Sivec je parádny vyhliadkový vrchol nad Košickými Hámrami v pohorí Čierna hora, ktorý sa vypína nad vodnou nádržou Ružín. Jedná sa o skalné bralo, ktoré je síce úzke avšak vcelku dlhé a s trochou šikovnosti sa po ňom dá i poprechádzať. Sivec je z nášho pohľadu jedno z najkrajších vyhliadkových miest v Košickom kraji a preto sa ho určite oplatí navštíviť, ak už sa v okolí Ružína nachádzate.

Sivec - Čierna hora

Poloha

Vrch Sivec sa nachádza zhruba v strede Čiernej hory, v západnej časti pohoria. Toto nie príliš známe pohorie sa rozprestiera severne od Košíc, smerom na Margecany. Preteká ním rieka Hornád, na ktorej tu bola vybudovaná vodná nádrž, ktorá je veľmi dobre viditeľná z vrcholu Sivca. Okolo prechádza cesta, ktorá prepája Košice, Gelnicu, Margecany a niekoľko ďalších dedín. 

Sivec - Čierna hora

Z kade vyraziť na Sivec

Na Sivec sa zväčša vyráža z rekreačnej oblasti Košické Hámre, ktorá je súčasťou obce Košická Belá. Košické Hámre boli v minulosti obec, ktorá bola neskôr zaplavená vodou, kvôli vybudovanej vodnej nádrži Ružín. Dnes sa tu nachádza menšie rekreačné stredisko. To sa nachádza priamo pri vodnej nádrži Ružín. Nachádza sa tu most, ktorým sa dostanete z jednej strany vodnej nádrže na druhú. Je tu rázcestník s názvom Vodná nádrž Ružín most od ktorého vedie turistická značka priamo na vrchol Sivca. Výlet z týchto miest na Sivec je dobré spojiť s návštevou Drienkovej skaly, nie je to úplne po ceste, ale nie je to zas až taká veľká zachádzka. Drienková skala je tiež veľmi dobré výhľadové miesto.

Alternatívne sa na Sivec dá ešte dostať od vodnej nádrže Malá Lodina, čo je menšia vodná nádrž za obcou Malá Lodina a susedí s Ružínom. Bola vybudovaná ako vyrovnávacia vodná nádrž pre vodné dielo Ružín. Výlet na Sivec z týchto miest však je o dosť dlhší a preto menej praktický. Ak však neviete čo s časom, môžete vyskúšať i túto variantu.

Sivec - Čierna hora

Vrchol Sivca

Vrchol Sivca predstavuje pretiahnutý skalný hrebeň v dĺžke niekoľko sto metrov. Časť hrebeňa je zalesnená, prípadne pokrytá menšími stromami. Turistov však poteší že severná časť hrebeňa je bez stromov a tak tento úsek predstavuje veľmi dobrú vyhliadku. V týchto miestach sú skaly zväčša pokryté len nižšími, maximálne stredne vysokými trávami a tak sa po hrebeni dá i prejsť. Nemusí to byť však pre každého, keďže okolo sú strmé zrázy a hrebeň nie je príliš široký.

Časťou hrebeňa potom prechádza vyšľapaný chodníček, ktorý sa na skalách postupne vytráca. Na hrebeni potom nájdete drobný box s návštevnou knihou. Lavičky, či prístrešok tu nehľadajte, no dá sa v pohode posedávať vyčnievajúcich skalách.

Hrebeň Sivca sme si prešli kým nám prišiel ešte rozumne „široký“. Postupne sa totiž zužuje, čo výrazne znepríjemňuje pohyb. Ak by sem prišlo viacero ľudí, pohyb po hrebeni to dosť obmedzí, keďže vyhýbať sa tu ľuďom by mohlo byť dosť nebezpečné. Pohybovať sa po hrebeni preto nemusí byť pre každého. Ak sa necítite, je lepšie sa zdržiavať v širšej časti hrebeňa.

Sivec - Čierna hora

Výhľady

Sivec ponúka mimoriadne atraktívne na väčšinu svetových strán – okrem juhu. Doslova ako na dlani tu budete mať údolie vodnej nádrže Ružín spolu s priľahlými kopcami Čiernej hory a susediacich Volovských vrchov. Ak si do toho zarátame fotogenický hrebeň Sivca, tak čo sa týka výhľadov, určite budete nadšení.

Sivec - Čierna hora

Trasa od Vodnej nádrže Ružín, most na Sivec

Výlet na Sivec môžete začať od vodnej nádrže Ružín, z miesta kde most prechádza z jednej strany nádrže na druhú. Prechádza tade cesta smerujúca z Košíc na Veľký Folkmar a Gelnicu, či Margecany. Nájdeme tu menšie rekreačné stredisko s penziónmi, či hotelom. V rekreačnom stredisku môžete nechať zaparkované auto a následne sa vybrať po zelenej turistickej značke, ktorá vás privedie až pod vrchol Sivca.

Spočiatku prejdete okrajom akejsi záhradkárskej oblasti (či rybárskej osady?).V týchto miestach by sa teoreticky dalo tiež zaparkovať auto pri plote, kde je užšia odstavná plocha a ušetriť pár minút výstupu. Veľa áut sa tu však nezmestí. Tu narazíte tiež na odbočku do lesa (po ceste si iste všimnete smerovník, ktorý vás navedie správnym smerom). V týchto miestach je pomerne široká štrková cesta, takže pohyb lesom je bez väčší ťažkostí.

Zhruba v tretine trasy potom budete mať možnosť odbočiť smerom na Drienkovú skalu (žltá značka), prípadne pokračovať ďalej na Sivec (zelená značka). My sme si výlet spestrili i s návštevou Drienkovej skaly, čo nám zobralo ani nie hodinu času navyše.

Ak však nemáte veľa času, pokračujte ďalej po zelenej, až sa dostanete na rozsiahlejšie lúky, kde narazíte na pripájajúci sa chodník. Je to chodník, ktorým by ste prišli z Drienkovej skaly. Narazili sme tu i na niekoľko drevených smerovníkov, čo nám uľahčilo orientáciu. Pokračujte ďalej v smere šípky. Po chvíli sa dostanete opäť do lesa. Prídete na rázcestník Priehyba pod Sivcom. Je tu niekoľko infopanelov, posedenie a ohnisko. Môžete sa tu chvíľu zastaviť a načerpať energiu.

Na samotný vrchol Sivca sa potom odpojíte od zelenej značky a vyberiete sa po žltej, ktorá vás privedie na hrebeň. Tu sa trasa viac zostrmí a postupne sa chodník zúži. Táto záverečná časť výstupu je ku koncu i technickejšia a aj terén je tu strmejší. Na chodníku sa začne vyskytovať čoraz viac skál. Postupne sa dostanete na hrebeň Sivca, ktorý bude spočiatku lesnatý, no za miestom, kde je návštevná kniha les postupne ubudne, a tak sa budete môcť kochať výhľadmi.

Výstup na Sivec z lokality Vodná nádrž Ružín, most zaberie zhruba 1,5 – 2 hodiny v závislosti od kondície. Nastúpate zhruba 460 výškových metrov. Ak by ste návštevu Sivca chceli spojiť s návštevou Drienkovej skaly, pripočítajte si zhruba 40 minút navyše. Výlet nám prišiel pohodový s trochou adrenalínu na záver v podobe „technickejšieho“ pohybu na hrebeni.

Sivec - Čierna hora

Náročnosť

Výstup na Sivec pre typického turistu bude predstavovať menej náročný výlet so spestrením v podobe pohybu technickejšími miestami na hrebeni. Menej zdatní turisti sa počas výstupu i zapotia, keďže na vrchol budete neustále stúpať do kopca. Väčšinu trasy sa však budete pohybovať po širokej štrkovej, alebo lesnej ceste. Až záverečných niekoľko sto metrov výstupu je viac technických, podobne aj pohyb po hrebeni Sivca. Nemusí to byť pre každého, najmä pre tých čo sa boja výšok.

Na vrchol Sivca môžete vyjsť aj s deťmi, keďže sa nejedná o fyzicky extrémne náročnú túru. Je však dobré ak má dieťa skúsenosti s turistkou a kopce mu nerobia problém. Tak isto by namalo mať strach z výšok. Na vrchole však treba na dieťa dávať mimoriadny pozor, keďže je tu veľa miest z ktorých sa dá spadnúť. Ešte by sme chceli upozorniť na to, že po daždi sa môže na skalnom hrebeni šmýkať a tiež tu môže fúkať veľmi silný vietor. Vybrať sa na Sivec je preto lepšie za dobrého počasia.

Sivec - Čierna hora

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Sivec je prístupný po celý rok, bez obmedzení. Nachádzate sa však v prírodnej rezervácii a tak by ste mali dodržiavať isté pravidlá (nechodiť mimo turistických značiek, neklásť oheň, trhať kvety a pod.). Vstupné sa neplatí a neplatí sa ani za parkovanie pri Ružíne.

Sivec - Čierna hora

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Sivec
 • Obec / Mesto: Malá Lodina
 • Ulica / Lokalita: Sivec
 • Okres: Košice-okolie
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.8488,21.0998
 • Geomorfologický celok: Čierna hora
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady