Grófska ľadovňa vo Vlachove, predstavuje netradičnú historickú zaujímavosť, ktorá sa nachádza len pár minút chôdze, neďaleko obce Vlachovo. Jedná sa o prírodnú chladiareň, v ktorej sa v minulosti skladovala ulovená zverina a ďalšie potraviny, ktoré boli uložené na ľade v malej skalnej jaskyni. Ľadovňa je súčasnosti v pomerne zachovalom stave. Dá sa do nej dokonca pozrieť.

Grófska ľadovňa - Vlachovo

Ako sa dostať k ľadovni

Ku grófskej ľadovni sa dostanete najrýchlejšie z obce Vlachovo, napríklad od miestneho kaštieľa Andrášiovcov. Stačí sa dostať na železnicu, ktorá prechádza západne od obce. Od kaštieľa sa na železnicu dostanete jednou z južných uličiek (Záhradná, Družstevná). Následne sa treba vybrať po železnici (pozor na vlaky!!) smerom na severozápad, kde po chvíli narazíte na most cez riečku Slaná. Most treba prejsť a hneď za ním odbočiť doľava.

Po odbočke za mostom sa dostanete do lesa, kde narazíte na menší prístrešok s informáciami o obci a tiež o grófskej ľadovni. V prístrešku je lavička a dokonca sme tu natrafili i na odpadkový kôš. Ľadovňa sa potom nachádza hneď za prístreškom. Výlet z obce Vlachovo od kaštieľa až k ľadovni zaberie zhruba 10 minút. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre deti. Akurát si treba dávať pozor na vlaky. Netušíme ako často tu jazdia. Po železnici pôjdete len pár minút a v podstate nie je problém z nej zbehnúť, ak by šiel vlak. Akurát na moste sa nebudete mať kde vlaku vyhnúť.

Prehliadka grófskej ľadovne

Po príchode k ľadovni vás dozaista zaujme jej architektúra. Tá je veľmi vkusná a vhodne dopĺňa miestne prostredie. Ľadovňa je zastrešená kamenným ihlancom. Má dve poschodia. Na to druhé sa dostanete po bočných schodoch. V čase našej prítomnosti bola ľadovňa nezabezpečená. Na spodnom poschodí bola mreža vyvalená a tá na druhom poschodí zas bola otvorená. Do ľadovne sa preto dalo bez problémov vojsť.

Vnútro ľadovne má 2 časti. Jedna je hneď za vchodovými dverami. Druhá väčšia časť je ďalej a v podstate zaberá obidve poschodia. Vnútro pripomína klasické pivničné kamenné priestory. Nič zaujímavé sme vo vnútri nenašli a ani nijaké nástrahy tu na nás nečakali. Vo vnútri sme našťastie nenašli žiadne odpadky, rozbité fľaše a podobne. Snáď to tak býva pravidelne.

Grófska ľadovňa - Vlachovo

Zaujímavosti o ľadovni

Ľadovňa bola postavená v 1. polovici 19. storočia Andrássyovcami, ako súčasť ich miestneho panstva, keďže v obci Vlachovo mali svoj kaštieľ. Architektúra ľadovne bola inšpirovaná starou antikou a starobylým Egyptom a inými orientálnymi kultúrami. Zámerom staviteľov bolo údajne to, aby vyzerala ako egyptská hrobka. Vstup do ľadovne bol dokonca osadený štyrmi kamennými sfingami. Tie sa bohužiaľ do súčasnosti nedochovali.

Grófsku ľadovňu vo Vlachove môžete mimochodom spoznať na jedom z obrazov v kaštieli Betliar. Obraz namaľoval olejovými farbami na plátno gróf Emanuel Andrássy okolo roku 1840. Na obraze sa nachádza kamenná poschodová stavba s pyramídovou strechou so štyrmi sochami a schodiskami po oboch stranách.

Otváracie hodiny a vstupné

Ľadovňa vo Vlachove je prístupná celoročne, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pred kaštieľom v obci Vlachovo. Vstup do ľadovne je prehradený mrežami, no počas našej návštevy boli obidve otvorené a dalo sa do vnútra vstúpiť.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Grófska ľadovňa
  • Obec / Mesto: Vlachovo
  • Okres: Rožňava
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.77130,20.40900
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kuriozity