Hekerová so svojou výškou 1260 m n. m. je jedným z najvyšších vrcholov Volovských Vrchov. Nachádza sa nad obcou Úhorná, neďaleko Úhornianskeho sedla z kade si sem môžete spraviť pekný výlet. Vrchol samotný nie je až tak výhľadový, neďaleko neho sa však nachádza niekoľko miest, ktoré ponúkajú pomerne dobré výhľady, dokonca i na Vysoké Tatry.

Hekerová - Volovské vrchy

Z kade vyraziť na Hekerovú

Na vrchol Hekerovej sa najrýchlejšie dostanete z Úhornianskeho sedla, ktoré sa nachádza západne od obce Úhorná. Prísť sem však môžete aj od Smolníka po žltej turistickej značke, výlet je však značne zdĺhavý a s oveľa väčším prevýšením. Dostať sa na Hekerovú môžete aj z obce Úhorná, cez Kaplnku Panny Márie Snežnej. Trasa v prvej polovici výstupu oficiálne nie je značená, až kým sa nenapojíte na červenú turistickú značku na hrebeni. Neznačených chodníkov je v tejto oblasti pomerne dosť a tak odporúčame mať pre istotu so sebou GPS, mobil, alebo aspoň klasickú mapu.

Trasa z Úhornianskeho sedla na Hekerovú

Jedná sa o najpriamejšiu výstupovú trasu na Hekerovú. V prvom rade sa však budete musieť dopraviť do Úhornianskeho sedla, kde priamo vedľa hlavnej cesty sa nachádza parkovisko, resp. odstavná plocha pre autá. Do sedla sa dostanete kľukatou cestou smerom z východu od Úhornej a Smolníka, prípadne zo západu od obce Pača, ktorá leží neďaleko Rožňavy a Krásnohorského Podhradia.

Túra z Úhornianskeho sedla na Hekerovú vedie po červenom turistickom chodníku a v závere je výstup po žltej turistickej značke. Trasa vedie po hrebeni, po širšej lesnej ceste, hoci vyslovene lesných pasáží tu nie je príliš veľa. Zväčša budete prechádzať okrajom lesa, prípadne lúčnymi časťami. Na trase sa toho veľa zaujímaveho nedeje, jedine na čo si treba dávať pozor, aby ste v lokalite s názvom „Pod Bielymi skalami“ odbočili z červenej turistickej značky na žltú. V oblasti lúk, najmä v záverečnej fáze výstupu sledujte tyčové značenie.

Výstup na Hekerovú z Úhornianskeho sedla je dlhý približne 4 km. Zvládnete ho za zhruba 1,5 hodinu. Nastúpate pri tom približne 280 výškových metrov. Výlet ne je príliš náročný. Aj keď neustále pôjdete do kopca, sklon je väčšinou prijateľný. Na výlet nepotrebujete nejakú extra kondíciu. Túru by mali zvládnuť aj deti, ktorým nevadí cca 3 hodinové chodenie (ak zarátame aj cestu späť).

Fajnšmekrom odporúčame návštevu Hekerovej spojiť s návštevou Kaplnky Panny Márie Snežnej. Tá sa nachádza poniže Úhornianskeho sedla. Vyráža sa k nej z poslednej zákruty pod Úhornianskym sedlom. Je však dobré mať so sebou navigáciu, keďže trasa nie je značená a od kaplnky sa budete musieť napojiť na hrebeňovú červenú turistickú značku, ktorá smeruje na Hekerovú.

Hekerová - Volovské vrchy

Na Hekerovej

Vrchol Hekerová je rozložitý, sčasti odlesnený kopec, kde okrem lesov sa tu vyskytujú i pásma lúk a tiež rozsiahlejšie rúbaniská. Ak ste sem prišli za výhľadmi, budete si musieť miesto viac pochodiť a nájsť nejakú vhodnú vyhliadku.

Vrchol Hekerovej, resp. smerovník sa nachádza na okraji lesa, z druhej strany je potom lúka s vyššími trávami, obkolesená ihličnatými stromami. Smerom na východ je rozsiahlejšie rúbanisko z ktorého občas trčia vyschnuté stromy. Badať tu však už mladšie vyrastajúce stromčeky. V lokalite natrafíte tiež na početnejšie porasty čučoriedok a brusníc.

Hekerová - Volovské vrchy

Výhľady z Hekerovej

Vzhľadom na to, že Hekerová je rozložitý kopec a prevýšenie v oblasti vrcholu nie je až tak veľké, na horizonte vám budú často zavadzať koruny stromov okolitých lesov. Napriek tomu si z hôľnych oblastí užijete pomerne dobré výhľady. Hneď vedľa vrcholu v oblasti, kde je rúbanisko tak uvidíte napríklad smerom na východnú časť Volovských vrchoch a do dolín v oblasti Úhornej a Smolníka.

Z lúk tesne pod Hakerovou vidno dobre na sever, na Zlatý stôl – najvyšší vrchol Volovských vrchov. Za dobrej viditeľnosti dovidíte i na masív Vysokých Tatier, či napríklad na Kráľovu hoľu. V týchto prípadoch, ak si tu chcete spraviť fotografie je lepšie mať so sebou teleobjektív.

Hekerová - Volovské vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Hakerová je prístupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka. Parkovanie v oblasti Úhornianskeho sedla je bezplatné.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hekerová
 • Obec / Mesto: Smolník
 • Ulica / Lokalita: Hekerová
 • Okres: Gelnica
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.73388,20.66536
 • Geomorfologický celok: Volovské vrchy
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady