Vyhliadková veža Bognár je drevená rozhľadňa, nachádzajúca sa východne, nad mestom Gelnica, na odlesnenom kopci v pohorí Volovské vrchy. Rozhľadňa je dobre dostupná a tak predstavuje vďačný a nie príliš náročný výlet, ktorý môžete podstúpiť napríklad z centra mesta. Odmenou za výlet vám budú dobré výhľady na mesto Gelnica a priľahlé kopce Volovských vrchov.

Rozhľadňa Bognár

Vyhliadková veža Bognár je jednou z dvoch rozhľadní, ktoré boli v roku 2018 vybudované v okolí Gelnice. Druhá sa sa nazýva Klimo a leží na náprotivnom kopci s názvom Kňazský vrch. Ak chcete stráviť v Gelnici celý deň a objavovať zaujímavosti mesta, určite sa oplatí navštíviť obidve rozhľadne. Môžete tiež navštíviť miestne múzeum, či ruinu niekdajšieho hradu.

My sme sa k rozhľadni vybrali autom, keďže to bola naša posledná zastávka v meste a tak nás potešilo, že neďaleko rozhľadne prechádza cesta pre motorové vozidlá, dokonca sa dalo po nie príliš ideálnej ceste dostať autom priamo pod kopec, kde sa rozhľadňa nachádza. Z tade to na rozhľadňu je len kúsok, do prudšieho kopca. Na rozhľadni Bognár sme potom stretli milú pani s vnučkou, ktorá nám porozprávala nejaké zaujímavosti o meste. Bolo to veľmi príjemné stretnutie.

Rozhľadňa Bognár sa týči na odlesnenom lúčnom kopci, východným smerom od centra mesta. Je drevenej konštrukcie. Má dve poschodia a vyhliadka je krytá strieškou. Obidve poschodia rozhľadne poskytujú výhľady. Samozrejme z vyššieho poschodia sú výhľady lepšie. Tie najkrajšie sú smerom na mesto, ktoré je z veľkej časti obklopené kopcami Volovských vrchov. Výhľady sú však i opačným smerom, prípadne na odlesnený hrebeň, kde sa rozhľadňa nachádza.

Rozhľadňa Bognár

Ako sa dostať k vyhliadkovej veži Bognár

K vyhliadkovej veži Bognár sa dostanete kratším výletom z centra mesta, prípadne môžete vyskúšať doviezť sa autom priamo pod kopec, na ktorom sa rozhľadňa nachádza. Odbočka k rozhľadni je kúsok pred benzínovou pumpou Slovnaft za mestom. Je tu označenie „súkromná cesta“ a následne si treba vybrať cestu v pravo (cesta je štrková, mierne rozbitá). Počas našej návštevy sme si tu nevšimli žiadne obmedzenia a tak sme sa doviezli autom až ku kopcu, na ktorom rozhľadňa stojí. Z tade to bolo k rozhľadni len pár minút pešo do kopca.

V prípade, že sa na rozhľadňu vyberiete z centra Gelnice, kde je i parkovisko pre autá, počítajte zhruba so 45 minútami času. Dostanete sa sem z mesta po hlavnej ceste pri rieke Hnilec, po ktorej prechádza i modrý turistický chodník. Z neho sa pri autobusovej zastávke, kde sa stretáva Hnilecká a Plynárenská ulica treba odpojiť a po neznačenom chodníku sa dostanete až priamo k rozhľadni. Od autobusovej zastávky je rozhľadňa viditeľná a tak by s navigáciou nemal byť problém. Záverečná časť výstupu vedie strmejším, no dobre schodným chodníkom.

Rozhľadňa Bognár

Náročnosť

Výstup na rozhľadňu Bognár nie je náročný. Kratší strmší úsek je až počas záverečného výstupu. Trasa je vhodná aj pre deti, keďže sa na nej nenachádzajú žiadne technické pasáže.

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadková veža Bognár je prístupná po celý rok bez obmedzenia. Za vstup sa neplatí. Čo sa týka parkovania v meste, na záchytnom parkovisku v juhozápadnej časti, tak počas našej návštevy sme tu nič neplatili.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Vyhliadková veža Bognár
  • Obec / Mesto: Gelnica
  • Okres: Gelnica
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.85753,20.95723
  • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky