmer na hraniciach s Maďarskom tak uvidíte i do tejto krajiny. Jedná sa však o vyslovene rovinatú oblasť Maďarska a tak výhľadové scenérie týmto smerom sú mierne monotónne.

Hrad Veľký Kamenec

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Veľký Kamenec je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup na hrad a neplatí sa ani za parkovanie v obci, či pod hradom.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Veľký Kamenec
  • Obec / Mesto: Veľký Kamenec
  • Okres: Trebišov
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.35876,21.80804
  • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady