Drienková skala predstavuje menšiu skalnú vyhliadku v pohorí Čierna hora, ktorá sa týči nad vodnou nádržou Ružín. Skala sa nachádza neďaleko známejšieho vrcholu Sivec a tak sa vyslovene žiada spojiť návštevu obidvoch miest do jedného výletu. Samotná Drienková skala svojim návštevníkom poskytuje veľmi pekné výhľady smerom k vodnej nádrži a na blízke okolie.
Na Drienkovú skalu vedie turistický chodník od menšej rekreačnej oblasti, ktorá sa nachádza pri moste cez vodnú nádrž Ružín. Výlet sem nám prišiel dosť pohodový a vcelku rýchly, čo je dobrá správa, najmä ak nemáte príliš času nazvyš. Aj preto môžeme výlet na Drienkovú skalu považovať ako vhodný aj pre menej zdatných turistov.
Drienková skala je v rámci Slovenska trocha menej dostupnou lokalitou, hoci neleží až tak ďaleko od Košíc. Prísť sem môžete po ceste, ktorá spája Košice s Gelnicou. Ide o kľukatiacu sa cestu, ktorá prechádza atraktívnym prostredím, na rozhraní Volovských vrchov a Čiernej hory. Určite sa jedná pre väčšinu obyvateľov Slovenska o menej známy a najmä neopozeraný kút našej krajiny.
Alternatívne sem okrem smeru z Košíc a Gelnice môžete prísť i od Prešova. Cesta je nemenej zaujímavá a vedie v závere naprieč pohorím Čierna hora, popri vodnej nádrži Ružín. V okolí vodnej nádrže je viacero zaujímavostí a tak okrem Drienkovej skaly, či neďalekého Sivca môžete podstúpiť viacero výletov.
Na Drienkovej skale
Samotná Drienková skala je sčasti odlesnená s dobrými výhľadmi. Dá sa tu bez problémov chodiť po vyšľapanom chodníku. Hrebeň Drienkovej skaly je pretiahnutý západo-východným smerom. Na niektorých miestach tu zo zeme vytŕčajú menšie skalné šošovky. Je tu niekoľko výhľadových miest, ktoré však v princípe ponúkajú podobné výhľady hoci možno z odlišnejších uhlov. Skalu z južnej strany ohraničuje les.
Na vrchole Drienkovej skaly je potom roztrúsených niekoľko stromov. Tie však moc neposkytujú ochranu pred slnkom (ak by ste sem prišli počas horúčav). Tieň nájdete viac smerom do lesa. Na vrchole sme nenarazili ani na lavičku, ani na prístrešok. To nám však nevadilo, keďže na sedenie sme využili vyčnievajúce skalky.
Výhľady z Drienkovej skaly
Čo sa týka výhľadov, tak tie sú polkruhové a veľmi atraktívne. Uvidíte z tade najmä na sever, smerom na vodnú nádrž Ružín a priľahlé kopce Čiernej hory. Vidno však i západnejším smerom, do pohoria Volovské vrchy.
Vodná nádrž Ružín
Nás pri výhľadoch z Drienkovej skaly azda najviac zaujala sa vodná nádrž Ružín, ktorá tu na viacerých miestach vytvára akési meandre. Vodná nádrž bola vybudovaná na rieke Hornád a práve z týchto miest si pohľad na ňu viete dobre užiť. Určite sa jedná, vďaka svojmu tvaru a zasadeniu do prírody, o jednu z najnetradičnejších a zároveň najzaujímavejších vodných nádrží na Slovensku.
Trasa na Drienkovú skalu z lokality Vodná nádrž Ružín, most
Výlet na Drienkovú skalu je najrýchlejší od vodnej nádrže, v mieste, kde cez ňu prechádza most. Miesto má názov Vodná nádrž Ružín, most. Vedie tade hlavná cesta z Košíc smerom na Veľký Folkmar a ďalej do Gelnice. My sme auto nechali zaparkované na väčšej odstavnej ploche, v miestnom rekreačnom stredisku. Nájdete tu niekoľko domov, chatiek, penziónov a dokonca i hotel. Alternatívne by sa ešte dalo parkovať na opačnej strane vodnej nádrže, kde je reštaurácia. Pár miest popri ceste sme si ešte všimli v menšej chatkovej osade, cez ktorú budete v úvode prechádzať.
Chatková osada je hneď za mostom a vedú tade i prvé kroky, smerom k Drienkovej skale. Tu sa i oddelí výstupová cesta od asfaltky, až sa následne dostanete do lesa. S navigáciou sme tu problém nemali, keďže nás na smer upozornili drevené šípky. Trasa je navyše značená. Väčšia časť vedie po zelenej turistickej značke a následne po žltej turistickej značke. Na viacerých stromoch popri ceste si tiež môžete všimnúť červeno/biely štvorček. Toto značenie vás privedie až na vrchol Drienkovej skaly.
Výstup nie je príliš zaujímavý, keďže síce pôjdete lesom, ale na klasický lesný chodník natrafíte až v závere výstupu. Ináč sa budete pohybovať po širšej štrkovej ceste. Trasa od Vodnej nádrže Ružín na Drienkovú skalu zaberie zhruba 50 – 60 minút výstupu pohodovým tempom a je preto vhodná aj pre deti.
Okruh cez Drienkovú skalu smerom na Sivec
Drienková skala sa oplatí spojiť s návštevou Sivca, čo je jeden z najkrajších vrcholov v tejto oblasti. Drienkovú skalu preto môžete brať ako také menšie rozptýlenie na ceste smerom k tomuto vrcholu. Samozrejme, na Sivec si viete vybehnúť i bez návštevy Drienkovej skaly, bola by to však škoda a ak vám nevadí zhruba hodinka času navyše, určite navštívte obidve lokality.
Z Drienkovej skaly smerom na Sivec vedie žltá turistická značka, po ktorej sa dostanete na Sivecké lúky, kde narazíte i na ohnisko. Narazíte tu i na šípky, ktoré vás navedú smerom na Sivec, na správnu turistickú značku. Po chvíli sa dostanete do Priehyby pod Sivcom (je tu posedenie) a následne na samotný Sivec. Z Drienkovej skaly je to na Sivec približne hodinu výstupového času. Po ceste naspäť už následne nemusíte ísť cez Drienkovú skalu ale priamo po turistickej značke, k Ružínu do východiskového bodu.
Náročnosť výstupu na Drienkovú skalu
Výstup na Drienkovú skalu nie je príliš náročný, keďže zväčša vedie po širokej, dobre schodnej ceste. Väčšinu trasy pôjdete do kopca a prekonáte zhruba 250 výškových metroch na 3 kilometroch. Sklon výstupovej trasy je však prijateľný a všeobecne nie až tak namáhavý. Technické pasáže tu nehľadajte. Ak ste tu s deťmi, tak len vrchol Drienkovej skaly je miesto, kde je dobré zvýšiť opatrnosť, keďže sa tu budete pohybovať na okraji strmejších zrázov. Našťastie samotný hrebeň skaly je relatívne široký a dá sa po ňom bez ťažkostí pohybovať.
Otváracie hodiny a vstupné
Drienková skala je prístupná celoročne, bez obmedzení. Vstup je bezplatný. Neplatili sme ani ani počas parkovania pri vodnej nádrži Ružín.